Farebná jeseň v kancelárii

04.09.2016

Vedeli ste, že vnímanie farieb ľudským okom je ovplyvnené pohlavím a vekom? Áno, je dokázané, že muži skutočne vnímajú menšiu pestrosť farieb. Medzi ďalšie faktory patrí pamäť, únava sietnice alebo slnečné svetlo a jeho intenzita. Tá sa mení aj v priebehu ročných období. Rešpektovať prirodzené faktory sa oplatí tam, kde trávite mnoho času. Napríklad vo vašej kancelárii alebo pracovni.

Sto ľudí, sto farieb

Bežne človek nie je schopný zapamätať si úplne presne farby a odtiene. Vnímanie farieb ovplyvňuje aj vek, únava sietnice a dlhšie pozorovanie intenzívnych farieb, ktoré zanechávajú zvyškový obraz. Samozrejme svoju úlohu zohrávajú i svetelné  podmienky, zdroj svetla a vplyv pozadia.   jasného oblečenia, čo platí hlavne pre ženy. Intenzita denného svetla sa počas dňa mení a s ním aj vnímanie farieb. Ženy v kancelárii by mali zohľadniť i to, že ľudské oko je citlivé  na príliš jasné farby oblečenia. Veľmi citliví sú ľudia na zmeny pastelových odtieňov, bielej či modrej farby, naopak menej citliví sme na rozdiely odtieňov zelenej. V súčasnosti sa preto pri meraní odtieňov používajú systémy, ktoré pracujú s tým, že ľudské oko vníma farebné tolerancie ako rôzne široké a natiahnuté elipsy. Dosahujú sa tak presnejšie  variácie, ktoré sú oku príjemnejšie. Veď napríklad drobný rozdiel v odtieňoch žltej takmer nevnímame, rovnaký rozdiel na šedej škále je pre oko obrovský. Rovnako tak je dnes možné oveľa presnejšie zmerať odraz svetla, pričom moderné farby obsahujú tzv. optické zjasňovače, teda premenia na viditeľné svetlo aj tú časť spektra, ktorá je bežne pre oko neviditeľná, teda má vlnovú dĺžku pod 400 nm (človek vníma svetlo od 400 nm do 700 nm).

Jeseň

Siahnite po farbách jesene

Vo všeobecnosti platí, že pracovný výkon vám zvýšia farby intenzívnych tónov, v škále modrej, zelenej, oranžovej či žltej. Ženy pritom preferujú teplé odtiene, muži skôr chladné. Prevládajúce farby v jednom priestore by mali byť 2 až 3. Aké sú teda farby jesene? Ak sa budeme držať vyššie uvedeného poradia, tak sú to z modrých odtieňov holubičia modrá, petrolejová, fialovomodrá, zo zelených olivovozelená a jedľovozelená, prípadne jadeitová, z oranžových broskyňová a klasická oranžovobéžová.  Jesenné odtiene žltej reprezentujú kukuričná žltá a žĺtkovo žltá. Žltá je farba vhodná pre všetky ročné obdobia a optimálna pre pracovné prostredie, ale aj pre jedáleň alebo detskú izbu. Využíva sa tam, kde je menej prirodzeného slnečného svetla alebo tam, kde potrebujete vytvoriť podnetnú, optimistickú a pohodovú atmosféru. Sviežosť, veselosť a odľahčenú atmosféru dotvárajú pastelové farby s ľahkými látkami (napr. hladká bavlna), matný biely laminát, svetlé drevo ako javor a breza a svetlými kovovými prvkami. Odborníci odporúčajú žltú pre kancelárie kreatívcov, umelcov alebo dizajnérov.  Modrá farba je síce „studená“, melancholická, ale elegantná a upokojujúca, takisto vhodná pre pracovné prostredie, prípadne pre domácu pracovňu, kde sa potrebujeme koncentrovať a sústrediť. Hodí sa do kancelárií účtovníkov alebo programátorov, prípadne do miestností určených na porady a diskusie.

V prípade, že nechcete priamo maľovať kancelárie alebo niektoré steny znovu alebo korporátna kultúra velí zachovať biele steny, môžete priestory spestriť rôznymi doplnkami vo farbách jesene. Siahnite napríklad po doplnkoch v odtieňoch kávovohnedá, červenohnedá, zlatobéžová, machovosivá alebo čučoriedkovo-fialová. Je dokázané, že pozitívne zmeny v interiéri dokážu zvýšiť produktivitu a motiváciu až niekoľko násobne. Avšak príliš veľa farieb, kombinácie lesklých a matných povrchov, teplých a studených odtieňov už pôsobí chaoticky a diskomfortne.

Zdroj: Kancelarie.sk

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste

Podobné články

 1. Pod lupou: Od AB Kozmetiky až po ABCamp
 2. Pod lupou: Od AB Kozmetiky až po ABCamp
 3. CBRE: Budúcnosť kancelárskych nehnuteľností praje práci na diaľku, technológiám
 4. CBRE: Aká bude budúcnosť kancelárskych nehnuteľností?
 5. Ako COVID-19 ovplyvní budúcnosť pracovných miest?
 6. Ako COVID-19 ovplyvní budúcnosť pracovných miest?
 7. CBRE Global Survey Solutions: Návrat do kancelárií
 8. Väčšina spoločností chce postupovať
 9. Budúcnosť kancelárií: Dizajnové trendy kancelárie v roku 2020
 10. Budúcnosť kancelárií: Dizajnové trendy kancelárie v roku 2020
 11. Pod lupou: EINPARK Offices ašpiruje na LEED PLATINUM
 12. Pod lupou: EINPARK Offices ašpiruje na LEED PLATINUM
 13. Ste kancelársky mierotvorca alebo provokatér?
 14. Ste kancelársky mierotvorca alebo provokatér?
 15. Agilné kancelárie znižujú prevádzkové náklady
 16. Agilné kancelárie znižujú prevádzkové
 17. 5 dôvodov, prečo sú malé konferenčky perfektný priestor pre spoluprácu
 18. 5 dôvodov, prečo sú malé konferenčky perfektný priestor pre spoluprácu
 19. Ultra-nízkoenergetická kancelárska budova v Piešťanoch
 20. Ultra-nízkoenergetická kancelárska budova v Piešťanoch
 21. Sťahujete sa do novej kancelárie? Nerobte tieto IT chyby
 22. Sťahujete sa do novej kancelárie? Nerobte tieto IT chyby
 23. Bratislava Research Forum zverejňuje
 24. BRF: Kancelársky trh za 1. štvrťrok 2018
 25. BRF: Kancelárske priestory za 3.Q 2017
 26. BA Research Forum zverejňuje svoje výsledky
 27. BRF: Kancelárske priestory za 2.Q 2017
 28. Bratislava Research Forum zverejňuje
 29. Kancelária, ktorá priláka ľudí
 30. Kancelária, ktorá priláka ľudí
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky