5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu

04.03.2019

Phil Town je zakladateľom Investičného pravidla Jeden (Rule One Investing) – jeho cieľom je pomôcť vám naučiť sa investovať a dosiahnuť tak finančnú nezávislosť. Nadobudnutie bohatstva nie je vždy o tom, koľko peňazí zarobíte. Často ide skôr o to, koľko peňazí vďaka svojmu životnému štýlu ušetríte. Existuje príslovie, ktoré hovorí: "Na zarobenie peňazí potrebujete peniaze." Práve preto je veľmi dôležité ušetriť dostatok peňazí na to, aby mohli znovu pracovať pre vás.

Ak chcete ušetriť viac peňazí z tých, ktoré zarobíte, ponúkame vám 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu:

1. Kupujte len tie veci, ktoré majú skutočnú hodnotu.

Väčšina položiek, ktoré nakupujeme, začína strácať hodnotu v momente, keď sa stávame ich vlastníkmi. Hodnota áut, oblečenia, elektroniky a ďalších okamžite klesá vo chvíli, keď za ne zaplatíme a ich hodnota takmer vždy klesá aj naďalej počas obdobia nášho vlastníctva. Aj keď sú mnohé z týchto položiek potrebné, je veľmi dôležité nakupovať vždy, keď je to možné, tie veci, ktoré majú skutočnú hodnotu. Zahŕňa to nákupy ako sú nehnuteľnosti, akcie a dlhopisy, komodity a podobné investície, ktoré si svoju hodnotu po čase udržiavajú alebo ju dokonca zvyšujú.

Peňaženka

Ilustračné foto: Pixabay.com

2. Nekupujte to najnovšie a najúžasnejšie.

Príliš veľa ľudí sa chytí do pasce modernizácie vecí, ktoré si kúpia pri každej príležitosti, ktorá sa im naskytne. Kúpia si nové auto aj keď je ich staré auto stále v dobrom stave a nový telefón napriek tomu, že ten svoj nevlastnia ani len jeden rok. Spoločnosti, ktoré tieto výrobky predávajú počítajú s tým, že si zákazníci vyžiadajú najnovšiu a väčšiu verziu. Celá marketingová stratégia je založená na tom, že presviedčajú svojich zákazníkov o tom, že ich potrebujú. Pravdou je, že neustále zlepšovanie produktov, ktoré vlastníte, je len plytvanie peňazí a zaručuje, že budete s nákupom spokojní len na chvíľu. Naučte sa výrobok používať a tešiť sa z neho, kým neprestane fungovať a napokon sa budete cítiť oveľa lepšie.

3. Odstráňte z vášho života neporiadok.

Neporiadok je nákladný. Produkty, činnosti a zvyky, ktoré v skutočnosti nemáte radi a neponúkajú vám žiadnu hodnotu, môžu v skutočnosti váš život narušiť a pôsobiť ako útok na vaše financie. Dobre sa pozrite na všetky veci vo svojom živote a preskúmajte, či naozaj stojí za to zhromažďovať si ich vôkol seba. Pre väčšinu ľudí existuje množstvo aktivít a produktov, za ktoré utrácajú peniaze takmer výhradne zo zvyku, a pritom ich ani nepotrebujú, ani ich netešia. Prestaňte za ne vyhadzovať peniaze a zistíte, že vám už nebudú chýbať.

4. Kupujte použité alebo nepoužité veci z druhej ruky

Už sme spomínali, že cena nového výrobku začína klesať v momente, keď je zakúpený. Dobrou správou je však skutočnosť, že z poklesu ceny môžete reálne profitovať, ak si kúpite málo používané výrobky. V mnohých prípadoch sú málo používané výrobky takmer nerozoznateľné od tých, ktoré sú úplne nové, s výnimkou výrazného rozdielu v cene. Tento rozdiel v cene je to, čo sú ľudia ochotní zaplatiť len za myšlienku, že vlastnia čisto nový výrobok. Ale ak napriek všetkému prekonáte tento spôsob myslenia,  nakupovanie použitých vecí je naozaj lepšie riešenie.

5. Nestrachujte sa o svoj zovňajšok.

Vedeli ste, že aj keď sa Sam Walton, zakladateľ maloobchodného reťazca Walmart, stal jedným z najbohatších mužov na svete, stále jazdil na svojom automobile značky 1979 Ford F-150, ktoré vyzeralo ako auto, na ktorom by skôr jazdil farmár v malom mestečku, než auto multi-miliardára? Sam Walton sa nestaral o to, či používa svoje peniaze na to, aby sa mohol pochváliť svojim postavením v spoločnosti a nemali by ste to robiť ani vy (Walton vo svojom životopise argumentoval, že poľovnícke psy predsa nebude vozit v Rolls Royce). Držať krok s bohatými susedmi je zbytočné a drahé, a ak kupujete nejaký výrobok len preto, že je značkový a ide vám o imidž, potom by ste si to mali dvakrát premyslieť. Váš majetok vás nedefinuje a len zriedka dokáže zmeniť názor iných ľudí na vás samotných. Ak sa naučíte žiť životný štýl, v ktorom sa nebudete strachovať o svoj zovňajšok, nielenže ušetríte veľa peňazí, ale okrem toho budete aj oveľa šťastnejší.

Na záver

Akonáhle začnete svoj životný štýl meniť, všimnete si rozdiel vo svojich úsporách. Dokonca aj tie najmenšie zmeny vo vašich zvykoch míňať peniaze menia vašu situáciu a nebude trvať dlho, než budete mať dosť peňazí na to, aby ste uskutočnili svoju prvú investíciu. Keď tento bod dosiahnete, možno budete chcieť vedieť, akú sumu finančných prostriedkov by ste si mali uložiť, minúť a investovať. Preto som vytvoril video, v ktorom odpovedám na najčastejšie otázky týkajúce sa tejto záležitosti, aby som vám pomohol začať.

Nezabudnite, že prijatím minimalistického životného štýlu a strategickým plánovaním svojej budúcnosti môže ktokoľvek z vás dosiahnuť požadovanú úroveň finančnej slobody. Jednoducho musíte zvládnuť kontrolu svojich úspor, výdavkov a investovania.

Autor: Redakcia, Pôvodný autor: Phil Town, Zdroj: Forbes.com

Podobné články

 1. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
 2. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
 3. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
 4. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
 5. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
 6. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
 7. Keď kaviareň supluje kanceláriu
 8. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
 9. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
 10. Keď kaviareň supluje kanceláriu
 11. Ako na feng shui v kancelárii?
 12. Ako na feng shui v kancelárii?
 13. Ako pracovať, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
 14. Čo robiť, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
 15. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
 16. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
 17. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
 18. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
 19. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
 20. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
 21. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
 22. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
 23. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
 24. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
 25. V kategórii Zdravá kancelária bodovala firma SCS Software
 26. V kategórii Zdravá kancelária súťaže CBRE Zasadačka roku 2017 zabodovala firma S
 27. Ako čítať viac kníh aj popri práci
 28. Ako čítať viac kníh aj popri práci
 29. Vedci o ideálnom pracovnom prostredí
 30. Vedci o ideálnom pracovnom prostredí
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky