logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %


Aj po uplynutí koronakrízy sa v súvislosti s home officom šíri predstava, že v tomto režime trávi svoj pracovný čas významná časť slovenskej populácie. Dáta Eurostatu potvrdzujú, že ide o skreslenú realitu. Podiel ľudí pracujúcich z domu v čase pandémie a viacnásobných lockdownov dosahoval 15 %. V roku 2022, počas ktorého sme už neboli svedkami lockdownov, sa podiel ľudí na home office znížil na 13,1 %. V aktuálnej analýze sa analytička WOOD & Company Eva Sadovská pozrela na to, koľko zamestnaných Slovákov pracovalo vlani pravidelne alebo občas z domu, ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami EÚ, ale aj na to, aké výhody a riziká home office z dlhodobého hľadiska prináša. Analýza vychádza z najaktuálnejších údajov, ktoré Eurostat zverejnil v závere apríla 2023.

Vlani pracovalo z domu pravidelne alebo občas 13,1 % zamestnaných Slovákov. Oproti roku 2021 ide o pokles. Obmedziť mobilitu a zároveň neprerušiť prevádzku umožňoval firmám počas pandémie home office. Za najviac zasiahnutý pandémiou sa považuje rok 2021. Aj napriek tomu, že chodenie do práce bolo počas niekoľkých mesiacov podmienené potvrdením od zamestnávateľa a režim home officu bol v prípade kancelárskych zamestnaní výrazne odporúčaný, podiel pracujúcich z domu dosiahol predvlani úroveň 15 % (občas 8,4 %, pravidelne 6,6 %). Podľa najnovších údajov Eurostatu ide o strop a podiel pracujúcich v režime home office v roku 2022 klesol.

V roku 2022, počas ktorého sme už neboli svedkami lockdownov, sa podiel pracujúcich z domu znížil na 13,1 %. Home office sa vlani pravidelne týkal 5,1 % zamestnaných Slovákov, občas ho využilo 8,0 %. O niečo viac sa home office týkal mužov (s podielom 13,3 %) ako žien (s podielom 12,8 %).  Len pre porovnanie, v roku 2019, teda pred pandémiou, pracovalo z domu pravidelne alebo občas 9,5 % pracujúcich. V roku 2020, ktorý už bol zasiahnutý koronakrízou, sa podiel zamestnaných využívajúcich home office zvýšil na 11,6 %.

Home office vlani poklesol v celej EÚ. Slovensko aj naďalej medzi krajinami s najnižším podielom pracujúcich z domu

Najvyšší podiel pracujúcich z domu (či už pravidelne alebo občas) evidujú v Holandsku a Švédsku s podielmi 52,9 % a 44,8 %. Podiel vyšší ako 40 % bol vykázaný aj vo Fínsku a v Luxembursku. Vyšší podiel v týchto krajinách súvisí so skladbou ekonomiky a zameraním pracovného trhu.

Naopak, najnižší podiel takýchto pracovných síl majú v Bulharsku a Rumunsku. Ukazovateľ v týchto krajinách dosahoval vlani úroveň 4,4 % a 4,3 %. V Európskej únii sa v priemere home office týkal 22,4 % pracujúcich ľudí. Rovnako ako v prípade SR, aj v drvivej väčšine krajín únie, prišlo v roku 2022 k poklesu podielu pracujúcich z domu. V roku 2021 bol home office realitou u 24,0 % pracujúcich Európanov. 

Dôvodom relatívne nízkeho podielu pracujúcich z domu je na Slovensku fakt, že režim home officu nie je vhodný pre všetky typy zamestnaní. Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú odvetvia ako informácie a komunikácia (IKT), administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však na Slovensku dovedna zamestnávajú iba niečo cez desatinu zo všetkých pracujúcich. Pre väčšinu odvetví je tak režim home office buď nepraktický alebo rovno nepoužiteľný.

Home office z dlhodobého hľadiska prináša viac problémov ako osohu

Home office priniesol zamestnancom, u ktorých je možný, aj niekoľko výhod. Napríklad flexibilnejšiu pracovnú dobu, úsporu času, nakoľko nemusia cestovať do práce či na stretnutia a zároveň viac času na rodinu a hobby. Výlučne práca z domu však z dlhodobého hľadiska prináša viac problémov ako benefitov. Človek je tvor spoločenský a osobný kontakt s kolegami a firemnou kultúrou ho formuje aj osobnostne. Aj preto sa novým „normálom“ stáva mix práce z domu a v kancelárii. Hybridný model spočíva v tom, že niekoľko dní v týždni vykonáva zamestnanec svoju prácu na pracovisku a zvyšné dni pracuje z domu, napríklad v pomere 3:2. „Z kontaktu s nájomcami môžeme potvrdiť, že kancelárie sa počas vlaňajšieho roka zapĺňali a v tomto trende pokračujú aj tento rok. Stavy spred pandémie ale v najbližšom období neočakávame, nakoľko mnoho spoločností v súčasnosti preferuje hybridný model práce, teda striedanie kancelárie s prácou z domu. Od nájomcov ale vieme, že home officu sa už „presýtili“ a svojich zamestnancov chcú a potrebujú mať na pracovisku“, vysvetlil Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company, ktorá v Bratislave spravuje administratívne budovy s výmerou vyššou ako 140 tisíc štvorcových metrov. 

Tab

Pre mnohých zamestnancov môže byť návrat na pracovisko plný obáv. ELA (European Labour Authority) preto ešte na jeseň 2021 pripravila „Našich 5 najlepších tipov pre zamestnancov, ktorí sa vracajú na pracovisko“:


Zdroj: Prieskum, WOOD&Company, Ilustračné foto: Mari z Pixabay.com