logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

UniCredit Bank: Priemyselná a stavebná produkcia


Rast priemyslu sa zrýchlil; historické produkčné maximá automobiliek a strojárov. Tak ako už naznačovali v piatok zverejnené čísla zahraničného obchodu, priemyselná produkcia v júni príjemne prekvapila, keď podľa údajov Štatistického úradu SR v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla o 1,4% (sezónne očistené), pričom dynamika jej medziročného rastu sa zrýchlila z 1,4% na 6,4%, čo predstavuje po rekordnom dvojcifernom marci druhý najrýchlejší medziročný rast priemyslu za posledných 12 mesiacov.

 

V júni sa darilo hlavným exportným odvetviam slovenského priemyslu, relatívne silný medzimesačný nárast produkcie vykázal automobilový i strojársky priemysel. Produkcia oboch odvetví sa tak posunula na nové historické maximá. Po dlhšom období poklesu sme zaznamenali výraznú korekciu produkcie smerom nahor aj u výrobcov spotrebnej elektroniky, ktorých produkcia po zohľadnení sezóny medzimesačne vzrástla až o štvrtinu, stále to však nepostačovalo na obnovenie medziročného rastu a v porovnaní s júnom minulého roka bola produkcia výrobcov spotrebnej elektroniky nižšia o -4,0%. Naopak, po silnejšom máji mierne poklesla produkcia výrobcov elektrických zariadení, ktorí si však stále udržali silný dvojciferný medziročný rast. Posledné mesiace sa nedarí hutníckemu priemyslu, tradičnému predstihovému odvetviu – v júni ich produkcia po zohľadnení sezónny opäť mierne poklesla a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola nižšia o -3,2%. Slabšie čísla tohto predstihového odvetvia v posledných mesiacoch by mohli signalizovať spomalenie rastu priemyslu v najbližších mesiacoch, podobne ako to naznačuje aj indikátor dôvery v priemysle Štatistického úradu, ktorý v júli dosiahol 13-mesačné minimum.

Stavebnictvo

Ilustračné foto: Freeimages.com

V dôsledku extrémne nízkej minuloročnej porovnávacej bázy, ale aj stabilného rastu produkcie v posledných mesiacoch zaznamenal rekordný medziročný rast rafinérsky priemysel, ktorého produkcia sa v porovnaní s júnom minulého roka viac ako zdvojnásobila. Pri klesajúcich cenách ropy však bude rast tržieb rafinérií predsa len výrazne pomalší. V júni sa darilo aj odvetviam s nižšou pridanou hodnotou – potravinárskemu, drevospracujúcemu a najmä textilnému priemyslu, ktorý zaznamenal po dlhšom období poklesu silný dvojciferný medziročný rast produkcie.

Stavebníctvo v júni s rekordným rastom

V silnom raste aj v júni pokračovalo stavebníctvo. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla podľa údajov Štatistického úradu produkcia stavebníctva o 2,0% (sezónne očistené). Stavebníctvo tak po zohľadnení sezóny vykázalo medzimesačný rast produkcie už 12 mesiacov v rade a dynamika jeho medziročného rastu sa tak zrýchlila už na neuveriteľných 26,0%, čo predstavuje najrýchlejší medziročný rast stavebníctva minimálne od roku 2001. Za silným rastom stavebníctva treba naďalej hľadať najmä verejné výdavky do infraštruktúry (segment výstavby infraštruktúry medziročne rástol o 79%), zotavuje sa však aj segment výstavby budov, ktorý vykázal 7% medziročný nárast produkcie.

Priemysel aj stavebníctvo by mali podporovať rast HDP

Priemysel, ale najmä stavebníctvo by aj v druhom štvrťroku mali prispievať k rastu slovenskej ekonomiky. V dôsledku slabšieho apríla a mája sa však dynamika rastu priemyslu mierne spomalila a spolu so slabšou aprílovou spotrebou domácnosti predstavujú hlavné negatívne riziká pre rast HDP v 2Q. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom produkcia priemyslu po zohľadnení sezóny vzrástla o 1,0% (prepočet UniCredit Bank), pričom dynamika jej medziročného rastu sa spomalila z 5,6% na 4,2%. Naopak, hlavným pozitívnym rizikom prognózy HDP v 2Q je jednoznačne stavebníctvo. To zaznamenalo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nárast produkcie o viac ako 8% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), v medziročnom porovnaní sa jeho produkcie v druhom štvrťroku v priemere zvýšila o 18,3%, čo predstavuje najrýchlejší medziročný rast od prvého štvrťroka 2007.

Výhľad

Indikátor dôvery v priemysle v júli klesol na 13-mesačné minimum a naznačuje, že rast priemyslu by sa v letných mesiacoch mohol spomaliť. Už tradične však čísla priemyslu v lete skresľuje medzi rokmi nerovnomerné rozloženie celozávodných dovoleniek. Ucelenú informáciu o vývoji priemyslu nám tak dá len pohľad na oba mesiace spolu. Čísla v júli môže napríklad nafúknuť posun celozávodnej dovolenky v najväčšom slovenskom priemyselnom podniku až na august (v minulých rokoch zvyčajne pripadala na prelom júla a augusta).

Oživujúce sa investície v ekonomike a vyššie verejné výdavky do výstavby infraštruktúry by mali aj v nasledujúcich mesiacoch ťahať stavebníctvo naďalej smerom nahor.

Zdroj: UniCredit Bank