Boj o klímu v kancelárii

03.07.2017

Tiež sa vám zdá, že klíma v kancelárii bola vymyslená pre mužov v strednom veku v sakách a kravatách? Je dokázané, že muži a ženy reagujú na teplo a chlad rozdielne. Nastavenie klimatizácie sa na mnohých pracoviskách mení na otvorený boj o každý stupeň. Teplo však nie je jediný faktor, ktorý znižuje pracovnú morálku. Dôležitá je i výmena vzduchu.

Muži verzus ženy

Teplota prostredia v kancelárii počas teplých mesiacov by mala byť 23-27 stupňov (ale prípustná je medzi 20 a 28), pri relatívnej vlhkosti vzduchu 30-70 %. Odporúčaný rozdiel teplôt vonkajších a vnútorných by nemal presahovať 5-7 stupňov. Avšak pozor! Vedci nedávno publikovali v prestížnom časopise Nature štúdiu, v ktorej uvádzajú, že väčšina kancelárskych budov v USA nastavuje teplotu klimatizácie podľa noriem či skôr vzorcov zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Vzorce sa skutočne riadili metabolizmom a odievaním vtedajších mužov. Pol storočia staré údaje už ale neplatia. Menia sa stravovacie návyky populácie, ktorá priberá. Muži už nemajú na pracoviskách prevahu, v kanceláriách často pracujú najmä ženy. Tie majú tiež všeobecne pomalší metabolizmus, a tak je im častejšie zima. Štúdia ukázala, že zatiaľ čo ženy preferujú teplotu v interiéri okolo 23,9 °C, muži uprednostňujú miestnosť, kde je troška chladnejšie, asi 21,1 °C. Muž sa aj viac potia, za hodinu „vyprodukujú“ vyše 250 mililitrov potu,  žena iba 180 mililitrov potu. Autori spomínanej štúdie došli k záveru, že je potrebné prehodnotiť staré normy a odstrániť klimatizačnú diskrimináciu žien. Navyše, nastavenie klimatizácie na mierne vyššie teploty by tiež pomohlo v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Klimatizacia

Ilustračné foto: Pixabay.com

V zdravom tele, zdravý (vz)duch

Pre zdravie, komfort a produktivitu ľudí, ktorí trávia čas v kancelárskych budovách, je rozhodujúca aj kvalita ovzdušia, ktoré dýchajú. Ukážme si, prečo je dôležité pravidelné a dostatočné vetranie? Maximálnu hodnotu koncentrácie CO2 v interiéroch a obytných miestnostiach, teda množstvo „vydýchaného vzduchu“, stanovuje tzv. Pettenkoferovo kritérium. Horná hranica kvality ovzdušia je 1 000 ppm (0,1 %). Dostatočné vetranie resp. výmena vzduchu udržiavajú koncentráciu CO2 pod bezpečnou hodnotou 700 ppm. Nad 700 ppm majú senzitívni jedinci pocit ťažoby, mnohí dokonca cítia kyslý zápach. Nad 1 000 ppm už spravidla u ľudí nastupuje únava a nesústredenosť. Obsah CO2 v kancelárii nad 1 500 ppm je považovaný za vydýchaný vzduch. Od 2500 ppm sa znižuje koncentrácia a človek sa cíti ospalý. Hodnota okolo 4000 ppm už spôsobuje bolesti hlavy a migrény. Prípustný expozičný limit, ktorý nespôsobí vážne zdravotné riziká je síce až 5 000 ppm, no nad 5000 ppm by ste v takomto priestore mali byť menej ako 8 hodín. Čas pobytu sa kráti s rastúcou koncentráciou CO2.

Ekonomika tepelného diskomfortu

K tepelnému diskomfortu sa zavše pridávajú rôzne zdravotné problémy, často chronického, vleklého charakteru. Spomeňme len bolesti hrdla, stuhnutie krku, lopatiek a trapézových svalov, sčervenanie a pálenie očí alebo migrénu. Žiaľ, často stačí ak sú v miestnosti rôzne citliví jedinci a už vzniká pocit nepohodlia a diskomfortu. Ak sa u viac ako 20 % užívateľov budovy prejavia podobné symptómy súvisiace s momentálnou nepohodou a trvajú dlhšie ako 2 týždne, môžeme hovoriť o syndróme chorých budov. Problém sa týka najmä kancelárií typu open space. Jednému je zima, inému „ťahá“ na krk. Sústrediť sa na prácu v kancelárii, kde musíte sedieť v čiapke, alebo teplých ponožkách aj v lete, kde vám fúka klíma celý deň na krk alebo na kríže, je samozrejme ťažké ak nie priam nemožné. Nemožno sa diviť ani situácii, kedy niektorí muži radšej využijú možnosť pracovať z domu, lebo kolegyňa chce mať pekný výhľad a sedí rovno pod klimatizačnou jednotkou, a teda má ju viac vypnutú ako zapnutú. A to nie je všetko. Svetová rada pre zelené budovy uvádza, že v Austrálii sú náklady na tzv. „prezentizmus“, teda zamestnanec je síce v kancelárii, ale nepracuje efektívne z dôvodu zdravotných problémov, odhadované na úrovni 26 miliárd dolárov! Sťažnosti a boj o nastavenie klímy sa okrem zhoršenej atmosféry v tíme môže prejaviť ak poklesom efektivity práce. Skúste si preveriť, či časté „péenky“ alebo pokles výkonnosti nesúvisia práve s problémom tepelného diskomfortu.

Kancelarie.sk, Ilustračné foto: Pixabay.com

Podobné články

  1. BRF: Výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1. štvrťrok 2024
  2. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 1. štvrťrok 2024
  3. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel Slovensko
  4. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel
  5. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2022
  6. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2023
  7. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
  8. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
  9. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
  10. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
  11. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
  12. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
  13. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
  14. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
  15. Firmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
  16. irmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
  17. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
  18. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
  19. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2023
  20. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2023
  21. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
  22. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
  23. 108 AGENCY: O kancelárskom trhu rozhodujú ceny energií a náklady
  24. 108 AGENCY: O kancelárskom trhu rozhodujú ceny energií a náklady
  25. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. Q 2022
  26. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. Q 2022
  27. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  28. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  29. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
  30. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky