Napĺňajte svoj potenciál rýchlejšie 2. časť

14.10.2015

Za desať rokov každý z nás niekam dôjde. Otázkou je kam? Kým sa stanete? Ako budete žiť? Čím prispejete spoločnosti? Akou vyzretou osobnosťou sa stanete na ceste za svojimi cieľmi? Prinášame vám druhú časť článku.

Lepšia identita a vyššie štandardy vedú k trvalým úspechom 

Každé vnútorné bohatstvo, ktoré má stáť za to, sa nedá budovať v krátkom čase. Všetky hodnotné zmeny si vyžadujú čas. Najprv musíte ovládnuť svoje telo (zdravie), potom svoje emócie, následne vzťahy s ľuďmi, potom svoj čas a následne objaviť poslanie pre ktoré ste sa narodili. Potom môžete byť úspešný aj v pracovnej (teda aj vo finančnej) rovine a prínosným pre celú spoločnosť. 

Mnoho ľudí sa dnes orientuje na materiálne a finančné zabezpečenie. Často sa však prehliada fakt, že nie je možné, aby bol hocikto platený viac za robenie menej práce. Túžba získavať niečo za nič je rýchlo šíriaca sa závislosť, ktorou trpí mnoho ľudí so slabšie rozvinutým charakterom. Treba si uvedomiť aj to, že aj keď sa vám podarí dosiahnuť väčší úspech a získať viac peňazí, váš charakter sa nemení. Platí, že:

Úspech vás nezmení, iba z vás urobí viac než už ste, či už v sebe nosíte viac dobrého alebo zlého.

Podľa Briana Tracyho zdravý, normálny človek, vidí sám seba ako zodpovedného za svoj život. Nezvaľuje svoje problémy alebo svoju životnú situáciu na nikoho iného, ale na seba. Nesťažuje sa a nekritizuje ostatných, ktorí sú úspešnejší. Slabí ľudia, na druhej strane, sú presvedčení, že ich problémy sú spôsobené ostatnými. To ich zbavuje zodpovednosti urobiť hocičo pre samých seba. Závisť, odpor a obviňovanie druhých mení majiteľa týchto pocitov na obeť. To ho robí slabým a bezmocným, neschopným, beznádejným, nahnevaným a zbaveným odvahy. K tomu všetkému je aj ľahko zmanipulovateľným. Namiesto toho, aby urobil niečo na zlepšenie svojej situácie, je obeť motivovaná túžbou dostať niečo za nič a preto podporuje kohokoľvek, kto mu sľúbi peniaze zdarma, bez nejakej snahy z jeho strany (všímate si tú podobnosť v obdobiach volieb?).

Brian vyzdvihuje aj fakt, že základná vlastnosť charakteru je sebadisciplína. Sebadisciplína je schopnosť prinútiť sa robiť čo máte urobiť, keď to máte urobiť, či sa už cítite na to, alebo nie. Ľudia so slabším charakterom majú nízku alebo žiadnu disciplínu. V podstate sú nekontrolovateľní. Nedokážu sa obmedziť ani krotiť. Charakter treba vnímať niečo ako psychický sval, ktorý je nevyhnutný na etické správanie. Nevyhnutným predpokladom pre rozvoj charakteru je sebaovládanie. Schopnosť sám seba motivovať a viesť, či už pri učení, pri dokončovaní práce alebo pri rannom vstávaní. Schopnosť odložiť uspokojenie a vedome usmerňovať svoje konanie je jednou z tých základných emočných zručností, ktorým sa kedysi hovorilo vôľa.

Úspešní ľudia si preto urobili zvyk z robenia toho, čo neúspešní ľudia neradi robia. Ani úspešní ľudia to nerobia radi, ale sú natoľko disciplinovaní, že to urobia aj tak (skoršie vstávanie, pracovanie tvrdšie, zostávanie hore dlhšie) pretože úspešní ľudia si uvedomujú, že toto je daň, ktorú musia zaplatiť za to, aby neboli priemernými. Dobrou správou je, že sebadisciplína je ako sval. Úspech to nie je nič iné, ako tony disciplíny.

Ste kde ste, a zarábate koľko zarábate vďaka sebe samému. Kdekoľvek ste v živote, čokoľvek robíte, akokoľvek dostávate zaplatené, vybrali ste si to sám svojimi činmi, dokonca možno viac aj svojimi nečinmi. Ak nie ste spokojný so svojou prácou alebo platom, musíte urobiť nové voľby a rozhodnutia a urobiť nové činy. Vy ste za ne zodpovedný. Píše, že väčšina ľudí nezačne zarábať seriózne peniaze pokiaľ nemajú 45 rokov. Trvá to tak veľa rokov vybudovať rezervoár vedomostí a zážitkov, ktoré urobia možnými pre človeka zarobiť významný plat. Priemerný vek self-made milionárov je 57 rokov a trvá im to približne 22 rokov tvrdej práce sa sem dostať.

Mnohým ľuďom dnes chýba sebakontrola čo spôsobuje, že trpia závažným morálnym nedostatkom. Bez schopnosti ovládať vlastné pohnútky v sebe nemôžeme rozvinúť vôľu ani charakter. To vedie k nedostatočnej emočnej inteligencii, ktorá nás vystavuje celému radu rizík – od vzniku depresie alebo surového správania, až po užívanie drog či poruchy príjmu potravy (bulímiu, mentálnu anorexiu). 

Jadrom emočnej inteligencie medziľudských vzťahov sú schopnosti rozoznávať náladu, temperament, motiváciu a potreby iných ľudí a odpovedajúcim spôsobom potom na ne reagovať.

Goleman za najvyšší stav emočnej inteligencie zas považuje schopnosť vstúpiť do stavu prúdenia (flow). Dochádza pri ňom k dokonalému zapojeniu emócií do služieb určitej aktivity alebo učenia. V depresii alebo pri pocitoch bezvýchodiskovej úzkosť nie sme schopní „prúdenia“ dosiahnuť. Vrcholoví športovci poznajú tento stav ako „zónu“, v ktorej dosahujú vynikajúcich výkonov bez zvláštneho úsilia. V tomto stave mysle človek zabúda na seba samého. Je to opak ustaraného premietania: namiesto toho aby sa ľudia utápali vo vlastných myšlienkach, sú náhle natoľko pohltení prítomnosťou, že strácajú všetko sebauvedomovanie. A hoci citová ochabnutosť je univerzálnou daňou za moderný životný štýl, nemusí tomu byť tak. Charaktérnym lídrom nezáleží na získaní uznania. Ak ide o vaše poslanie, šírenie viery a o to, aby sa niečo dialo, nielenže sa nestaráte o uznanie, ale v skutočnosti chcete, aby si iní ľudia privlastňovali zásluhy. Uznanie nie je podstatné, podstatný je kmeň ľudí, ktorým pomáhate objavovať svoj potenciál, s ktorým sa môžete spoločne posúvať vpred.

PZN: aby nedošlo k nedorozumeniu, hore uvedený text je parafrázová kombinácia rôznych TOP myšlienok, ktoré nájdete v knihách, ktoré recenzujeme. Ich nadväznosť, kombinácia a doplnenie je zároveň aj kompilát našich vlastných myšlienok i životných skúsenosti.

Čo sme pripravili my pre ľudí, ktorí by sa chceli stať súčasťou nášho kmeňa

Veríme, že tento nástroj je dostatočne užitočný na to, aby vám pomohol zlepšiť kvalitu vášho života, pomohol vám prijať nové výzvy a dosahovať vyššie ciele. Po vyše roku vytrvalej práce sme spustili VIP členstvo v ktorom nájdete sumár mnohých našich nadobudnutých skúseností. Nechceme tým povedať, že bez našej VIP služby by ste svoj potenciál nedokázali napĺňať, to ani náhodou. Skromne vám pomôže, ale tvrdú prácu za vás neurobí. Chceme sa však s vami podeliť o to, čo pomáha nám posúvať sa vpred. Preto VIP členstvo obsahuje 3 databázy v ktorých nájdete súhrn nie len našich teoretických znalostí, ale aj sumár praktických skúseností. Konkrétne ide o tieto tri databázy:

  • databáza potravín (ide o výsledok dlhých rokov hľadania poctivých kalórií na trhu s potravinami doma i v zahraničí),
  • databáza recenzií kníh (ide o výsledok každodenného poctivého štúdia tých najlepších kníh, ktoré sme doteraz prečítali a recenzia je sumár tých najlepších myšlienkových klenotov, ktoré sme v týchto knihách našli),
  • databáza životne dôležitých otázok (ide o súbor mentálnych nástrojov, otázok i myšlienkových máp, ktoré nám pomáhajú nájsť cestu v dnešnom svete, kde je dôležité naučiť sa pozerať do svojho vnútra).

Prečo potraviny

Potraviny. Sme s nimi v každodennom kontakte ale len málokto z nás si uvedomuje, akú magickú moc majú nad našim telom i životom. Sú niečo ako programátorský jazyk, ktorý nášmu telu (a hlavne bunkám) dáva jasné príkazy. Výsledným produktom týchto príkazov je to, ako vyzeráme, ako sa cítime, ako rozmýšľame a aké fyzické či mentálne výkony podávame. Ste doslova produktom toho, čo ste doteraz zjedli ale zároveň aj produktom myšlienok, ktorými sa na ceste svojim životom obklopili. Ste s týmto produktom spokojný? Viac info o databáze potravín TU.

Jedlo

Prečo recenzie kníh

My veríme, že čítanie kníh mení život k lepšiemu, ak si vyberáte tie správne knihy, ktoré majú pre našu životnú cestu zmysel. Ak neviete ktoré knihy by to mali byť, my sme za vás skromne túto domácu úlohu urobili. Vybrali sme tie najlepšie knihy, aké sme kedy prečítali a máme ich v osobnej knižnici. Sú to život meniace knihy, ktorých silu môžete okamžite využiť pre napĺňanie svojho osobného potenciálu. Zoznam recenzií kníh nájdete TU.

Knihy

Prečo životne dôležité otázky

Otázky dokážu zmeniť náš život. Vďaka nim môžeme určitým veciam i okolnostiam v našom živote (dobrým či zlým) pripisovať vyšší význam. Znamenajú kľúčový bod zlomu obzvlášť vtedy, ak začneme na ne hľadať odpovede, ktoré potom aplikujeme do nášho života. Takéto provokujúce otázky sme sa pokúsili zostaviť aj my. Sú to otázky, ktoré si pravidelne kladieme a provokujeme nimi nášho ducha k tomu aby sa vzchopil, našiel cestu k excelentnosti a napĺňal svoj potenciál. Dobrý život však neformujú len otázky ktoré si položíme ale aj tie, ktoré si nepoložíme. Museli sme sa stať špecialisti na kladenie si dobrých otázok, aby sme si dokázali vytvoriť taký životný štýl, aký máme dnes. Viac o databáze životne dôležitých otázok TU.

Otazky

Veríme, že naša VIP služba vám pomôže rýchlejšie napĺňať svoj potenciál a aj vďaka nej budete môcť každý deň pracovať na lepšej verzii samého seba.

Prvá časť článku tu

Zdroj: Vladozlatos.com

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.
Prieskum

Top ponuky