logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Analýza nákladov a produktivity práce


Zásoba voľnej pracovnej sily na Slovensku sa postupne vyčerpáva. Nedostatok kvalifikovaných zamestnancov zároveň zrýchľuje rast miezd. Čoraz častejšie sa tak objavuje otázka, či sú mzdy na Slovensku vysoké alebo nízke? Porovnať mzdy medzi krajinami nie je triviálna záležitosť. Predsa len sme sa o to pokúsili. Náklady práce sme očistili o rôznu produktivitu práce, cenovú hladinu i štruktúru ekonomiky. Aj po takýchto úpravách sa cena práce na Slovensku radí k tým nižším v EÚ.

Rozdiel oproti priemeru EÚ sa však zredukuje o tri štvrtiny na necelých 15%, pričom medzera v mzdách sa v posledných rokoch pomerne rýchlo zatvára. Najväčšiu časť rozdielu v nákladoch práce vysvetľuje rozdielna produktivita práce, ktorá bude aj do budúcnosti limitujúcim faktorom – bez jej rastu nebude možný ani zdravý (udržateľný) rast miezd. Rast produktivity práce na Slovensku sa pritom v posledných rokoch spomaľuje. Krajina zaostáva v kvalite investícií, keď jej patrí posledné miesto v EÚ v investíciách do intelektuálneho vlastníctva, v kvalite podnikateľského prostredia (najmä administratívnej záťaži) i kvalite školstva. Model „montážnej dielne“ pritom začína narážať na svoje hranice a neumožňuje už ďalší dynamický rast produktivity práce. Problémom krajiny sa javí aj nízka produktivita malých podnikov vlastnených prevažne tuzemským kapitálom. Produktivita práce rastie smerom od malých k veľkým a od tuzemských smerom k zahraničným firmám, pričom tento nárast patrí na Slovensku k najvýraznejším v EÚ. Podobne, v smere aj rozsahu, rastú i mzdové náklady. Prítomnosť zahraničného kapitálu teda zdvíha úroveň ekonomiky i životnú úroveň jej obyvateľov.

Analýza

Ilustračné foto: Pixabay.com

Cena práce sa v krajinách EÚ významne líši, keď sa pohybuje od 700 EUR mesačne v Bulharsku (23% priemeru EÚ) až po 5 700 EUR mesačne v Luxembursku (189% priemeru EÚ). Väčšinu rozdielov však dokážu vysvetliť faktory ako rozdielna cenová hladina, odvetvová štruktúra ekonomika a najmä produktivita práce. EÚ normované náklady práce (očistené o vyššie zmienené faktory) zvyčajne nevybočujú od priemeru EÚ o viac ako 15%.

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.