logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Navštívili sme coworking Stavať dom


O coworkingových centrách sme už niekoľko reportáží priniesli. V Bratislave však vznikol ďalší coworking, resp. stavebné coworkingové a konzultačné centrum. Vybrali sme sa preto na Galvaniho 8, aby sme vám priniesli informácie „z prvej ruky“. Rozprávali sme sa s autorkou projektu a obchodnou riaditeľkou SLAVIK GROUP S.R.O. Mirkou Slávikovou.

Čo bolo hlavným podnetom pre vytvorenie takto špecializovaného coworkingového centra?

CoworkingVzhľadom k tomu, že ako rodinná firma podnikáme v stavebníctve, prvotným zámerom bolo a stále je, ponúknuť zákazníkom kompletný servis pri stavbe domu. Centrum sa i preto volá „Stavať dom“. Ambíciou je pod jednou strechou združiť špecialistov, ako geodetov, architektov, projektantov, stavbyvedúceho, stavebný dozor až po interiérový dizajn. Medzi rokmi 2008-2009 kvôli stavebnému útlmu mnoho týchto firiem opustilo „klasické“ kancelárie a pracovali napr. formou home office. Stavba domu je nemalá investícia a ide o komplexný proces. Osobné stretnutia s klientom a jednotlivých odborníkov navzájom, považujeme za kľúčové a skracuje sa tým aj čas pri riešení projektu. Vďaka coworkingu vznikajú aj medzi firmami v budove zaujímavé nápady a spolupráce.

Úlohu pri koncipovaní centra zohrala i moja osobná skúsenosť s coworkingom v Bratislave. Využívala som priestory v The Spot, žiaľ stretnutia s klientmi z developerskej branže sme realizovali mimo, z rôznych príčin vrátane parkovania. Hľadala som riešenie, ktoré sa ponúklo i vďaka majiteľovi budovy na Galvaniho 8, ktorý nám vyšiel v ústrety zaujímavým priestorom a nájmom. „Stavať dom“ zapadá do jeho konceptu industriálnej zóny a stavebnín.

Aká je prenajímateľná plocha budovy prípadne kancelárií?

Coworking 2Priestor je variabilný, na prízemí a dvoch poschodiach a je tu ešte možnosť rozšíriť ho odstránením jednej priečky do susediaceho krídla budovy. Momentálne sú kancelárie od 12 m2 až po 46 m2, dokopy je to 350 m2. K dispozícii sú i menšie skladovacie priestory v suteréne.

V starších budovách býva problém s kabelážou a pripojením na internet...

Dnes už ide o základnú požiadavku. Preto u nás máme na každom podlaží wi-fi pripojenie pre minimálne 10 ľudí. Kabeláž je vedená v lištách a pripojená na centrálny server, čo môžu klienti takisto využiť. Nachádza sa tu zdieľaná tlačiareň a kopírka na formát A3.

Všimol som si, že smerom z mesta je tu pomerne komplikované odbočiť vľavo cez štvorprúdovú Galvaniho ulicu. Aká je dopravná dostupnosť z pohľadu klientov a počet parkovacích miest?

Coworking 3Áno, z mesta, z Rožňavskej je prístup sťažený, odbočenie však nie je zakázané dopravnou značkou. V opačnom smere od Avion Shopping Parku je prístup pohodlný. Zastávky MHD sú neďaleko, spoje smerujú z Avionu do Lamača a naopak (63) a z Letiska M.R. Štefánika do Petržalky a naopak (96). Na pozemku disponujeme cca 40-timi parkovacími miestami.

Spomínali ste široké spektrum firiem. Môžeme spomenúť už i niektorých súčasných nájomcov?

Samozrejme. V súčasnosti sídlia v centre firmy Promiprojekt (katalógové domy), MPL Haus (stavebná firma) a MSM DOM (stavebná firma) a Emzet (chladenie a klimatizácia).

Ako utužujete spoluprácu a vzájomné prepojenie v rámci centra? Ide predsa len o samostatné kancelárie na poschodiach...

SkolenieV prvom rade si firmy, ktoré chcú byť súčasťou coworkingového centra musia zvážiť prínosy. Napríklad spoločne vedia pružnejšie reagovať na požiadavky klientov, vedia spolupracovať na projektoch buď čiastkovo alebo úplne. Zároveň vedia klientovi poskytnúť voľné kapacity až po úroveň remeselníkov. Plánujeme pre nich, a už aj organizujeme, niekoľko seminárov, napríklad ohľadom stavebného denníka, bezpečnoti práce, zmien v stavebnom zákone, ale aj osobného rozvoja. Pripravujeme informačnú tabuľu s voľnými kapacitami v sektore v spolupráci so Zenith People Consulting.

Čo je okrem toho pridanou hodnotou pre nájomcov?

Určite je to občianska vybavenosť, keďže v blízkosti sa nachádza Avion Shopping Park a OC Korzo. Neďaleko na Turbínovej aj Národné bowlingové centrum. Štandardom sú toalety na každom poschodí a k dispozícii je jedna kuchynka. V kanceláriách je k dispozícii čiastočne i nábytok. S partnerom a vydavateľstvom Jaga Group hodláme vytvoriť vo vstupnej kancelárii s recepciou malú študovňu, kde budú police s knihami týkajúcimi sa stavebníctva a dizajnu a rokujeme o vybavení študovne tuli vakmi. K budove patrí aj terasa, ktorú bude majiteľ budovy počas jarných mesiacov v rámci zatepľovania objektu rekonštruovať. Bude z nej tzv. zimná záhrada. Na recepcii sa budú striedať dvaja študenti stavebnej fakulty STU. K dispozícii bude aj virtuálna asistentka a tlmočnícke služby.

foto: redakcia, SLAVIK GROUP

Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelarie.sk