logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Magické slovo: Dizajn


Podobne ako iné trendy sme zo zahraničia prevzali rôzne typy kancelárskeho prostredia. Open space postupne nahrádzajú ďalšie modely vychádzajúce z aktuálnych potrieb. Pretože len v efektívnom pracovnom prostredí sú zamestnanci spokojní a podávajú požadovaný výkon. Prinášame vám tretiu časť trojdielneho seriálu o efektívnom pracovnom prostredí.

Myšlienky a pocity sú mimoriadne ovplyvnené okolím, prostredím, preto má zmysel zameriavať sa na efektívny dizajn a dizajn založený na emóciách (o chybách v dizajne čítajte na Kancelarie.sk). Osvetlenie, farby, materiály, povrchy a ich kombinácie – to všetko má vplyv na duševnú pohodu a pracovný výkon. Dizajn však nie je žiadne zaklínadlo, ani magické slovo. Predovšetkým humanizovaný dizajn je „zodpovedný“ za to, že kľučky na dverách sú v takej výške v akej sú, že tam, kde kľučka alebo madlo chýba a je tam výrazná plocha na ľudskú dlaň, tam bude potrebné dvere zatlačiť. Dizajn sa úzko prepája s ergonómiou a normami pre pracovné prostredie, napr. firma by mala zabezpečiť denné svetlo na 70 % čistej prenajímateľnej plochy.

Nowy Styl Group

Ilustračné foto: Nowy Styl Group

„Osvetlenie zohráva významnú úlohu pri zvyšovaní efektivity pracovníka. Pre kancelárske priestory je určené tzv. studené svetlo, vďaka ktorému nevznikajú ostré tiene na pracovnej ploche a zároveň „neoslepuje“. Riešením sú napr. stojankové svietidlá, ktoré sa dávajú k spojeným pracoviskám. Unikátna LED technológia a systém, ktorý si zmiešava umelé svetlo s vonkajším a nasvecuje pracovisko presne podľa potreby. Zároveň v prípade veľkých priestorov je možné regulovať osvetlenie prostredníctvom aplikácií a softvéru,“ spomína Lucia Vargová, sales manager, Nowy Styl Group.

"Pracovný stôl resp. trvalé pracovné miesto je dôležité umiestniť v rámci priestoru čo najbližšie k fasáde, aby bolo osvetlenie dodržané. Ak dispozícia neumožňuje na pracovnú plochu dostať dostatok svitu, je potrebné dodržať aspoň požiadavky na umelé osvetlenie, ktoré môžu byť tým pádom zvýšené. Norma hovorí, že minimálne požiadavky na prívod denného svetla splní fasáda, ktorá je presklená aspoň zo 40% svojej plochy. Dostatočné presvetlenie miestnosti denným svetlom znamená priviesť slnečné žiarenie na 70% čistej prenajímatelnej plochy. Taktiež aj pri umelom osvetlení je potrebné dodržať minimálnu intenzitu osvetlenia, ktorá nemôže byť pod hranicou 300 luxov. Najoptimálnejšie je použiť osvetlenie s intenzitou 500 luxov, ak je zabezpečené denné osvetlenie podľa predpisov. Taktiež aj farba svetla dokáže ovplyniť náladu. Teplé, žlté svetlo dokáže navodiť atmosféru, ale nie je vhodné na prácu, preto je potrebné  v pracovnom prostredí  zabezpečiť svetlo studené, pripomínajúce denné osvetlenie," uvádza Ing. arch. Tatiana Bočkayová zo spoločnosti Furnier.

Efektívny a ergonomický priestor myslí na dostatočnú cirkuláciou vzduchu a kontrolovanú hladinu hluku. V tomto smere opäť do hry vstupuje dizajnér a architekt, ktorí napr. navrhujú rozmiestnenie akusticky pohltivých materiálov (napr. priečky). Opäť je potrebné pamätať na zameranie firmy. Hravé a farebné interiéry sú vhodné pre coworkingové centrá, kreatívne agentúry, ale už aj banky (viz. článok na Kancelarie.sk o ZUNO Bank). Právnické alebo notárske kancelárie budú viac strohé, decentné, konzervatívne.

Už i vzhľadom na výšku nájomného dbajte na to, aby ste v kancelárii nemali neefektívne využitý priestor resp. priestor, ktorý „leží ladom“. Zbytočne zvyšujete prevádzkové náklady.

Zdroj: Nowy Styl Group, Furnier

Prvú časť miniseriálu čítajte tu

Druhú časť miniseriálu nájdete tu

Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelarie.sk