C&W: Novinky v súvislosti s COVID-19 /33

27.12.2021

Industriálny trh zostáva najlikvidnejším a najrýchlejšie rastúcim segmentom komerčných nehnuteľností tešiaci sa záujmu rovnako nájomníkov ako investorov, čo sa prejavuje expanziou existujúcich developerov a pokračujúcou výstavbou nových hál. Zmenu postavenia priemyselného segmentu v komerčných nehnuteľnostiach odzrkadľuje aj fakt, že vôbec prvý logistický projekt získal ocenenie Grand Prix na tohtoročnom odovzdávaní CIJ Awards Slovakia – šlo o priemyselný park Log Center R7 v Kostolných Kračanoch od developera Go Asset Development.

Budova

Zdroj: Pixabay.com

V treťom štvrťroku bolo rozostavaných trojnásobne viac hál triedy A ako v tom istom období minulého roka, pričom celková miera neobsadenosti je pri 7,65 % o viac ako jeden percentuálny bod nižšia. Len za prvé tri štvrťroky 2021 sme videli nárast trhu o približne 160-tisíc štvorcových metrov priemyselných hál prvej triedy. Vysoká absorpcia priemyselných plôch je ťahaná najmä expandujúcim e-commerce sektorom, no významnú rolu hrajú aj etablované dodávateľské reťazce pre automobilový sektor.

Na tento sentiment nadviazal aj samotný štát, ktorý odsúhlasil začatie prác na strategickom parku v lokalite Valaliky o rozlohe 381 hektárov. Lokalita bola zvolená najmä kvôli dopytu investorov po oblasti okolia Košíc. Park má schopnosť prilákať veľké zahraničné investície, ktorým pred vstupom momentálne bráni slabá pripravenosť území.

Silný dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach na Slovensku sa však priamoúmerne neodráža na výške efektívneho nájomného, ktoré rastie iba mierne, a to primárne v najžiadanejších lokalitách. Rozdielnu situáciu zaznamenávajú okolité krajiny, kde sa rast stavebných nákladov, ako aj nízka miera neobsadenosti už prejavujú v náraste výšky nájomného naprieč celým trhom.

Z hľadiska investícií pretrváva záujem domácich aj zahraničných hráčov o novo dokončené haly, problémom je však nedostatok aktív na predaj. Vzhľadom na nízku rizikovosť segmentu a pretrvávajúci záujem investorov zaznamenávame kontinuálny pokles očakávaných výnosov investorov a očakávame pokles tzv. prime yieldu na 5,00 % v súlade s poklesmi v Českej republike a ďalších okolitých krajinách.

Zdroj: Cushman&Wakefield
 

Prieskum

Top ponuky