Bratislavský kancelársky trh prechádza v posledných rokoch výraznými zmenami. Vzhľadom na neutíchajúcu potrebu udržateľnosti stoja developerské spoločnosti pred výzvou realizácie kancelárií, ktoré sa okrem potrieb nájomníkov s prihliadnutím na rozlohu, dizajn a technológie, usilujú aj o spĺňanie nových požiadaviek udržateľnosti.
Podľa aktuálnych dát globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE má však tento trend stále čo doháňať. Ktorý štandard aktuálne dominuje ponuke, aké sektory sa postarali o zaplnenie kancelárií, ako je na tom výstavba nových officových projektov v Bratislave a ako sa budú vyvíjať ceny prémiových nájmov? Aj o tom sa dočítate v najnovšej správe „Bratislava Office Figures Q1 2025“.
Ilustračné foto: Pavol Švantner / Unsplash.com
NA CELKOVOM OBJEME PRENÁJMOV SA PODPÍSALI NAJMÄ RENEGOCIÁCIE
Prenájmová aktivita v Bratislave dosiahla v 1. kvartáli 62 847 štvorcových metrov, čím medziročne vzrástla až o 36 % a najväčšou transakciou bolo predĺženie nájmu o veľkosti 17-tisíc štvorcových metrov na podtrhu CBD. Štvrťročný objem čistej nájomnej aktivity (bez renegociácií) sa vyšplhal na 23 402 štvorcových metrov.
Objemu prenájmov aj naďalej dominovali najmä renegociácie, ktoré tvorili až 63 % všetkých transakcií. Kým nové nájmy tvorili 35 %, v prípade expanzií šlo len o 2 %. Najvyšší objem transakcií zaznamenal podtrh CBD, kde boli uzatvorené transakcie v objeme 36 721 štvorcových metrov.
S najväčším podielom prenajatej plochy dominoval sektor spotrebného tovaru, ktorý obsadil 30 % nájomných priestorov. Hneď po ňom nasledoval finančný sektor s objemom 22 % a IT sektor, ktorému patrilo 18 % priestorov. Výsledky potvrdili aj vysoký dopyt po kvalitných kancelárskych priestoroch – až 85 % prenájmov sa týkalo budov v štandarde A a A+.
„Približne 41% kancelárskych priestorov disponuje certifikátom udržateľnosti BREEAM alebo LEED, čo aj naďalej odráža dopyt po ekologických a energeticky efektívnych pracovných priestoroch,“ vysvetľuje Oliver Galata, riaditeľ prenájmu kancelárskych nehnuteľností v CBRE Slovensko.
NA TRH PRIBUDNE PÁR PROJEKTOV, NO OBJEMY ZOSTANÚ POD HISTORICKÝM PRIEMEROM
K záveru prvého štvrťroka sa celková miera neobsadenosti mierne zvýšila na 12,63 %, čo poukazuje na stabilný dopyt na trhu. Najnižšiu mieru neobsadenosti vykazuje podtrh City Center so 7,05 %, čo svedčí o silnom dopyte. Nasleduje oblasť South Bank s mierou neobsadenosti 8,53. Naopak, v oblasti Outer City došlo k pozitívnemu posunu, keď miera voľných priestorov po dlhšom období klesla a to na 17,39 %.
Stavebná aktivita na bratislavskom kancelárskom trhu je aktuálne nízka - vo výstavbe sú len tri projekty. Kým dokončenie projektu Dunaj od CTP s výmerou 6 400 štvorcových metrov, sa očakáva koncom roka 2025, projekty Chalupkova Offices od Penta Real Estate s rozlohou 18 200 štvorcových metrov a Ganz House od JTRE s rozlohou 9 400 štvorcových metrov, sa do finále dostanú až v roku 2026.
„Vzhľadom na obmedzenú novú výstavbu bude rok 2025 z hľadiska nových dodávok na trh historicky najslabší. V roku 2026 sa očakáva určitý nárast dokončených projektov, avšak objemy pravdepodobne zostanú pod historickým priemerom,“ doplnil Peter Slovák, research manažér v CBRE Slovensko.
Napriek relatívne vysokej miere neobsadenosti na úrovni 12,63 % zostáva ponuka moderných kvalitných kancelárií obmedzená, čo vytvára tlak na rast prémiových nájmov. Tie aktuálne dosahujú sumu 20 eur za štvorcový meter mesačne, čo predstavuje medziročný nárast o 8 %. „Pretrvávajúci dopyt po prémiových priestoroch spolu s obmedzenou ponukou bude v blízkej budúcnosti podporovať ďalší rast cien,“ doplňuje Galata.
Bratislavský kancelársky trh naďalej preukazuje odolnosť – charakterizuje ho silný dopyt v kľúčových sektoroch, zvýšený dôraz na kvalitu a udržateľnosť priestorov a postupný trend rastu nájomného – a to aj napriek výzvam na strane ponuky.
Zdroj: CBRE