Trh priemyselných priestorov v ČR definuje skracovanie dodávateľských reťazcov

08.08.2023

Rastúci podiel na prenájmoch priemyselných nehnuteľností v Českej republike majú výrobné spoločnosti. Tie tak postupne nahrádzajú dopyt zo strany logistických firiem alebo nájomcov spojených s maloobchodom, predovšetkým e-commerce. V 2. štvrťroku tohto roka tvorili prenájmy výrobcom 60 % z celkom 266 443 m2, ktoré boli novo zazmluvnené. Ak sa pripočítajú aj predĺžené nájomné zmluvy, dosiahol objem uzavretých nájomných transakcií v druhom kvartáli 567 445 m2, čo je o 50 % viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Údaje vyplývajú z čerstvej analýzy realitno-poradenskej spoločnosti 108 AGENCY, ktorá patrí ku konzultačným lídrom v oblasti prenájmu a predaja industriálnych priestorov.

Podľa Jakuba Holca, riaditeľa 108 AGENCY, majú na stúpajúcu aktivitu výrobných spoločností vplyv dva hlavné faktory. Prvým je zjavná snaha firiem skracovať dodávateľské reťazce – najmä kvôli vysokým nákladom prepravy a neistej výrobnej a ekonomickej situácii v Číne, čo bolo zrejmé napríklad u čipov do automobilov. „S touto decentralizáciou, teda priblížením výroby koncovému zákazníkovi, súvisí aj snaha firiem znižovať maximálne uhlíkovú stopu svojich výrobkov. To je stále podstatnejší parameter nielen na strane spotrebiteľov, ale aj financujúcich bánk,“ vysvetľuje Jakub Holec.

108 AGENCY

Zdroj: 108 AGENCY

Aj napriek rastu dopytu výrobných, najčastejšie technologických spoločností prinieslo obdobie od apríla do júna zvyšovanie neobsadenosti. Tá sa aktuálne pri započítaní shell & core priestorov pohybuje okolo 2,3 %. A pretože by v druhom polroku mohlo byť dokončené a na trh dodaných vyše 700 000 m2 moderných priemyselných priestorov, sledovaný indikátor sa môže na konci tohto roka prehupnúť cez 3 %. „Toľko voľných priestorov sme už dlho nemali. Napriek tomu je dobré mať na pamäti, že za zdravú sa považuje miera neobsadenosti medzi 4 až 6 percentami,“ hovorí Matěj Indra, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných a logistických nehnuteľností 108 AGENCY, podľa ktorého developerská aktivita aj napriek mierne oslabujúcemu dopytu nájomcov neustáva.

Zmenu na úrovni ponuky najlepšie dokladá situácia v Prahe av Stredočeskom kraji. Posledné dva roky prakticky nebolo možné v tomto regióne zazmluvniť voľný (ani starší) priemyselný objekt. Aktuálne sa však najviac neobsadených plôch nachádza práve v tomto regióne, čo je však dané aj tým, že z celkom zhruba 11,5 mil. m2 moderných priemyselných priestorov v SR sa ich dobrá tretina nachádza práve tu.

Na opačnom konci stojí Juhočeský a Zlínsky kraj a Kraj Vysočina s aktuálnou minimálnou ponukou. V súčasnej dobe sa vo fáze prípravy alebo realizácie nachádzajú projekty v objeme takmer 7,5 mil. m2. Aktívnu výstavbu 108 AGENCY registruje pri projektoch s 1,1 miliónom štvorcových metrov. Najambicióznejšie plány novej výstavby v kontexte existujúcej ponuky majú v Libereckom, Karlovarskom a Ústeckom kraji.

Robustná súčasná výstavba aj rozsiahle plány developerov tak vzhľadom na oslabujúci dopyt otvárajú priestor pre úľavy smerom k nájomcom. Platí to aj pre už realizované priemyselné nehnuteľnosti vo vlastníctve investorov. „Za druhý štvrťrok vidíme viac stimulov, úľav na nájomnom a ďalších benefitov. Prenajímatelia aj ústretovejšie, než doteraz reagujú na krátkodobé prenájmy, dopyty po nižšom objeme plôch i podnájmy, ktorých počet sa skokovo zvýšil,“ zhŕňa ďalšie trendy vyplývajúce z vývoja v 2. štvrťroku Michal Bílý, vedúci oddelenia prieskumu trhu 108 AGENCY.

Zdroj: 108 AGENCY

Podobné články

 1. Logistiku aj výrobu v ČR stále viac poháňa slnečná energia
 2. Logistiku aj výrobu v ČR stále viac poháňa slnečná energia
 3. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
 4. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
 5. Českému trhu priemyselných priestorov po dlhej dobe vládne skôr výroba
 6. Českému trhu priemyselných priestorov po dlhej dobe vládne skôr výroba
 7. MIPIM: Investori čakajú len na vhodný čas
 8. MIPIM: Investori čakajú len na vhodný čas
 9. 108 AGENCY: O kancelárskom trhu rozhodujú ceny energií a náklady
 10. 108 AGENCY: O kancelárskom trhu rozhodujú ceny energií a náklady
 11. 108 AGENCY: Zelené priemyselné priestory?
 12. 108 AGENCY: Zelené priemyselné priestory?
 13. 108 AGENCY: Investičná aktivita na realitnom trhu spomaľuje
 14. 108 AGENCY: Investičná aktivita na realitnom trhu spomaľuje
 15. V Česku nikdy nebolo menej skladov
 16. V Česku nikdy nebolo menej skladov
 17. 108 AGENCY: Investori si vyberajú menšie nehnuteľnosti
 18. 108 AGENCY: Investori si vyberajú menšie nehnuteľnosti
 19. BNP Paribas RE: Dopyt po skladoch v ČR prepisuje rekordy
 20. BNP Paribas RE: Dopyt po skladoch v ČR prepisuje rekordy
 21. BNP Paribas RE: 1. štvrťrok na českom trhu industriálnych nehnuteľností
 22. BNP Paribas RE: 1. štvrťrok na českom trhu industriálnych nehnuteľností
 23. BNP Paribas RE: ČR smeruje k 10 mil. m2 skladových a výrobných priestorov
 24. BNP Paribas RE: ČR smeruje k 10 mil. m2 skladových a výrobných priestorov
 25. CBRE: Priemyselné nehnuteľnosti v 1.Q 2020
 26. Prenajímatelia priemyselných
 27. C&W: Priemyselný trh za 1.Q 2014
 28. VÝVOJ PRIEMYSELNÉHO TRHU
 29. V strednej Európe sa prenajalo
 30. C&W: Priemyselný trh za rok 2013
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky