logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Home office sa vlani týkal 15 % Slovákov. Aktuálne sa vracajú do kancelárií


V súvislosti s home officom sa v čase pandémie šírila predstava, že v tomto režime trávi svoj pracovný čas významná časť slovenskej populácie. Aktuálne dáta EUROSTAT-u potvrdzujú, že ide o mýtus a ani pandémia na Slovensku rapídne nezvýšila podiel ľudí pracujúcich z domu. V aktuálnej analýze sa analytička WOOD & Company Eva Sadovská venovala tomu, koľko zamestnaných Slovákov, ale aj Európanov, pracovalo vlani pravidelne alebo občas z domu, ako to aktuálne vyzerá s návratom zamestnancov na pracovisko, ale aj tomu, aké zmeny spôsobila pandémia v kanceláriách.

Vlani pracovalo z domu pravidelne alebo občas 15 % zamestnaných

Obmedziť mobilitu a zároveň neprerušiť prevádzku umožňoval firmám počas pandémie home office. Najaktuálnejšie údaje Eurostatu za rok 2021, naplno zasiahnutého pandémiou, však nepotvrdzujú, že by pandémia dokázala výraznejšie zvýšiť podiel pracujúcich z domu. A to aj napriek tomu, že chodenie do práce bolo počas niekoľkých mesiacov podmienené potvrdením od zamestnávateľa a režim home officu bol v prípade kancelárskych zamestnaní výrazne odporúčaný. Počet zamestnaných, ktorí vymenili kanceláriu za obývačku predstavoval 15,0 % (pričom 8,4 % občas a 6,6 % pravidelne). O niečo viac sa home office týkal žien (s podielom 16,0 %) ako mužov (s podielom 14,1 %).  Len pre porovnanie, v roku 2019, teda pred pandémiou, pracovalo z domu pravidelne alebo občas 9,5 % pracujúcich. V roku 2020, ktorý už bol zasiahnutý koronakrízou, sa podiel zamestnaných využívajúcich home office zvýšil na 11,6 %. Počet pracujúcich z domu teda pod vplyvom pandémie narástol na jej vrchole iba o 5,5 percentuálnych bodov.

Magnet.me / Unsplash.com

Zdroj: Magnet.me / Unsplash.com

Dôvodom relatívne nízkeho podielu pracujúcich z domu je fakt, že režim home officu nie je vhodný pre všetky typy zamestnaní. Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú odvetvia ako informácie a komunikácia, administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však dovedna nezamestnávajú ani desatinu zo všetkých pracujúcich. Pre drvivú väčšinu je tak home office iba fikciou. Avšak aj vo vyššie spomenutých odvetviach môže výlučne práca z domu predstavovať z dlhodobého hľadiska problém.

V rámci EÚ patríme aj naďalej medzi krajiny s najnižším podielom pracujúcich z domu. Na opačnom konci rebríčka, s prácou doma či už pravidelne alebo občas, sú Luxembursko, Švédsko a Holandsko s podielmi 45 až 54 %. Naopak, najnižší podiel takýchto pracovných síl majú v Bulharsku a Rumunsku. Ukazovateľ v týchto krajinách dosahoval vlani úroveň 6,5 % a 6,6 %. V Európskej únii sa v priemere home office vlani týkal 24 % pracujúcich ľudí. Rovnako ako v prípade SR, aj v ostatných krajinách únie, prišlo v roku 2021 pod vplyvom pandémie a prísnych opatrení k nárastu počtu pracujúcich z domu

Nadšenie z home office netrvalo dlho. Zamestnanci sa po pandémii vracajú naspäť do kancelárií

Aktuálne na Slovensku nemáme už takmer žiadne protipandemické opatrenia. A toto uvoľnenie pociťujú aj administratívne budovy, ktoré evidujú narastajúci počet zamestnancov. „Kancelárie v administratívnych budovách sa stále viac zapĺňajú. Stavy spred pandémie však v najbližšom období neočakávame, nakoľko väčšina spoločností v súčasnosti preferuje hybridný model práce. Zdá sa, že práve ten bude tzv. novým normálom. Od nájomcov v budovách vieme, že svojich zamestnancov chcú a potrebujú mať aspoň niekoľko dní v týždni priamo na pracovisku“,  vysvetlil Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company.

Ako pandémia ovplyvnila život v kanceláriách?

Autor: Eva Sadovská, analytička WOOD & Company