Trápi vás hluk na pracovisku?

12.08.2015

Hluk resp. tzv. noise pollution (hlukové znečistenie), patrí aj podľa WHO medzi najrozšírenejšie negatívne javy súčasnej mestskej spoločnosti. Strata a poruchy sluchu sú najčastejšími chorobami z povolania. Aká hlasitosť okolia je v poriadku a kedy už vám vadí vrava z vedľajšej kancelárie alebo hlučný telefonát kolegu? Dá sa hluk v kancelárii obmedziť?

Čo je vlastne hluk?

Citlivosť na hluk je vysoko individuálna záležitosť. Hovorí sa, že niekedy človeku nevadí, ani „keby mu chodili okolo hlavy tanky“. Pritom až 40 % populácie EÚ je vystavená hluku z ciest a dopravy presahujúcemu 55 dB a množstvo ľudí má problémy so sluchom, ktoré priamo súvisia s ich prácou. Mnohí počujú šelest, pískane v ušiach alebo majú rôzny stupeň hluchoty. Hluk je vlastne každý nežiaduci, subjektívne nepríjemný, rušivý alebo zdraviu škodlivý zvuk. Hluk možno zadefinovať podľa týchto kritérií:

  1. Hlasitosť. Bežná ľudská konverzácia je na úrovni 65 decibelov (dB), no krik na úrovni 80 dB už začína zasahovať do nebezpečného pásma hluku. Za ticho je považovaná úroveň do 30 dB, čo je pre predstavu šum dažďa alebo chod bežnej chladničky.
  2. Trvanie hluku. Rozdiel je v tom, či vám prejde pod oknom jedno nákladné auto za hodinu alebo 300 áut, či kolega telefonuje sporadicky alebo non-stop.
  3. Typ hluku. Impulzový, nárazový hluk je nepríjemnejší ako hluk ustálený, dlhotrvajúci, ale ani jeden nie je „lepší“ alebo „horší“. Nepríjemné sú i kombinácie viacerých zdrojov hluku.
  4. Frekvencia. Zvuk sa šíri vo vlnách, hustotu kmitov za sekundu meriame v jednotkách Herz (Hz.). Ľudské ucho vníma, „počuje“ zvuky v intervale 16 Hz - 20 000 Hz. Rušivá môže byť napríklad iba časť frekvencie zvukov, ktoré vydáva nejaký zdroj zvuku.

Hluk

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ticho lieči?

Štúdie ukazujú, že ticho, teda úroveň zvuku okolia pod 30 dB je pre ľudských organizmus, najmä pre sluchový orgán rovnako nepohodlná ako hluk. Na tento fakt pamätá aj legislatíva, ktorá hovorí, že pre tvorivé činnosti, kreatívne povolania je prípustná hladina hluku 40 dB (Kategória I). To je spomínané „bežné ticho“. Podobná úroveň je v prednáškovej sále počas prednášky alebo počas školskej vyučovacej hodiny. Frekvenčne nízke zvuky (infrazvuk) a vibrácie, najmä tie na úrovni rezonančných frekvencií orgánov, sú vyslovene nebezpečné. Prejavujú sa migrénou, podráždenosťou, únavou, malátnosťou. Legenda hovorí, že to bola práve nízka frekvencia zvuku okolo 7-8 Hz z obrovských trúb, ktorá rozochvela múry Jericha tak, že sa rozsypali. Ak sa na pracovisku necítite dobre, môžu byť príčinou vibrácie spôsobené napríklad zle nainštalovanou vzduchotechnikou.

Čo sa deje v tele, ak je vystavené nie tichu, ale hluku? Objavuje sa zvýšený krvný tlak, ba aj srdcové infarkty u senzitívnejších osôb. Hluk vplýva na vegetatívny nervový systém a je významným psychickým stresovým faktorom. Zvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy. Zamestnanci vystavení hluku a vibráciám sa na pracovisku necítia dobre, snažia sa pobyt v exponovanom prostredí minimalizovať častými prestávkami, čo vplýva na celkovú efektivitu práce (o princípoch, ako si zlepšiť pracovné prostredie čítajte na Kancelarie.sk).

Opatrenia proti hluku

Ak si to situácia vyžaduje, je potrené odmerať úroveň hluku profesionálnou a akreditovanou firmou, ktorá používa nakalibrované a normované prístroje. Ide o pomerne finančne nákladnú záležitosť. Hladinu hluku však musia zohľadniť aj architekti už pri stavebnom zámere. Pred stavbou sa realizujú hlukové a dopravné štúdie (hlukové posúdenie vplyvu stavby na okolie a okolia na stavbu), ktoré majú zmerať úroveň hluku a zabezpečiť, aby v objektoch bola úroveň hluku primeraná legislatíve, normám a štandardom. Dnes už sú dostupné stavebné materiály, ktoré zmenšujú úroveň hluku, aj tzv. kročajového, ktorý vzniká pri chôdzi. „V už stojacich budovách je možné dobudovať silent rooms (zvukovo odizolované malé miestnosti, slúžiace najmä na telefonáty), inštalovať rôzne typy kobercov, zásten, priečok a tiež vhodným tlmičom zvukových vĺn sú živé, bohato olistené a veľkolisté rastliny (viac o problematike na Kancelarie.sk). Samostatnou kapitolou sú potom izolácie a obklady tlmiace hluk inštalované na steny, stropy a podlahy. Napokon, veľký vplyv na hluk v miestnosti má aj výber nábytku, hlavne teda jeho „obsluha“, otváranie, zatváranie a presuny. Moderný nábytok už má preto zabudované napr. brzdiace a samozatváracie systémy,“ uvádza praktické tipy Robert Čambal, výkonný riaditeľ portálu Kancelarie.sk.

Tam, kde sú hluk a vibrácie na pracovisku očakávané napr.  v priemyselnej výrobe, Zákonník práce prikazuje používať ochranné pracovné pomôcky a zamestnancom vyplácať príslušné kompenzácie. So zaujímavou novinkou v tomto smere prišla firma Doppler Labs. Vyvinula bezdrôtové slúchadlá (hovorovo štuple), ktoré upravujú zvuk z okolia tak, aby vyhovoval ich používateľovi. V podstate ide o bionické uši. Ambíciou výrobcu je eliminovať konkrétne zvuky prichádzajúce do uší, napr. partnerovo chrápanie alebo zvuk výťahov v budove. Hlučnosť napríklad v logistických skladoch je riešená vizuálnymi svetelnými výstrahami alebo najnovším trendom je pick-by-voice, hlasové vychystávanie. Robotický hlas dáva príkazy na ktorej pozícii sa nachádza tovar zamestnancovi priamo do slúchadiel. Má to výhodu i v tom, že pracovník má obe ruky voľné a môže s tovarom ľahšie manipulovať, ako keby musel obsluhovať ešte nejaké prenosné zariadenie.

Headphones

Ilustračné foto: Pixabay.com

Vlastný akustický environment

Dobrou pomôckou, ako sa „akusticky odseparovať“ od okolia, je vytvorenie vlastného akustického prostredia pomocou slúchadiel. Čo si však pustiť? Opäť ide o individuálnu záležitosť. Existujú štúdie, ktoré dokazujú korelácie medzi typom počúvanej hudby a typom človeka. Nemusí to však byť len hudba. Výborné sú zvuky prírody, šum lístia a vody, hudobné štýly ako ambient alebo ethno. Populárne je stretávať sa a pracovať v kaviarni, kde nám hluk a rozhovory nevadia. Očakávame ich. Vyskúšajte napríklad Coffitivity, ktorá simuluje hluk v rôznych typoch kaviarní a kantín (o tom, v akom prostredí by ste mali pracovať čítajte na Kancelarie.sk) Dbajte na to, aby ste si hudbu v snahe odizolovať sa od okolia nepúšťali príliš nahlas a choďte pravidelne na vyšetrenie sluchovodov.

Zdroj: Kancelarie.sk

 

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste

Podobné články

  1. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
  2. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
  3. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  4. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
  5. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
  6. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
  7. Keď kaviareň supluje kanceláriu
  8. Keď kaviareň supluje kanceláriu
  9. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
  10. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
  11. Ako na feng shui v kancelárii?
  12. Ako na feng shui v kancelárii?
  13. Ako pracovať, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
  14. Čo robiť, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
  15. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
  16. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
  17. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
  18. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
  19. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
  20. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
  21. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
  22. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
  23. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
  24. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
  25. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
  26. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
  27. V kategórii Zdravá kancelária bodovala firma SCS Software
  28. V kategórii Zdravá kancelária súťaže CBRE Zasadačka roku 2017 zabodovala firma S
  29. Ako čítať viac kníh aj popri práci
  30. Ako čítať viac kníh aj popri práci
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky