Ako na feng shui v kancelárii?

04.02.2020

Ako sa cítiť v kancelárii príjemne a produktívne? Niekomu pomáhajú litre kávy a výhľad z okna, inému uzavretý, odhlučnený priestor. Všeobecne sa odporúča – a nie je to módny trend – zariadiť kanceláriu v súlade so zásadami feng shui.

Orientácia v priestore a priestor

Úplne elementárne princípy feng shui by mal rešpektovať každý, kto si vyberá kanceláriu, jej orientáciu a rozmiestnenie prvkov interiéru. „Najdôležitejšie je zvoliť vhodné miesto pre kanceláriu, podľa účelu a spôsobu ako a na čo bude využívaná. K tomu má tradičné feng shui desiatky postupov ako atribúty diagnostikovať. Následne je dôležité vybrať vhodné umiestnenie a orientáciu vstupných dverí do kancelárie. Potom nájsť vhodnú pozíciu pre umiestnenie a orientáciu jednotlivých osôb v priestore kancelárie,“ hovorí Ing. Norbert Synčák z portálu Tradicne-feng-shui.sk.

Zväčša ale firemný priestor nestaviame od základov a prichádzame do už postavených budov a kancelárii, ktoré majú už energetické nastavenie s ohľadom na ich orientáciu, farebnosť a materiálové prevedenie. Kancelária alebo firemný priestor je potom to miesto, náš svet, ktorý vieme naladiť na nás a zosúladiť nás a priestor tak, aby podporoval aspekty osobného i pracovného života.

Kritérium využitia priestoru je azda najdôležitejšie. Od neho sa odvíja zariadenie nielen kancelárie, ale aj celej budovy. Celý priestor delí stavebný prvok, ktorému sa nevyhne žiaden dizajnér, a síce steny. Feng shui odporúča steny vymaľovať vo farbách podľa piatich prvkov drevo, oheň, zem, kov a voda. Výber farby, farebnej a tvarovej kombinácie tvoríme podľa zamerania vstupných dverí do priestoru a vstupných dverí celej budovy. Účelom všetkého je, aby priestor nekládol „odpor“ toku energie. Vhodné sú béžové, svetlo žlté, svetlo zelené farby.

Feng Shui

Ilustračné foto: Pixabay.com

Druhým kritériom v poradí, ale najdôležitejším je obyvateľ, majiteľ priestoru. Pretože táto osoba prináša svoju energiu do priestoru a pokiaľ priestor neladí s jeho vnútorným energetickým nastavením súladu piatich prvkov, tento tlak sa rozšíri do priestoru a bude citeľný a viditeľný v priestore. Pre manažérov odporúča mať stôl čo najďalej od vchodových dverí, a najmä dbať na orientáciu týchto dverí. Zo svojho miesta by všeobecne mali ľudia v kancelárii vidieť na dvere a ideálne aj na väčší (väčšinou priestoru kancelárie) priestor kancelárie.

Zariaďovaniu priestoru podľa feng shui najčastejšie predchádza diagnostikovanie, vyšetrenie metódou tzv. lietajúcich hviezd. Lietajúce hviezdy patria k najstarším a najpoužívanejším školám Feng Shui. Jej podstatou je kombinácia zemepisnej orientácie a energetických vplyvov priestoru, času (časových periód) a ľudí pôsobiacich v danom priestore. Pre zjednodušenie si ju možno predstaviť ako rozdelenie priestoru mriežkou s deviatimi políčkami. Účelom diagnostiky je aktivovať dobré hviezdy, v dobrých políčkach ako úspech a bohatstvo, a naopak, potlačiť, vyliečiť tie zlé, ako choroby a nešťastie.

Samotné energie musia byť zharmonizované. Preto je nevhodné mať dvere a okná priamo oproti sebe a sedieť v tomto takzvanom energetickom prievane. Ak sa nevyhneme stolom oproti sebe, mali by sme skúsiť sediacich nedať presne oproti sebe, ale vysunúť ich viac do jednej strany. Vyhýbajte sa priestorom s množstvom záhybov, skoseným stropom, stolom priamo pod policami. Naopak feng-shui odporúča rôznorodosť, harmóniu a vyváženosť jin-jang, kombinácie oblého s hranatým, tmavých prvkov so svetlými, drevo s čiernym kovom (musí tam byť čierna, inak to je v rozpore).

Voda pomáha prúdeniu energie

Aktívna, tečúca, prúdiaca voda vyjadruje pohyb a život. Je známe, že i voda a feng shui ako také zohrali úlohu pri výbere miesta žilinského závodu KIA. V Šanghaji hľadali miesto v ohybe rieky, ktoré sa nazýva „dračie oko“ podľa podobnosti s bielou časťou symbolu jin-jang. Na tomto z hľadiska feng shui ideálnom mieste vyrástla (úspešná) banka. Voda totiž symbolizuje vo feng shui aj peniaze, prosperitu, a preto je veľmi často využívaná pri aktivácii bohatstva a hojnosti. Ak je vodný prvok aplikovaný správne, je umiestnený buď v správnom smere alebo v mieste, dokáže voda posilniť a podporiť celkovú prosperitu daného objektu. Malá izbová fontána alebo aspoň obrázok vody v kancelárii budú mať rovnako pozitívny účinok. Veľmi vhodné je akvárium, keďže aj ryby sú symbolom hojnosti. Fontána ako symbol jangovej vody nie je vhodná v určitých sektoroch a v určitých rokoch vzhľadom k už spomínaným lietajúcim hviezdam. Jeho umiestnenie, odporúčame rovnako ako pri umiestnení najjangovejšieho ohňa, ktorým je krb pri výstavbe rodinného domu konzultovať s odborníkom feng šuej.

Pracovný stôl

Čo je dôležité pre výkonnosť osadenstva kancelárie, nech už ide o šéfa alebo radových zamestnancov, je vyvážený pracovný stôl. Vyvážený v zmysle rozdelenia na pracovnú časť a pasívnu, skladovaciu oblasť. Čo najviac, vecí ktoré nepoužívate na dennej báze, by malo byť uložených v zásuvkách stola. Pozor však na stohy papierov a všeobecne na neporiadok v kancelárii, ktoré pôsobia podobne ako múr pred stolom – brzdia tok energie. Vyhýbajte stolom v tvare L alebo U a stoličkám s opierkou menšou ako váš chrbát.

Feng shui a Home Office

Moderným trendom je práca z domu, anglicky Home Office. Je vôbec možné zosúladiť zásady feng shui domácej kancelárie s feng shui domu či bytu? Podľa N. Synčáka to možné je, bez problémov: „Každá časť priestoru vyžaduje iné vlastnosti. Cieľom je nájsť a usporiadať priestor tak aby vyhovoval obom požiadavkám.“ Vhodné je napríklad umiestniť kanceláriu čo najďalej od spálne, čo vlastne narúša zažitú predstavu, že ten, kto robí z domu, robí aj v pyžame v posteli. Feng shui odporúča oddeliť pracovný priestor od rodinného. Ideálne, no nie vždy aj možné je mať dva vchody: jeden pre rodinu a druhý firemný. Do home Office určite patrí dostatok čerstvého vzduchu a svetla, kvety, dekorácie späté z prvkami piatich elementov, napríklad element dreva v juhovýchodnom sektore prosperity.
Každopádne je omylom si myslieť, že slony so zdvihnutým chobotom pri zle orientovaných dverách, sú zárukou nápravy. „Používanie symbolov a doplnkov je viac zábavou pre dospelé deti a nemá žiadny koreň v skutočnom feng shui. Začalo sa praktizovať v západnom svete v rámci komercionalizácie koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia. V autentických postupoch feng shui sa doplnky nepoužívali a ani nepoužívajú. Pre posúdenie vhodnosti priestoru je k dispozícii niekoľko stoviek diagnostických algoritmov, ktoré umožňujú popísať potenciál a vlastnosti priestoru vo vzťahu k okolitému prostrediu a prevládajúcim časovým vplyvom v interakcií na jednotlivých obyvateľov priestoru. Tradičné feng shui pracuje z úpravou priestoru, ktorá vychádza z porozumenia exteriéru a skúmaniu ako je interiér umiestnený a orientovaný vzhľadom k jeho okoliu, ako je interiér prepojený na exteriér, ako je interiér vnútorne členený, ako sú umiestnené a orientované kľúčové prvky v interiéry (vstupné dvere do miestností, oheň, rozloženie miestností a spôsob ich využívania, pozície a orientácie miest na spanie a pod.),“ vysvetľuje N. Synčák.

Zdroj: Tradicne-feng-shui.sk, ArtLiving Barbara Buľubašová

Podobné články

 1. Je home office efektívnejší ako práca v kancelárii?
 2. Je home office efektívnejší ak práca v kancelárii?
 3. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
 4. COVID-19: Home office vs. práca v kancelárii
 5. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
 6. 10 krokov k vytvoreniu minimalistickej kancelárie
 7. Keď kaviareň supluje kanceláriu
 8. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
 9. 12 tipov ako vtipne a inteligentne napísať "Nevyrušovať"
 10. Keď kaviareň supluje kanceláriu
 11. Ako pracovať, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
 12. Čo robiť, ak máte v kancelárii toxických kolegov?
 13. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
 14. Nastal čas dovoliť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek?
 15. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
 16. 7 znakov toxického prostredia v kancelárii
 17. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
 18. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
 19. 6 rád, ako do kancelárie prilákať kvalitných ľudí
 20. 5 tipov pre vašu peňaženku podľa životnému štýlu minimalistu
 21. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
 22. 20 horúcich tipov ako sa schladiť
 23. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
 24. Ako vplýva hudba na vašu produktivitu
 25. V kategórii Zdravá kancelária bodovala firma SCS Software
 26. V kategórii Zdravá kancelária súťaže CBRE Zasadačka roku 2017 zabodovala firma S
 27. Ako čítať viac kníh aj popri práci
 28. Ako čítať viac kníh aj popri práci
 29. Vedci o ideálnom pracovnom prostredí
 30. Vedci o ideálnom pracovnom prostredí
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky