Podpora podnikateľov je nedostatočná

18.09.2023

Slovenskí podnikatelia nie sú s podporou vlády pre podnikanie aktuálne spokojní. Ukazujú to najnovšie výsledky prieskumu spoločnosti 123dopyt, ktorá skúmala hodnotenie vlády podnikateľským sektorom a vnímanie podnikateľov ohľadne podpory ich podnikania.

Úradnícka vláda nastúpila v polovici mája tohto roka do neľahkých časov a musela sa vysporiadať nielen s „dedičstvom“ po predchádzajúcej vláde, ale aj s rôznymi prekážkami ako neustále narastajúcou infláciou, prebiehajúcou vojnou na Ukrajine či energetickou krízou. Toto všetko, ako aj nedostatočné čerpanie z Plánu obnovy sa podpísalo pod atmosféru v rámci podnikateľského sektora a má za následok jeho výraznú nespokojnosť s vládou.

 Austin Distel / Unsplash.com

Ilustračné foto:  Austin Distel / Unsplash.com

Na otázku ako „Ako hodnotíte podporu Vášho podnikania zo strany štátu?“ odpovedalo viac ako 2/3 z opýtaných respondentov negatívne. Naopak, pozitívne hodnotí podporu štátu len 22 % z opýtaných. „Podľa prieskumu sú s podporou vlády pre ich podnikanie spokojní skôr podnikatelia z bratislavského, žilinského a nitrianskeho kraja,“ hovorí Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk.

Podnikateľského sektoru sa citlivo dotýka najmä neustále zdražovanie cien energií, ktoré sa v mnohých prípadoch musia pretaviť do finálnych cien produktov alebo služieb, ktoré ponúkajú. To má za následok častokrát zhoršenú, respektíve obmedzenú kúpyschopnosť ich zákazníkov a v konečnom dôsledku celkový biznis trpí. „Najmenej spokojní sú podnikatelia zo segmentu cestovania a dopravy, textilu a odevov a taktiež zo sféry priemyslu a strojárstva,“ dopĺňa Kočí.

Podnikatelia majú problémy aj s vyplácaním dotácii. Tie často meškajú a tak hrozí prepúšťanie. Prieskum sa dotkol aj témy celkového hodnotenia vlády, kde ju viac ako 76 % opýtaných podnikateľov hodnotilo negatívne, pričom prekvapilo viedol bratislavský kraj.

Zdroj: 123dopyt.sk

Prieskum

Top ponuky