Optimálny kávový režim v kancelárii (VII.)

13.11.2013

Ako tak chodím po svete, som rád, že čoraz viac navštevujem firmy a stretávam sa s ľuďmi, ktorým nie je ľahostajné ako vyživujeme náš organizmus. A tak vždy v rámci mojej prednášky alebo aj po nej narazíme na otázku zdravej kávy, či je tento nápoj skutočne vhodný pre naše zdravie. Opäť by som rád priniesol trochu svetla do tejto problematiky, pričom nechcem teraz presadzovať myšlienku, že bez kávy sa nedá žiť. Pravdou však je, že taká správne pripravená organická kava môže byť skutočnou “powerfood” podporou nielen pre naše telo, ale hlavne pre našu myseľ. Čítajte ďalej a postupne si predstavíme 10 odpovedí na 10 najčastejšie kladených otázok...

1. Prečo je dôležité piť organickú kávu vysokej kvality?

Hlavným problémom kávy nižšej kvality je použitie pesticídov a chemikálií v procese pestovania, spracovanie metódami, pri ktorých je vysoké riziko vzniku plesní a následné miešanie týchto káv do zmesí, v ktorých tak dostávame veľa defektov. Veľké spoločnosti sa snažia technológiami a vysokým stupňom praženia zakryť tieto defekty. Koniec koncov tak dostávame kávu s určitým zápachom alebo horkou nepríjemnou perzistenciou, čo je znakom nízkej kvality a môžeme si byť istí, že takáto káva nás skôr oslabí ako posilní.

Káva2. Je vôbec možné dostať kvalitnú kávu v bežných prevádzkach?

Stretol som sa už aj s prehláseniami, že viac ako 90 % kávy na Slovensku je buď nízkej kvality alebo je táto káva pripravovaná nesprávnym spôsobom. Zaujímavé je počúvať od ľudí, ako im káva vo väčšine kaviarní nechutí, že sa to nedá porovnať s Talianskom, či Rakúskom, no aj napriek tomu si v pohode dávajú 2-3 „veľké espresá“ denne. Určite už existujú kaviarne (hlavne v Bratislave, Žiline a v Banskej Bystrici), kde je možné dostať zdravú organickú kávu. Návod, ako rozoznať takú prevádzku nájdete v článku o význame pitia organickej kávy.

3. Je pravda, že káva nás dehydruje?

Konzumácia kávy a ďalších nápojov obsahujúcich kofeín je väčšinou spájaná s rizikom dehydratácie, najmä kvôli diuretickému účinku kofeínu. Je to však naozaj tak alebo existuje tu aj iná finta? Napríklad vedecká štúdia Neuhauser-Berthold (1) zistila, že u 12 zdravých dobrovoľníkov konzumácia veľkého množstva silnej kávy (zodpovedajúcej  priemerne 642 mg kofeínu) vedie k zvýšenej diuréze (o 730 ml) a dehydratácii. Avšak tento efekt nebol vôbec dokázaný pri bežnej konzumácii do 300 mg kofeínu (pre porovnanie 1 zdravé espresso obsahuje 60-80 mg kofeínu). Hoci bola káva považovaná za ľahké diuretikum, v súčasnej dobe sa na základe vedeckých štúdií ukazuje, že konzumácia adekvátneho množstva kávy (teda množstvo kofeínu pod 300 mg zodpovedajúce 4 – 5 espresám) neovplyvňuje diurézu a stav hydratácie v pokoji ani pri cvičení. Dokonca konzumácia väčšieho množstva kávy nezhoršuje stav hydratácie ani termoreguláciu v priebehu cvičenia (2). Samozrejme, treba si pamätať, že kávou nenahrádzame pitný režim a pri adekvátnom príjme tekutín (ideálne čistej vody) sa nemáme čoho obávať.

4. Vedie pitie kávy k zníženiu obsahu vápnika v našom tele?

Štúdie, ktoré skúmali vplyv kofeínu na metabolizmus vápnika v ľudskom tele, nedopadli jednoznačne. Väčšina z nich však preukázala zvýšené vylučovanie vápnika močom bezprostredne po vypití šálky kávy. Aj keď ďalšie, obzvlášť dlhotrvajúce štúdie, tento fenomén vždy nepotvrdili, je nutné považovať kofeín za rizikový z hľadiska možného vzniku negatívnej bilancie vápnika a následneho vzniku osteoporózy. Z tohto hľadiska je teda vhodné doplniť kávu mliekom, prípadne pridať mliečne výrobky (jogurt, syry) tak, aby bilancia vápnika bola opäť vyrovnaná.

5. Je skutočne nezdravé piť kávu nalačno?

Káva by určite nemala byť náhradou pohára čistej vody ako prvej tekutiny po prebudení. Avšak, pokojne môžme piť kávu aj na lačný žalúdok. Ak je táto káva kvalitná a správne pripravená, nemusí vôbec spôsobiť prekyslenie. Napríklad taká „Powefood” organická káva doplnená o 1 PL kokosového tuku, 1 PL masla a 1 ČL škorice  môže byť výborným raňajkovým štartom dňa pre spaľovanie tukov a maximálny výkon mozgu.

Dôležité je aj rozoznávať vplyv kávy na lačný žalúdok u zdravého človeka a u človeka s vredovou chorobou alebo zápalom žalúdka. Kofeín totiž povzbudzuje produkciu žalúdočných štiav a tým pripravuje tráviaci systém na trávenie potravy. Aj preto je ideálne, keď káva nasleduje aspoň 20 -30 minút po jedle tak, aby sa zbytočne nemiešala s prirodzenými enzýmami a žalúdočnými šťavami (kyselina chlorovodíková), ktoré sa produkujú pri trení. U zdravého človeka tak káva nevyvoláva žiadne zdravotné ťažkosti. U ľudí so zápalom žalúdka, či vredovou chorobou žalúdka a dvanástnika je však vhodné kávu eliminovať.

BONUS - Power coffee – skutočná energia na celé dopoludnie

Čas prípravy: 5 min     Množstvo: 1 osoba

Ingrediencie:

  •  Čerstvo a jemne mletá Coffee Chef káva espresso – 7 až 9 g (1/2 PL)
  •  Čerstvo a hrubo mletá Coffee Chef káva Galapágy -15 g (1 PL)
  •  Extra panenský kokosový olej -15 g (1 PL)
  •  Pravé kravské maslo 80 % – 15 g (1 PL)
  •  Škorica alebo pravé kakao – 5 g (1 ČL)

Extra:

  •  Pravá smotana min. 33% (50 ml)
  •  MCT kokosový olej z lekárne (1 ČL)

Príprava kávy

Postup:

  1.  Podľa formy prípravy zomeliem vybrané množstvo kávy – jemne na espresso, hrubšie mletie pre alternatívne prípravy.
  2.  Do pripraveného espressa dolejem 120 ml horúcej vody a pridám lyžicu masla a kokosový olej. Dochutím kakaom a škoricou.
  3.  To isté platí pri príprave kávy pomocou alternatívnych metód (Moka, French press, Aeropress), len už nemusím dolievať vodu.
  4.  Všetko dobre zamiešam a vychutnám si Powerfood kávu pre super spaľovanie tukov a posilnenie funkcie mozgu.

Pôžitok z kávy:

  •  Prémiová organická káva je skvelá nielen svojou plnou chuťou, ale aj nutričnou hodnotou. Vďaka tomu svoje telo prekvapíte a dodáte mu toľko toľko antioxidantov, koľko ešte asi nezažilo.
  •  Špecifická a netradičná kombinácia smotanových a exotických chutí a zdravých tukov s plnosťou kvetnatého tela organickej kávy. To všetko doladené o arómu škorice + pravého kakaa a gurmánsky zážitok je na svete.

Pokračovanie článku nabudúce

Zdroj:

(1) Neuhäuser-Berthold, Beine S, Verwied SC, Lührmann PM.: Coffee consumption and total body water homeostasis as measured by fluid balance and bioelectrical impedance analysis. Ann Nutr Metab. 1997;41(1):29-36

(2) Ganio MS, Casa DJ, Armstrong LE, Maresh CM.: Evidence-based approach to lingering hydration questions. Clin Sports Med. 2007 Jan;26(1):1-16.

Foto: goodfon.com

Dušan Plichta
Certifikovaný barista v profesionálnej škole kávy Roberta Trevisana. (člena českej barmanskej asociácie, predsedu sekcie Majster kávy a profesionálneho lektora SCAE.) Vďaka, svojím cestám do Vietnamu, Indonézie, Mexika a na Kubu a ročnej stáži v jednej z metropol sveta kávy, Melbourne, mal Dušan možnosť preniknúť k podstate a tajomstvám správnej prípravy kávy, ktorá prináša povzbudenie, pôžitok a blahodárne účinky na zdravie. Momentálne pôsobí ako konzultant pre výber kávy a kávovarov do domácnosti a firiem, lektor španielskej gastronómie v Chefparade, kde pripravuje otvorenie školy kávy s cieľom vzdelávania prevádzkarov, absolventov hotelových akadémii, no i bežnej verejnosti. Dušanova filozofia: "Kvalita nemôže byť náhodou, ale výsledkom úprimného snaženia, inteligentného rozhodovania a správnej exekúcie".
Prieskum

Top ponuky