Colliers: Trendom je kombinácia vzdialenej práce a práce v kancelárii

07.07.2020

Mnoho spoločností v regióne strednej a východnej Európy pravdepodobne zváži hybridnú kombináciu vzdialenej práce a práce v kancelárii za pomoci softvéru na manažment distribuovaných tímov, na projektový manažment, tímový manažment a dokonca aj na manažment podnikateľských zručností.

Spoločnosť Colliers predstavuje správu s názvom ExCEEding Borders Office Snapshot pre 14 hlavných miest strednej a východnej Európy a sumarizuje kľúčové výsledky trhu v prvom kvartáli 2020 vrátane medziročného porovnania.

Očakávame, že v roku 2020 bude značná miera aktivity na trhu pochádzať z renegociácií a predĺženia nájmov a nie z nových transakcií a predprenájmov. Môže dôjsť k situácii, že spoločnosti, ktoré budú nútené zmenšovať svoje priestory, budú ponúkať ich podnájom. Podmienky nájomných zmlúv budú zo strany majiteľov nehnuteľností, bánk a investorov dodatočne kontrolované, aby sa obmedzilo riziko trvalo udržateľného príjmu.

Office

Ilustračné foto: Pixabay.com

Aké je postavenie prenajímateľov?

Prenajímatelia môžu čeliť situácii, kedy niektorí nájomcovia prehodnocujú svoje realitné stratégie z hľadiska zmeny pôdorysu (smerom nahor alebo dole), alebo hľadajú flexibilnejšie či hybridné riešenia, ktoré im v prípade potreby do určitej miery umožnia rozšíriť sa a upraviť zmluvu. Pre trh s kancelárskymi investíciami to predstavuje istú výzvu, pretože rovnako, ako pre všetky typy nehnuteľností, je hodnota do značnej miery daná dĺžkou a zmluvnými podmienkami príjmu/nájomcu.Ako reagujú nájomcovia?

Jedným z najdôležitejších zistení z nášho globálneho prieskumu je, že ľudia by po ústupe epidémie COVID-19 radi pracovali z domu 1 až 2-krát do týždňa. Sme presvedčení, že je dôležité overiť celý rad scenárov, ktoré treba pripraviť, aby bolo možné vyvážiť a správne prispôsobiť veľkosť pracoviska v správnej chvíli. Nástroj, ktorý ponúka spoločnosť Colliers s názvom „Rebalance your Workplace Planner“ umožňuje organizáciám byť agilnými a proaktívnymi, a pritom reagovať na neznámy súbor ekonomických a zdravotných premenných.

Medzi hlavné zistenia správy patrí:

 • Niektoré sektory budú zasiahnuté viac ako iné. Treba viac času na pochopenie toho, ako bude vyzerať budúcnosť. Zmena je síce vždy prítomná, avšak druh krízy, miera zmeny, ktorú prinesie a jej skutočná globálna povaha vytvárajú ohromnú množinu premenných, čo veľmi sťažuje predpovedanie zmysluplných výstupov.
 • V kancelárskom sektore veľmi dobre rozumieme tlaku, pod ktorým sa spoločnosti nachádzajú a ako veľmi je lákavé robiť rýchle a emocionálne rozhodnutia. Prenajímatelia a nájomníci vo veľkej miere vedú otvorené rokovania o tom, ako napredovať v týchto ťažkých časoch.
 • Najbežnejšie sa v celom regióne ponúkali odklady nájomného a ďalšie stimuly, menej sa rokovalo o znižovaní nájomného. Na druhej strane, tieto ústupky prenajímateľov sa pretavili do predĺženia nájomných zmlúv o primerané obdobie.
 • Vzhľadom na dobrú úroveň trhovej aktivity v regióne v posledných rokoch a za predpokladu, že sa budú uplatňovať bežnejšie päťročné nájomné zmluvy, očakávame, že v roku 2020 bude značné množstvo aktivity na trhu pochádzať z renegociácií a predĺženia nájmu, skôr ako z nových nájmov a predprenájmov. Ide o transakcie, pri ktorých môže existovať menší tlak na rozhodnutie, kým nebude situácia jasnejšia. Existuje tiež veľká šanca, že v prípade, že sa spoločnosti budú musieť zmenšiť, zaznamenáme ďalšie ponuky podnájmov.
 • Nájomné zmluvy budú podrobené ďalšiemu dohľadu zo strany majiteľov nehnuteľností, bánk a investorov, aby sa obmedzilo riziko udržateľného príjmu. Podobne ako na trhu s prenájmami došlo aj k spomaleniu investičnej činnosti. To opäť súvisí čiastočne s nejasnosťou, kedy sa trhy stabilizujú, ale so skutočnosťou, že investori neboli schopní cestovať a prezrieť si potenciálne investičné príležitosti. Po opätovnom otvorení trhov očakávame oživenie transakcií v druhej polovici roka.

Kancelársky trh v hlavných mestách strednej a východnej Európy - Q1 2020

Celkový počet moderných kancelárskych priestorov v 14 hlavných mestách strednej a východnej Európy dosiahol na konci 1. štvrťroka takmer 26,4 milióna štvorcových metrov. V 1. štvrťroku 2020 developeri dokončili viac ako 288 000 štvorcových metrov. V súčasnosti je vo výstavbe viac ako 3,6 milióna štvorcových metrov, ktoré majú byť uvedené na trh v priebehu nasledujúcich 2 až 3 rokov.

Najväčšiu ponuku moderných kancelárskych priestorov v regióne sme zaznamenali vo Varšave (5,6 milióna m2), Budapešti (3,7 milióna m2) a v Prahe (3,7 milióna m2).

Najväčší prírastok plochy v 1. kvartáli 2020 sme zaznamenali v Bukurešti (78 000 m2), potom v Belehrade (48 000 m2) a Budapešti (45 560 m2).

Najväčšie množstvo rozostavaných moderných kancelárskych priestorov na konci 1. štvrťroka 2020 bolo vo Varšave (792 800 m2), Budapešti (582 000 m2) a Bukurešti (380 000 m2).

Pokiaľ ide o trend prírastku plôch (medziročné porovnanie), rast zaznamenali iba Riga a Bratislava. Aktivita vo Varšave, Prahe, Kyjeve, Tirane a Bukurešti klesla.

Richard Urvay, riaditeľ Colliers International hodnotí aktuálnu situáciu na kancelárskom trhu v Bratislave: „Prenajímatelia sa v značnej miere snažili vyjsť v ústrety nájomcom, ktorých fungovanie zasiahla koronakríza. Výmenou za predĺženie nájmu ponúkli napríklad úľavy na nájomnom. Predpokladáme preto, že v nadchádzajúcom kvartáli budú tvoriť značnú časť transakcií na trhu s administratívnymi priestormi práve renegociácie nájomných zmlúv.

Čo sa týka nových projektov, niektoré boli dočasne pozastavené, avšak väčšina projektov vo výstavbe by mala byť dokončená a odovzdaná do užívania podľa pôvodného plánu.“

Zdroj: Colliers International

Podobné články

 1. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel
 2. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel Slovensko
 3. 10 predikcií pre Slovensko 2024 od Colliers
 4. 10 predikcií pre Slovensko 2024 od Colliers
 5. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2022
 6. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2023
 7. Globálny investičný výhľad na rok 2024
 8. Globálny investičný výhľad na rok 2024
 9. Technológia môže oživiť fond starnúcich kancelárskych budov
 10. Technológia môže oživiť fond starnúcich kancelárskych budov
 11. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
 12. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
 13. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
 14. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
 15. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
 16. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
 17. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2023
 18. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2023
 19. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
 20. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
 21. SERVIER: Ako naplno využiť potenciál kancelárskych priestorov
 22. SERVIER: Ako naplno využiť potenciál kancelárskych priestorov
 23. Firmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
 24. irmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
 25. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
 26. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
 27. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2023
 28. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2023
 29. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 30. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky