CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú

23.08.2021

Amerika, Ázia a Tichomorie zaznamenajú tento rok najsilnejší rast HDP, v Európe k tomu dôjde budúci rok. Najvyšší nárast HDP bol zaznamenaný v USA (7,1 %) a Číne (8,2 %). Sektor kancelárskych, maloobchodných aj hotelových nehnuteľností sa už z pandémie postupne spamätáva. Predpokladom však je, že k úplnému zotaveniu dôjde približne za rok. Trendy zo zahraničia ovplyvňujú aj slovenský trh s nehnuteľnosťami. V prvom polroku sa do realít na Slovensku preinvestovalo rekordných 470 miliónov eur, optimistický je aj výhľad do zvyšnej časti roka

Podľa nového reportu globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE s názvom „2021 Global Mid Year Real Estate Market Outlook“ sa začala ekonomická situácia vo väčšine častí sveta zlepšovať. V mnohých krajinách sa zamestnanci vracajú do svojich kancelárií, transakčná aktivita aj prognózy v rámci objemu investícií do nehnuteľností sa zvyšujú.

Počas nasledujúcich 12 mesiacov budú medzi kľúčové riziká pre ekonomiku a komerčné nehnuteľnosti patriť mutácie COVID-19, rastúci globálny dlh a možnosť dlhodobo vysokej inflácie. Spoločnosť CBRE však aj napriek tomu predpokladá, že vďaka zvýšenému dopytu po nehnuteľnostiach, vládnym stimulom a opätovnému otvoreniu prevádzok, bude ekonomika krajín natoľko dynamická, že spomínané rizikové faktory potlačí do úzadia.

Gerd Altmann z Pixabay

Zdroj: Gerd Altmann / Pixabay.com

Prepočty spoločnosti CBRE ukazujú, že narastať bude aj výška HDP - najviac v Amerike, Ázii a Tichomorí. Rast HDP bol pritom najvyšší práve v USA (7,1 %) a v Číne (8,2 %). V prípade Európy by mal HDP najviac narastať v roku 2022. V globálnom meradle sa z nedávneho ekonomického poklesu už zotavil sektor nájomného bývania, ale aj priemyselných a logistických nehnuteľností. V prípade kancelárskych, maloobchodných a hotelových nehnuteľností dôjde k oživeniu v najbližších 2 rokoch. 

„Aj napriek tomu,  že globálny trh ožíva, niektorým sektorom bude trvať niekoľko rokov, kým dosiahnu úroveň, na akej boli pred krízou,“ vysvetľuje Richard Barkham, CBRE Global Chief Economist and Head of Americas Research. „Obavy z inflácie pravdepodobne spôsobia istú volatilitu trhu. Neočakávame však, že v priebehu najbližšieho roka budú centrálne banky nútené zvyšovať úrokové sadzby. Na konci dňa to nielen podporí hospodársky rast na najbližšie 2 roky, ale aj vytvorí pozitívne prostredie pre komerčné nehnuteľnosti,“ dodáva.
K situácii na slovenskom trhu sa vyjadril Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko. „V prvom polroku 2021 dosiahla investičná aktivita do komerčných nehnuteľností takmer 500 mil. eur, čo historicky predstavuje doteraz najväčší objem. Tento trend bude pokračovať  aj v ďalších mesiacoch, pričom prevládať budú investície do kancelárskych a logistických/priemyselných nehnuteľností. Taktiež očakávame ďalšie znižovanie kapitalizačného výnosu (yieldu) v týchto segmentoch v krátkodobom časovom horizonte,“ uvádza.

Spoločnosť CBRE sa v rámci svojho reportu zamerala aj na predpovede v rámci jednotlivých sektorov nehnuteľností. Takto vyzerajú:

KAPITÁLOVÉ TRHY

Oživenie globálnych investícií do nehnuteľností bude najviditeľnejšie v druhej polovici tohto roku, a následne aj v roku 2022. Spoločnosť CBRE predpokladá, že ich objem sa ešte tento rok zvýši o 23 %. Predpovedá tiež aj to,  že kapitálové hodnoty sa vrátia na predpandemickú úroveň, čo môže viesť k vyšším celkovým výnosom ako v roku 2019.

KANCELÁRIE

Tento rok miera neobsadenosti kancelárskych priestorov stúpne, v roku 2022 by však mala opäť klesnúť. Z globálneho hľadiska by sa tak malo stať do konca budúceho roka vďaka rastu zamestnanosti. Spoločnosť CBRE tiež očakáva, že aktivita globálneho prenájmu sa tento rok navýši o 10 %, pričom v Amerike a EMEA regióne bude poháňaná hlavne oblasťami podnikania ako sú humanitné vedy, priemyselná výroba, energia a technológie. V Ázii a Pacifiku budú lízingovú aktivitu poháňať najmä oblasti ako financie, poisťovníctvo a technológie. 

NÁJOMNÍCI

V rámci krajín s nízkou obsadenosťou kancelárií sa očakáva, že zamestnanci ich začnú častejšie navštevovať v druhej polovici roka. Ráta sa však aj s obmedzeniami a opatreniami súvisiacimi s nárastom pozitívnych prípadov v rámci variantu delta. Zatiaľ čo v Amerike portfólio kancelárií klesá, domáce spoločnosti v Ázii a Pacifiku očakávajú jeho nárast. V rámci EMEA regiónu odborníci predpokladajú, že portfólio kancelárií ostane stabilné. Zvýšiť by sa mal aj dopyt po flexibilných kancelárskych priestoroch.

PRIEMYSEL A LOGISTIKA

Tento sektor bude tento rok najsilnejším. Maloobchodníci totiž budú zvyšovať svoje zásoby, aby zabránili krízovým situáciám. Viacero spoločností tiež svoje aktivity v rámci dodávateľských reťazcov zabezpečujú externe, čo znamená, že logistické spoločnosti tretích strán budú mať na lízingovej aktivite väčší podiel.

MALOOBCHOD

V tomto prípade bude oživenie nerovnomerné, pričom najviac budú spoločnosti investovať do luxusu a služieb. Maloobchodníci budú aj naďalej investovať do programov na podporu predaja formou „objednám na internete a vyzdvihnem na predajni“. Touto formou sa totiž vyhnú nákladom, ktoré sú spojené s doručovaním tovaru. Spoločnosť CBRE očakáva, že nové prenájmy už budú obsahovať podrobnejšie klauzuly. Tie maloobchodníkom poskytnú viac možností v prípade nepredvídateľných, či závažných reakcií.  

NÁJOMNÉ BÝVANIE

Nájomné bývanie sa v blízkej budúcnosti stane vedúcim segmentom  globálnych investičných aktív. Miera neobsadenosti budúci rok klesne, výška nájomného sa zvýši a miera kapitalizácie klesne. Spoločnosť CBRE predpovedá, že väčšina amerických trhov v druhom štvrťroku 2022 prekročí úroveň výšky nájomného, na ktorú sme boli zvyknutí pred krízou.

Zdroj: CBRE

Podobné články

 1. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 2. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 3. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 4. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 5. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do nehnuteľnos
 6. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do realít
 7. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
 8. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
 9. Analýza CBRE: Výška nájomného v kancelárskych budovách je zatiaľ stabilná
 10. Analýza CBRE: Výška nájomného v kancelárskych budovách je zatiaľ stabilná
 11. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
 12. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
 13. 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Metaverse
 14. 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o metaverze
 15. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 16. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 17. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 18. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 19. CBRE: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG
 20. CBRE: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG
 21. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
 22. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
 23. Pod lupou: Nové Apollo s novými technológiami
 24. Pod lupou: Nové Apollo s novými technológiami
 25. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
 26. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
 27. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 28. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 29. CBRE: Objem investícií do nehnuteľností sa v 2. Q 2021 vyšplhal vysoko
 30. CBRE: Objem investícií do nehnuteľností sa v Q2 2021 vyšplhal vysoko
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky