SSD pre tvorcov kreatívneho obsahu

27.09.2023

Spoločnosť Samsung Electronics, svetová jednotka vo vyspelých pamäťových technológiách, predstavila nový prírastok do radu SSD diskov 990 PRO s kapacitou 4 TB. V rade 990 PRO sú k dispozícii špičkové disky so zbernicou PCIe  4.0, technológiou Samsung V-NAND ôsmej generácie (V8) a vylepšeným ovládačom vlastnej výroby.

K hlavným prednostiam radu 990 PRO patria bleskurýchle čítanie aj zápis dát a tiež úsporná prevádzka. Disky sú optimalizované pre veľké dátové toky, hodia sa napríklad na grafické práce v 3D či rozlíšení 4K, na dátovú analýzu alebo náročné hry. Vďaka tomu sa tieto SSD disky výborne uplatnia v počítačoch, notebookoch, herných konzolách aj zložitejších výpočtových systémoch. Celková veľkosť zapísaných dát (TBW) narástla až na 2 400 TB, čo znamená posilnenú spoľahlivosť aj trvanlivosť. Rad 990 PRO tak ocenia najmä používatelia s vysokými nárokmi na kvalitu prenosu aj úložný priestor.

„Hráči aj profesionálni tvorcovia grafického obsahu dnes potrebujú SSD disky s veľkou kapacitou a špičkovými parametrami. Nová verzia Samsung 990 PRO s kapacitou 4 TB je pre nich ideálnym riešením,“ vyhlásil Hangu Sohn, viceprezident tímu pre pamäťové médiá v Samsung Electronics. „Nároky na obsah vo vysokom rozlíšení a na ultrarýchle spracovanie dát neustále rastú a špičkové úložné priestory s rozhraním NVMe  sú preto pre nové disky úplne zásadné.“

Samsung

Foto: Samsung

Najlepší výkon aj kapacita vo svojej triede

Do výbavy nových diskov patria proprietárne technológie Samsungu V8 a vylepšený ovládač, vďaka čomu model 990 PRO so 4 TB dosahuje takmer maximálny možný výkon pri zariadeniach so zbernicou PCIe 4.0 – sekvenčné čítanie dosahuje rýchlosť 7450 MB/s, zápis 6900 MB/s. Aj vďaka rozšírenej kapacite na 4 TB narástla rýchlosť náhodného čítania a zápisu na 1600 K, resp. 1550 K IOPS , čo je nepochybne dobrá správa pre hráčov, profesionálov z kreatívnych odborov i technologických nadšencov všeobecne.

SSD disk 990 PRO s kapacitou 4 TB ponúka vôbec najrýchlejšie náhodné čítanie zo všetkých zariadení s rozhraním PCIe 4.0 na súčasnom trhu,  čo znamená podstatne menej zaseknutých hier, rýchlejšie načítanie videozáznamov vo vysokej kvalite aj plynulejšie hry. Pri špičkových hrách s podporou najmodernejších herných technológií dokáže disk 990 PRO skrátiť oneskorenia, teda konzistentne udržiavať vyššie obrazové frekvencie.

Úsporná prevádzka a spoľahlivé ovládanie teploty

Disk 990 PRO sa vyznačuje mimoriadne úspornou prevádzkou, v porovnaní s predchádzajúcim radom 980 PRO má až o polovicu nižšiu spotrebu. Ovládač má niklový povrch a samotný disk je vybavený štítkom pre rovnomernú distribúciu tepla, aby sa disk neprehrieval a nedochádzalo k výkyvom vo výkonnosti. Verzia 990 PRO with Heatsink je navyše, ako názov napovedá, vybavená efektívnym kompaktným zariadením na pohlcovanie tepla, čo príde vhod pri moderných hrách a ďalších operáciách náročných na výkon. Disk je kompatibilný s najmodernejšími hernými konzolami a efektívne prispieva ku kratšej inštalácii a načítaniu hier. Zároveň bráni prestojom a tuhnutiu, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku prehriatia systému.

Jednostranný SSD disk s kapacitou 4 TB pre ultratenké notebooky

Vďaka najnovšej generácii technológie Samsung V8 1Tb NAND a proprietárnej technológii memory stackingu má 990 PRO s kapacitou 4 TB jednostrannú konštrukciu M.2, je teda štíhlejší ako obojstranné SSD disky rovnakého typu. Odpadajú teda problémy spojené s využitím obojstranných M.2 diskov v ultratenkých notebookoch (niektoré nemožno nainštalovať vôbec, inokedy hrozí poškodenie ďalších súčiastok). Jednostranné prevedenie pritom nijako neobmedzuje kapacitu ani výkon disku.

Softvér Samsung Magician a dostupnosť

O optimálnu prácu disku sa stará aj softvér Samsung Magician, vďaka ktorému je vždy k dispozícii aktuálny firmvér, ovládače aj ďalšie nastavenia. Softvér navyše umožňuje pružne nastaviť a optimalizovať výkonnosť disku podľa priania používateľa. Vo verzii 990 PRO with Heatsink je k dispozícii aj podpora RGB, takže si hráči môžu nastaviť farby a efekty LED diód. Nová verzia softvéru Magician 8.0 bude k dispozícii počas septembra ako integrovaný softvér pre SSD disky, prenosné SSD médiá, pamäťové karty a USB flashdisky.

Modely 990 PRO a 990 PRO with Heatsink s kapacitou 4 TB budú k dispozícii v prvej polovici septembra 2023. Modely radu 990 PRO s kapacitami 1 a 2 TB je možné zakúpiť už dnes.

Zdroj: Samsung

Prieskum

Top ponuky