logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Zvyšujúca sa miera digitalizácie v daňovej oblasti predstavuje novú výzvu


Keďže záujem daňových úradov o dodržiavanie legislatívy v daňovej oblasti narastá a urýchľovanie digitalizácie umožňuje čoraz jednoduchší prístup k dátam, daňoví experti čoraz viac využívajú technológie s cieľom zlepšiť kvalitu údajov, zabezpečiť súlad s predpismi a optimalizovať spôsob fungovania svojich organizácií.

Nová správa Deloitte s názvom Central Europe Tax Technology Report ukazuje, akým smerom sa uberá vývoj daňových oddelení v digitálnej dobe. Správa vychádza z prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 125 vedúcich pracovníkov v oblasti daní a financií z 15 jurisdikcií strednej Európy vrátane Slovenska vo februári a marci 2023. Cieľom správy je pomôcť firmám pochopiť existujúce vplyvy, možný dosah zmien a strategický prístup podnikov v rámci regiónu k technológiám a digitalizácii.

 Kelly Sikkema / Unsplash.com

Ilustračné foto:  Kelly Sikkema / Unsplash.com

„Je zrejmé, že profesionáli v oblasti daní musia prehlbovať nielen svoje vedomosti týkajúce sa účtovníctva a daní, ale je tiež nevyhnutné, aby rozširovali svoje znalosti aj v oblasti digitálnych technológií,“ uviedla Ivana Dvořáková, senior manažérka na oddelení daňového poradenstva, Deloitte na Slovensku.

Hlavným cieľom digitálnych stratégií daňových úradov je modernizovať daňové systémy a zvýšiť ich odolnosť voči podvodom. Takmer dve tretiny respondentov (62 %) si myslia, že je do určitej alebo veľkej miery pravdepodobné, že daňové orgány budú mať v nasledujúcich troch až piatich rokoch priamy prístup k ich IT systémom a až 75 % opýtaných zároveň očakáva, že zvýšená miera digitalizácie povedie k cielenejším, užšie zameraným kontrolám zo strany finančnej správy. Údaje v oblasti daní budú zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu, keďže zavedením automatizovaných, štandardizovaných požiadaviek by sa mohli postupy daňových úradov v procese daňovej kontroly výrazne skrátiť a zefektívniť. Nie je preto prekvapením, že spoločnosti začínajú uplatňovať aktívny prístup k svojej technologickej stratégii.

„Je pravdepodobné, že vďaka digitalizácii a automatizácii budú daňové orgány počas daňovej kontroly nielen efektívnejšie, ale údaje, ktoré budú od spoločností vyžadovať aj priebežne, budú schopné vyhodnocovať v reálnom čase. Firmy sa na túto situáciu musia adekvátne pripraviť,” uviedol Martin Hricko, manažér na oddelení daňového poradenstva, Deloitte na Slovensku.

Využívanie programov rozsiahlejšej digitálnej transformácie a implementácia systémov ERP novej generácie, ktoré umožnia daňovým tímom zlepšiť kvalitu a zdokonaliť spracovanie údajov, budú čím ďalej, tým viac nevyhnutným predpokladom na splnenie regulačných požiadaviek v oblasti daňového vykazovania. Napriek tomu viac ako polovica respondentov (60 %) buď neplánuje, alebo len zvažuje ich implementáciu vo svojich spoločnostiach. Polovica všetkých opýtaných navyše považuje za najväčšiu výzvu pri transformácii svojich daňových technológií nedostatok času a zdrojov.

Viac informácií nájdete tu.

Zdroj: Deloitte