logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

C&W: Celosvetové investície do nehnuteľností sa zvýšili


Napriek geopolitickej neistote a spomaleniu ekonomického cyklu sa objem investícií na globálnom realitnom trhu medziročne zvýšil o 18% a dosiahol nový rekord 1,8 biliónov dolárov (2017: 1,5 biliónov dolárov), píše sa v správe spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá analyzuje investičnú aktivitu na globálnom trhu s komerčnými nehnuteľnosťami a posudzuje mestá podľa úspešnosti v priťahovaní kapitálu. Slovensko sa umiestnilo na 39. mieste s celkovým objemom investícií 0,72 miliardy dolárov a na 35. mieste v rebríčku zahraničných investícií (0,68 miliardy dolárov). Bratislava pritiahla 0,25 miliardy zahraničného kapitálu, umiestnila sa na 141.mieste. Z pohľadu celkových objemov (taktiež 0,25 miliardy dolárov) sa Bratislava umiestnila na 294. mieste.

Na úrovni miest zostáva na čele New York, ako najväčší realitný trh sveta, nasleduje Los Angeles a Londýn. Výrazný posun vzad zaznamenal Paríž, ktorý sa teraz umiestnil na štvrtom mieste, po ktorom nasleduje Hongkong. Pre medzinárodných kupcov zostáva nedobytným cieľom Londýn, pričom New York klesol z druhého na šieste miesto kvôli vysokým cenám, silnému doláru a vysoko konkurenčnému miestnemu dopytu.

Šesť z prvých 10 miest z hľadiska celkových investícií je v USA a Európa s Áziou majú po dvoch zástupcoch. Aj napriek politickej neistote v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie, Londýn si udržal pozíciu najdôležitejšieho európskeho trhu, najmä vďaka množstvu významných kancelárskych transakcií.

New York

Ilustračné foto: Pixabay.com

Najsilnejším ázijským trhom je Hongkong so 68 % nárastom oproti roku 2017. Posunul sa o tri miesta vpred a umiestnil sa na prvom mieste v regióne, posledné tri roky sa umiestnuje v top 5 mestách na celom svete. Investície v ázijských krajinách sú predovšetkým výsadou domáceho kapitálu aj keď regionálni investori zvýšili svoj trhový podiel.

18% zvýšenie investícií do komerčných nehnuteľností vedie Ázia, ktorá je zdrojom kapitálu a cieľom investícií, pričom investície v Ázii predstavujú 52% všetkých aktivít a 45% všetkých cezhraničných investícií uskutočňujú   ázijskí kupujúci.

Na regionálnej úrovni je celkový nárast transakcií v severnej Amerike nevýrazný - medziročne iba o 0,6%. Ďalšie investície sa zvýšili o najlepšie hodnoty za posledné tri roky. Celkové investície v ázijsko-tichomorskom regióne vzrástli o 32% medziročne a v Európe objem transakcií vzrástol o viac ako 16%.

David Hutchings, vedúci investičnej stratégie, EMEA kapitálové trhy v spoločnosti Cushman & Wakefield a autor správy, povedal: "Sú tu jasné, mnohí by povedali rastúce riziká z hľadiska makroekonomického prostredia, nič však nenaznačuje, že cyklus skončil a hrozí recesia. Potvrdzuje sa, že inflácia je menšia hrozba, než sa predpokladalo, pretože trvalý rast ekonomiky pokračuje. Avšak cenové signály budú dostatočné, aby centrálne banky udržali prísnejšiu politiku vo viacerých oblastiach a pomalý, ale jasný nárast úrokových sadzieb a obmedzovanie likvidity vzniknuté kvantitatívnym uvoľňovaním bude pokračovať.

Carlo Barel di Sant’Albano, vedúci globálneho investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield, prehlásil: Kapitál, ktorý sa zameriava na nehnuteľnosti v širokej škále geografických trhov a rizikových profilov, je dostatočný. Mnohí investori zvyšujú svoju investíciu do nehnuteľností a prispôsobujú svoju stratégiu premenlivosti ponuky a tolerancie voči riziku. To sú hlavné faktory, ktoré určujú, či budú objemy naďalej rásť. Vzhľadom na súčasnú situáciu objemy môžu prekročiť súčasnú úroveň až o 2%. V čele bude najskôr globálny nákup, ale investori by mali pozorne sledovať štrukturálne posuny na trhu práce nielen ako príležitosť, ale aj výzvu."

New York sa po prvýkrát v histórii neumiestnil v top 5 zahraničných investícií. Z veľkej časti sa jedná o vplyv vysoko konkurenčného trhu s vysokými cenami, nakoľko niektorí hráči od investovania upúšťajú. Napriek tomu, že medzi prvými piatimi cieľmi investícií chýbal zástupca Severnej Ameriky, šesť miest z tohto regiónu sa udržalo na vrchole dvadsiateho storočia, rovnako ako v roku 2017.

Londýn sa stal mestom, ktorý priťahuje najviac zahraničných investícií do nehnuteľností, a to na ďalších desať rokov. Objem transakcií smerujúcich do Londýna sa medziročne zvýšil o 47% na 10,9 mld. dolárov. Najväčším zdrojom prílevu zahraničného kapitálu sú ázijskí investori, pričom medzi týmito cieľmi prevažne prevažuje kancelársky segment, do ktorého prúdi 94% kapitálu z Ázijsko-pacifických krajín.

Na Európu sa nachádzajú štyri z piatich miest s najsilnejším zahraničným kapitálom: v Paríži a Amsterdame sa už druhý rok drží tretie a štvrté miesto a prvýkrát od roku 2009 sa vracia Madrid do prvej päťky. Jediným nemeckým mestom v top desiatke je Berlín, čo je výrazná zmena oproti roku 2017, kedy Nemecko dominovalo na úrovni tretieho mesta (najvyšší počet v histórii). V nemeckých mestách však pretrváva veľmi vysoký dopyt a medzi prvými 25 cieľmi zahraničných investorov majú výrazné zastúpenie.

Hongkong postúpil o 14 miest, na druhú pozíciu v dôsledku opatrení na kontrolu kapitálu, ktoré podnecujú investorov z kontinentálnej Číny ku koncentrácii investícií blížiacich sa k domovu, čo viedlo k medziročnému zvýšeniu kontinentálnych investícií v meste o 259%.

Ázia je v prvých desiatkach za rok 2018 zastúpená tromi miestami. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy sa neumiestnila v prvej desiatke, pozíciu vylepšili Šanghaj a Tokio, ktoré sú cieľmi zahraničného kapitálu. Do prvej dvadsaťpäťky sa v roku 2017 dostalo osem ázijsko-tichomorských miest. Tento rok je to len päť, pretože sa na trhu prejavil silný domáci dopyt a nedostatok nehnuteľností.

Winning in Growth Cities je každoročne vydávaná správa, ktorá analyzuje investičnú aktivitu na globálnom trhu s komerčnými nehnuteľnosťami a hodnotí mestá podľa úspešnosti v priťahovaní kapitálu.

Zdroj: Cushman & Wakefield