Stavebníctvo začne posilňova až v roku 2015

03.10.2014

Riaditelia stavebných spoločností na rozdiel od prvej polovice tohto roka neočakávajú rast objemu prác. Rok 2014 podľa nich skončí na rovnakých číslach ako ten predošlý (-0,2 percenta). Pesimizmus pramení z posunu začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb, ale aj chýbajúcich privátnych investícií. Nárast objemu práce však potvrdzujú riaditelia projektových firiem, ktoré projekty pre následnú výstavbu pripravujú. V roku 2015 by tak mal už sektor mierne rásť. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research, ktorá je v plnom znení k dispozícii na stiahnutie na www.ceec.eu.

V prvej polovici tohto roka boli riaditelia stavebných spoločností po piatich rokoch kontinuálnych prepadov mierne optimistickí. V prvom aj druhom štvrťroku hovorili o stabilizácii sektora a veľmi pomalom raste objemu prác o 1,6, respektíve 1,2 %. Po niekoľkých mesiacoch dojednávania kontraktov sú však ich odpovede opatrnejšie. Rok 2014 podľa stovky opýtaných spoločností viac práce neprinesie, stavebníctvo sa udrží na minuloročných objemoch. Riaditelia predpovedajú stabilizáciu sektora s nepatrným poklesom výkonu (o 0,2 %). „Príliv verejných zákaziek a začatie stavieb je pozvoľnejšie, ako firmy pôvodne očakávali. Rovnako chýba väčší objem privátnych investícií, ktoré by sektor mohli znovu naštartovať. Firmy tak očakávajú pre tento rok rovnaký objem výkonov ako v minulom roku, prvé mierne zlepšenie príde až v roku 2015,“ vysvetľuje najnovšiu situáciu na trhu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research. To potvrdzuje aj obchodný riaditeľ spoločnosti Doprastav, Ján Zahradník: „Nie, sektor rásť nebude, a to z dvoch dôvodov. Naštartovať slovenské stavebníctvo mali predovšetkým infraštrukturálne projekty. Tie sú však realizované až na výnimky podľa zmluvných podmienok FIDIC žltá kniha, a v tomto roku sa ich výstavba len pomaly rozbieha. Druhým dôvodom je stále nízke čerpanie prostriedkov z fondov EÚ.“

BlueaprintVýznam projektovej pripravenosti zdôrazňuje aj riaditeľka Skanska SK, Magdaléna Dobišová: „Tak, ako bolo zrejmé zo súťaží, ktoré prebehli v roku 2013, rok 2014 potvrdzuje veľkú rozostavanosť infraštruktúrnych stavieb. Samotný prestavaný objem bude závisieť od toho, do akej miery sú stavby pripravené, resp. ako si s prípravou poradia dodávatelia, keďže vo viacerých prípadoch ide o výstavbu vrátane projektovania.“

Kladné výsledky sektora očakávajú veľké spoločnosti a firmy zaoberajúce sa inžinierskym staviteľstvom. V prvej polovici roka však boli aj ich odhady pozitívnejšie. Veľkí hráči hovoria o raste objemu zákaziek o 2,7 % (v júni rast o 2,8 %). Podiel spoločností, ktoré očakávajú zlepšenie, je však o päť percentných bodov  nižší ako v minulom štvrťroku (v júni 92 %). Zhoršenie zaznamenali aj firmy z odboru inžinierskeho staviteľstva. Sedem z desiatich riaditeľov týchto firiem (69 percent, v júni 60 %) hovorí o väčšom množstve zákaziek, v priemere však iba o 0,6 %(v júni rast o 1,4 %). Malé spoločnosti a sektor pozemných stavieb znateľne zmenili svoj názor na vývoj stavebníctva. V segmente malých/stredných firiem a spoločností z pozemného staviteľstva síce dosahuje podiel spoločností očakávajúcich zvýšenie výkonu aktuálne 60 %(v júni 56 %), respektíve 63 %(v júni 64 %), podľa priemerov odpovedí však stavebníctvo čaká tento rok mierny pokles o 0,8 %(v júni rast o 0,6 %), respektíve pokles o 0,4 %(v júni rast o 0,9 %).

Oproti minulému štvrťroku tiež klesla zazmluvnenosť zákaziek. Zásobník práce sa oproti júnu tohto roka znížil zo 7,7 mesiaca na 5,3 mesiaca. Najlepšie sú ohľadom zazmluvnených zákaziek stále zabezpečené veľké stavebné spoločnosti, ale v porovnaní s júnom došlo k poklesu z 9,9 na 9,3 mesiaca. Malé/stredné firmy majú zazmluvnené zákazky v priemere na 4,6 mesiaca (v júni 7,1 mesiaca). Z pohľadu stavebného zamerania sú na tom o niečo lepšie firmy z inžinierskeho staviteľstva, ktoré majú uzavreté zákazky v priemere na 5,9 mesiaca (v júni 7,8 mesiaca). Spoločnosti z pozemného staviteľstva majú zazmluvnenú prácu v priemere na 5,2 mesiaca (v júni 7,6 mesiaca).

Mierne zlepšenie by malo podľa výsledkov Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2014 prísť až v roku 2015. Opäť však došlo k redukcii predchádzajúcich optimistických očakávaní z minulého prieskumu, a to viac ako o polovicu. Ešte v júni predpovedali oslovení zástupcovia firiem priemerný rast o 3,5 percenta. Teraz je to už len 1,6 percenta.

Hlavným problémom limitujúcim stavebné spoločnosti v rozvoji sú podľa slov ich riaditeľov nízke realizačné ceny zákaziek. Ďalej potom firmy uvádzajú byrokraciu zo strany štátu a nekvalitnú legislatívu. V tejto oblasti si menovite sťažujú najmä na zlú vymáhateľnosť práva a problémy s platobnou morálkou. To potvrdzuje aj výkonný riaditeľ spoločnosti Ramirent Libor Taglicht: „Platobná morálka je bohužiaľ úplne žalostná. Najsmutnejšie na tomto nenormálnom stave je, že ho drvivá väčšina dlžníkov považuje za normálny. Skúste kontaktovať vášho dlžníka 2 týždne po splatnosti faktúry. Odpoveďou Vám nebudú ospravedlnenia a pravdivé ubezpečenie o práve vykonanej platbe. Skôr si vypočujete vyhrážky o zastavení Vašej vzájomnej spolupráce a neustále opakovanie, že je to „predsa úplne normálne“.“

Do tretice firmy zmieňujú tvrdý konkurenčný boj o zákazky, ktorý vedie k tomu, že niektoré zákazky sú realizované aj za dumpingové ceny. Tlak sa potom prenáša aj na subdodávateľov a podľa riaditeľov stavebných firiem došlo pri 7 percentách zákaziek ku krachu niektorého z dôležitých, horšie nahraditeľných subdodávateľov. „Stálym problémom je neustály extrémny tlak na ceny, za ktoré chcú spoločnosti nakupovať materiál aj prácu. Súčasná doba tlačí niektoré firmy k ponukám, ktoré s ťažkosťou pokrývajú ich náklady. V odbore je mnoho negatívnych príkladov subdodávateľov alebo dodávateľov, ktorí takto dlho fungovali, až nakoniec ekonomický tlak nevydržali,“ uvádza Michal Fickuliak, marketingový riaditeľ spoločnosti Weber.

Zdroj: CEEC Research, Ilustračné foto: Freeimages.com

Podobné články

  1. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  2. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  3. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  4. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  5. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  6. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  7. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  8. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  9. Dopady štátnych opatrení na
  10. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  11. Stavebníctvo porastie i v tomto roku
  12. Stavebníctvo porastie v tomto roku
  13. Analýza UniCredit: Stavebné povolenia v Európe
  14. Analýza: Stavebné povolenia v Európe v
  15. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
  16. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  17. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  18. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  19. CEEC: Očakávaný rast stavebného sektora
  20. Slovenský stavebný sektor by sa mal
  21. CEEC: Výkon slovenského stavebníctva porastie
  22. Stavebné firmy očakávajú
  23. UniCredit: Priemyselná a stavebná produkcia v júni
  24. UniCredit: Priemyselná a stavebná produkcia v júni
  25. V prvom štvrťroku roka 2016 vyhlásili
  26. CEEC: Verejné obstarávania za 1. kvartál
  27. Za prvé dva mesiace roka 2016
  28. CEEC: Rekordné prvé mesiace roka 2016
  29. CEEC: Stavebníci očakávajú zvýšenie výkonu o 3,7 %
  30. CEEC: 727 mil. EUR je hodnota obstarávaní za prvé 2 mesiace 2016
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky