logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

9 spôsobov ako múdri ľudia zvládajú problémových ľudí


Každý z nás sa vo svojom živote musí vysporiadať s problémovými ľuďmi. Hlavne však ide o to, ako sa s nimi vysporiadate. Môže to byť váš priateľ, spolupracovník, alebo váš partner. Klamár, manipulátor, narcista ... tí ktorí, ako sa zdá, v blaženej nevedomosti páchajú škody, a tí ostatní, ktorých ženie vpred uspokojenie z vytvárania hádok a manipulácie ľudí.

 

Problémoví jednotlivci žijú podľa hesla "rozdeľ a panuj". Snažia sa, aby sami vyzerali tak dobre, ako je to len možné, kým niekoho iného hádžu pod vlak. Tieto ich činy často pramenia z neistoty, vďaka ktorej nadobúdajú pocit, že musia so sebou stiahnuť dolu aj ostatných, a to tam, kde sa oni trvalo nachádzajú. Ak chcete vedieť, ako si rozumne poradiť s problémovými ľuďmi v osobnom živote alebo v kancelárii, nižšie uvedených 9 tipov je len pre vás.

Hnev

Ilustračné foto: Pixabay.com

1. Klebetníkovi sa s ničím nezdôverujte

Iste, znie to ako niečo, čo je úplne samozrejmé, ale je to jedna z najviac prehliadnutých vecí, ktorú neustále robíme. Chceme ľuďom dôverovať. Chceme veriť, že sa o nás niekto úprimne zaujíma. Takže, ak sa vás problémová osoba spýta ‘čo sa stalo’ alebo ‘čo sa deje s tým a tým,’ zahryznite si do jazyka a zachráňte sa. V skutočnosti vás nemajú radi a už vôbec sa o vás nezaujímajú – jednoducho sa chcú dostať k informáciám preto, aby si mohli zvýšiť svoj sociálny status tak, že sa podelia o všetko, čo ste im povedali. To všetko potom vedie k posudzovaniu, klebetám a problémom.

2. Nastavte si limity a hranice

Mnohokrát sa stane, že toxickí ľudia budú útočiť zas a znova, až kým niekto neodíde alebo nezmení tému rozhovoru. Pri problémových ľuďoch je veľmi dôležité nastavenie limitov a hraníc. Ak sa zameriavajú sami na seba, na svoje utrpenie, alebo ich neprekonateľné  úspechy, budete musieť nájsť spôsob, ako ich zastaviť, lebo v opačnom prípade to bude trvať večne. Výborný tip je požiadať sťažovateľa, "Ako by ste túto situáciu vyriešili?" Táto otázka im ponúka možnosť, aby konverzáciu zmenili oni sami. Ak by ste neboli fajčiarom, usadili by ste sa dobrovoľne vedľa fajčiara a dlhodobo sa venovali pasívnemu fajčeniu? Nie. to by ste pravdepodobne neurobili.

3. Oddychujte a pracujte s tými, ktorým skutočne dôverujete

Ako hovorí staré príslovie, "vrana k vrane sadá." Obklopte sa skutočnými, dôveryhodnými priateľmi, ktorí vám prajú, aby ste boli úspešní tak, ako si to prajete vy sami. Títo ľudia zvyčajne nestrácajú čas ani energiu s problémovými ľuďmi a ani vy by ste to nemali robiť. Ani vo voľnom čase, ani v práci, v kancelárii.

4. Neberte veci osobne

Toto je veľmi dôležité. Problémoví ľudia útočia, manipulujú a klamú, aby získali to, čo chcú bez ohľadu na dôsledky. Uvedomte si, že to nemá nič spoločné s vami alebo vaším charakterom. Všetko je to len o nich a ich vlastnej neistote.

5. Ukážte im, že za svoje činy sú zodpovední sami

Chápem, že pre niektorých ľudí je to veľmi ťažké, a tak to nakoniec môže byť príčinou ukončenia ich vzťahu s problémovými ľuďmi.Určite ste si pri týchto jedincoch všimli opakujúci sa vzor porážky, ale zakaždým nič nie je nikdy ich vina. Dostávali zlé známky v škole, pretože ich učiteľ nemal rád. Vyhodili ich z kancelárie, pretože ich opustila manželka, pretože sa cítia chorí, pretože... – vždy je to kvôli niekomu a niečomu inému. Vyhnite sa monológom o ich sebaľútosti a odmietnite ospravedlniť ich vlastnú apatiu.  

6. Vždy požadujte priamu odpoveď

Aký výnimočný talent majú problémoví ľudia?  Samozrejme, talent na odpovede v hádankách. Ak chcete od nich priamu odpoveď, budete si ju musieť vydobyť. Ale potom si aspoň uvedomia, že sa z toho nevyvlečú s ľubovoľnými odpoveďami, ktoré stačia všetkým ostatným. Vyhnite sa hre na duchaplnosť a pri kladení otázky zreteľne vyjadrite svoj cieľ. Zvyčajne veľmi pomôže, ak im umožníte odpovedať len "áno" alebo "nie".

7. Ignorujte narcistov

Hej, ale ako? Odkloňte, zmeňte, upriamte ich pozornosť na niečo iné. Povedia vám niečo o sebe (jednu vec z tisíc) a čakajú na vašu odpoveď? Úplne ignorujte skutočnosť, že vás zavalili prívalom informácií o sebe, a odpovedajte úplne inak, napríklad: "To mi niečo pripomína, čo budeš mať dnes na obed?" Alebo "Práve som si na niečo spomenul - hneď som späť." Doslova akákoľvek iná odpoveď je lepšia, než podpora ich narcistického správania.

8. Držte na uzde svoje emócie

Iste, problémoví ľudia vás budú chcieť zmanipulovať. Budú vám  neustále hovoriť o tom, čo prežívate. Použijú falošnú láskavosť a urážky iných vo váš prospech, aby vás zhodili z vášho sedla a vykoľajili vás - nedovoľte im to. Držte na uzde svoje vlastné emócie a uvedomte si svoj postoj. Nemôžu s vami mávať, ak stojíte nohami na pevnej zemi.  

9. Odpúšťajte, ale NEZABúdajte

Odpustenie si často mýlime s prijatím alebo odôvodnením. It is neither of those things. Nie je to ani jedno z nich. Ak odpustíte tým, ktorí sú problematickí a robili vám zle. Ak to urobíte tak viac pre seba než pre nich. Ak v sebe tvrdohlavo prechovávate rozhorčenie, znechutenie a mrzutosť, škodí to predovšetkým vášmu zdraviu, a napokon to môže skončiť tak, že sa stanete presne tým, čomu sa snažíte vyhnúť.

Áno, títo ľudia ublížili vám, ale nedovoľte im zničiť váš vlastný charakter a úsudok o ľuďoch okolo vás. Inteligentní ľudia vedia, že sa pred problémovými ľuďmi musia chrániť,  a to sa dá dosiahnuť len jedným z uvedených spôsobov. Ak sa obklopíte problémovými ľuďmi, naplníte váš svet negatívnou energiou – a tá vás môže zadusiť.  Naučte sa dištancovať sa od ich nepríjemných účinkov, a rozpoznať, ako sa cítite, keď ste od nich ďaleko. Better, right? Je to lepšie, však?

Autor" Kancelarie.sk. Pôvodný zdroj: Unisoultheory.com, Napísala: Raven Fon