Vstupujeme do novej éry práce
Gallup vydal štúdiu „State of the Global Workplace: 2025 Report". Obsiahla správa prináša kľúčové poznatky týkajúce sa angažovanosti zamestnancov, hodnotenia života a každodenných emócií ako stres, hnev / zlosť, smútok a osamelosť. Detailne sa zaoberá aj regionálnymi rozdielmi. Hodnotenie well-being meria a to, ako sa zamestnanci cítia vo svojom živote celkovo, teda aj mimo pracoviska. Z reportu vyplýva, že medziročne globálne poklesla najmä angažovanosť mladých manažérov (do 35 rokov), a to o päť percentuálnych bodov a tiež angažovanosť manažérok (o sedem p.b.). Iné skupiny respondentov nezaznamenali taký veľký výkyv. Správa Gallup zároveň vyjadruje nádej, že hoci stojíme na okraji novej éry práce, s uvedomelým manažovaním a silnými právomocami manažérov a manažérok je možné pozdvihnúť ľudský potenciál aj v dobe rozmachu umelej inteligencie a turbulentných geopolitických zmien.
Cítia sa zamestnanci v zámorí lepšie?
Keďže sa zvyklo zo Slovenska respektíve z Európy chodiť za prácou do zámoria, zámerne sme porovnali výsledky medzi sledovanými regiónmi „Európa“ a „Spojené štáty a Kanada“.
Hlavné rozdiely sa týkajú najmä angažovanosti zamestnancov, úrovne stresu a zámeru odísť z práce. Angažovanosť zamestnancov (Engaged) v regióne Spojené štáty a Kanada je na vysokej úrovni a je na prvej priečke v rebríčku všetkých desiatich sledovaných regiónov s 31 % angažovaných zamestnancov. Naopak, Európa je v rebríčku regiónov v ukazovateli angažovanosti s 13 % angažovaných zamestnancov na poslednom, desiatom mieste.
Denný stres (Daily Stress) v regióne Spojené štáty a Kanada ukazuje, že až 50 % zamestnancov včera zažívalo stres väčšinu dňa. Globálny priemer je pritom 40 %. Európa je mierne pod týmto priemerom, keďže „iba“ 38 % respondentov zažívalo stres v priebehu takmer celého pracovného dňa. Zamestnanci v Spojených štátoch a Kanade teda pociťujú výrazne vyššiu úroveň denného stresu v porovnaní s Európou.
Tretí výrazný rozdiel je v ukazovateli Zámer odísť z práce (Intent to Leave), čo znamená zámerné sledovanie iných pracovných ponúk alebo aktívne hľadanie si iného pracovného miesta. Región Spojené štáty a Kanada je na štvrtom mieste v rebríčku všetkých regiónov s 50 % zamestnancov, ktorí sledujú pracovné príležitosti alebo aktívne hľadajú novú prácu. Je to rovnaká hodnota ako globálny priemer (50 %). Európa je na poslednom, desiatom mieste v rebríčku regiónov, s 30 % respondentov, ktorí sa aktívne obzerajú po novej práci. Zamestnanci v Spojených štátoch a Kanade deklarujú výrazne vyšší zámer zmeniť prácu (50 %) v porovnaní s Európou (30 %).
Úroveň Dennej zlosti, hnevu či rozhorčenia (Daily Anger) je v oboch regiónoch pomerne nízka v porovnaní s globálnym priemerom (21 %), pričom Európa má o niečo nižšiu úroveň. Viac Denného smútku (Daily Sadness) počas dňa zažívajú v USA a Kanade ako v Európe, tá je dokonca pod celosvetovým priemerom. Na pracovisku resp. v práci sa ľudia necítia osamelí (Daily Loneliness), v oboch vybraných regiónoch sú nad globálnym priemerom (22%). Malé rozdiely sú aj v množstve zamestnancov, ktorí hodnotia svoj súčasný život a kariéru na rebríčku od 1 do 10 a svoj potenciálny postup na tomto rebríčku smerom hore (Live Evaluation). V oboch regiónoch vnímajú zamestnanci situáciu na trhu práce (Job Climate) ako relatívne dobrú v porovnaní s celosvetovým priemerom a nehodlajú meniť doterajšiu prácu.
Celkovo možno povedať, že zamestnanci v Spojených štátoch a Kanade sú síce podstatne angažovanejší a o niečo viac sa im darí osobne rásť ako v Európe, ale zároveň pociťujú vyšší stres a deklarujú výrazne vyššie úsilie opustiť súčasné zamestnanie. Zamestnanci v Európe vykazujú najnižšiu angažovanosť, ale tiež nižšiu úroveň stresu, zlosti a osamelosti a najnižší záujem zmeniť aktuálnu prácu.
Slovensko v európskom kontexte
Ak z prieskumu vyextrahujeme dáta za Slovensko zistíme, že Slovensko má nízku angažovanosť zamestnancov a spomedzi európskych krajín. Sme v rebríčku na 25. mieste s 38 miest, a to s angažovanosťou 14 % (prvé je Rumunsko s hodnotou 35 %, posledné Chorvátsko s hodnotou 7 %). Percento zamestnancov, ktorí sú spokojní s kariérou a životom na rebríčku od 1 po 10, je 34%, čo nás radí na chvost rebríčka 38 krajín. Za nami sú v tomto ukazovateli len Bulharsko, Chorvátsko, Severné Macedónsko a Severný Cyprus. Naopak v úrovni denného stresu sme s hodnotou 42% v prvej tretine rebríčka európskych krajín. V čom však vedieme v negatívnom slova zmysle je nadpriemerná úroveň hnevu a rozhorčenia, ktorá je na úrovni 24 % a pred nami sú už len Čierna hora a Severný Cyprus. Dobrou správou je, že čo sa týka pocitov osamelosti, sme na úrovni európskeho priemeru, s pocitmi smútku na chvoste rebríčka. Súčasná situácia na trhu práce nie je podľa respondentov na Slovensku vhodná na hľadanie novej práce. Že teraz je správny čas zmeniť džob povedalo iba 30 %, čo je absolútne najnižšie percento zo všetkých 38 sledovaných krajín. To korešponduje aj s ďalším ukazovateľom: len 37 % Slovákov sa obzerá po novej práci a aktívne hľadá nové uplatnenie, čo nás radí na 33. priečku rebríčka. Za nami – a teda spokojnejší v terajšej práci – sú napríklad Česi, Poliaci, Švajčiari alebo Rakúšania.
Ilustračné foto: Vitaly Gariev / Unsplash.com
Čo radí Gallup?
1. Zabezpečte, aby všetci manažéri absolvovali školenie na zníženie extrémneho odpojenia (neangažovanosti). Globálne iba menej ako polovica manažérov (44 %) tvrdí, že absolvovala manažérske školenie.
2. Naučte manažérov efektívne techniky koučovania, aby ste zvýšili ich výkon o 20 až 28 %. Niektorí manažéri majú prirodzený dar inšpirovať a rozvíjať ľudí, no mnohí nie a musia sa to naučiť.
3. Zvýšte well-being manažérov o 32 % prostredníctvom neustáleho manažérskeho rozvoja. Keď zamestnávatelia poskytujú manažérom školenia, zvyšuje to úroveň ich osobného rozvoja z 28 % na 34 %.
Zdroj: Gallup