BNP Paribas RE: Nájmy nových skladov

10.01.2022

Takmer o pätinu sa medzi 3. štvrťrokom roku 2020 a rovnakým obdobím tohto roka zvýšilo nájomné v nových logistických areáloch v Prahe a okolí. Aktuálne sú už podpisované nájomné zmluvy blížiace sa hranici 6 EUR/m2/mesiac. To je presne o 17% viac ako vlani. V Brne, ktoré rovnako ako česká metropola zápasí s nedostatkom voľných skladových plôch, aj v ďalších regiónoch zaznamenali medziročný nárast priemerne 10 %.

 

Dachser

Ilustračné foto: DACHSER

Podľa poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate je to dané naďalej veľmi silným dopytom firiem, predovšetkým z oblasti e-commerce, ktorá prevyšuje ponuku. Odráža sa to aj na miere neobsadenosti klesajúcej k historickému 2% minimu. „Tlak na rast nájmov bude pokračovať aj napriek tomu, že aktuálne je vo výstavbe vyše 900 000 m2 moderných skladových plôch. Dôvodom je nedostatok existujúcich skladových plôch v hlavných centrách a tiež spomalenie výstavby v dôsledku viaznucich dodávok v stavebníctve,“ konštatuje Dušan Drábek, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných a logistických nehnuteľností BNP Paribas Real Estate.

Nevídaný rozmach trhu priemyselných priestorov najlepšie dokladajú dva údaje. Prvým je 1,8 mil. m2, čo je skladová plocha prenajatá od začiatku roku 2021. Len v 3. štvrťroku boli uzavreté nájomné zmluvy (vrátane renegociácií) na takmer 550 000 m2, z toho podiel novo prenajatých plôch bol 86 % a ich medziročná nárast dosiahol neuveriteľných 200%!

Druhým signifikantným údajom je silnejúca aktivita developerov v regiónoch, čo je dané najmä dostupnosťou pozemkov, okrem iného na brownfieldoch. Najdynamickejšie rastie v „covidovej dobe“ industriálny trh v Plzenskom kraji, kde od začiatku roku 2020 vyrástli skladové a výrobné plochy v objeme takmer 260 tisíc m2. Len spoločnosť CTP tu rozšírila svoje parky v objeme takmer 180 tisíc m2. Veľa sa haly dokončovali aj v Moravskosliezskom kraji - od začiatku 2020 do tohtoročného tretieho štvrťroka sa tu dokončilo 220 tisíc m2 plôch, z toho necelých 150 000 m2 priamo v Ostrave.

„Z aktuálnych projektov vo výstavbe vidíme najväčšiu aktivitu v Olomouckom kraji. Treba však dodať, že na bilancii 220 000 m2 sa 186 800 m2 podieľa výstavba nového robotického centra Amazonu v Panattoni Parku Kojetín,“ komentuje vývoj Kamila Breen, vedúca prieskumu trhu a poradenstva BNP Paribas Real Estate. Práve novému distribučnému centru Amazonu patrí aj ďalšie prvenstvo: na ploche bývalého cukrovaru na Přerovsku vzniká vôbec prvá viacposchodová skladová hala v Česku. Konkrétne bude mať 4 nadzemné podlažia.

Obrie transakcie Amazonu nezostali v segmente e-commerce zďaleka osamotené. V uplynulých mesiacoch patrili k najvýznamnejším prenájmom Tchibo, ktoré renegociovalo a rozšírilo svoje plochy v Panattoni Parku Cheb na 102 500 m² alebo spoločnosť OKAY, ktorá si vo VGP Parku Vyškov a VGP Parku Prostějov prenajala cez 50 00 m. Všetky tieto transakcie dokazujú rastúcu potrebu e-commerce a retailových spoločností po skladových plochách. 

Zdroj: BNP Paribas Real Estate

Prieskum

Top ponuky