Allianz Trade: 5 predikcií pre ekonomiku

09.04.2024

V roku 2023 bol zaznamenaný rýchly a rozsiahly nárast platobnej neschopnosti firiem po celom svete. Na začiatku roka 2024 sa platobná neschopnosť vo väčšine vyspelých ekonomík nachádzala nad úrovňou spred pandémie.Aké sú vyhliadky do rokov 2024 a 2025?

Platobná neschopnosť firiem začala stúpať až v 75 % krajín a vo väčšine prípadov išlo o dvojciferný nárast. To znamená, že medziročný rast sa zvýšil z 23 % v roku 2022 na 29 % v roku 2023. „Ide o najdynamickejší rast od roku 2009. Jedným z dôvodov je utlmený počet insolvencií počas pandemických rokov, kedy spoločnosti mali možnosť čerpať silné štátne podpory,“ vysvetľuje Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.  Výnimky v raste insolvencií sa týkali primárne rozvíjajúcich sa trhov, vrátane krajín BRICS, ktoré zaznamenali dokonca ich pokles.

Ako bol na tom západ?

Jedným z kľúčových hráčov, ktorí majú na svedomí nárast Globálneho indexu insolvencií (ktorý zohľadňuje aj veľkosť jednotlivých ekonomík), boli USA so 40 % a krajiny západnej Európy s 15 % nárastom. Aj tu sa však našli svetlé výnimky – Španielsko, Lotyšsko, či Česká republika. Slovensko sa s 12 % nárastom zaradilo medzi Rakúsko a Belgicko.

„Odborníci predikujú, že úroveň globálnej platobnej neschopnosti firiem bude stúpať aj v roku 2024, pričom v roku 2025 sa zastabilizuje. Nárast sa očakáva v 80 % krajín. Odhaduje sa, že rásť bude najviac v USA a Španielsku (28 %), ako aj v Holandsku (31 %),“ dopĺňa Peter Mucina. 

Zan / Unsplash.com

Ilustračné foto: Zan / Unsplash.com

Päť zásadných výziev, ktoré čakajú globálne ekonomické trhy v roku 2024

Odborníci z Allianz Trade identifikovali päť hlavných výziev, ktorým budú tento rok čeliť najmä európske firmy.

1. Hroziaci pokles ziskovosti

Do roku 2025 sa budú spoločnosti musieť vyrovnať so spomalením celkového dopytu. Vzniká oveľa väčší tlak na ziskovosť a to aj v kontexte neklesajúcich prevádzkových nákladov, ako sú ceny energií alebo rast miezd. Vysporiadať sa s tým budú musieť trhy v USA, Európskej únii, ale napríklad aj v Číne; všetky uvedené trhy budú čeliť rastu HDP pod úrovňou trendu.

2. Rast neistoty

Na neistotu a pocitovú nervozitu na finančných trhoch vplýva aj neistota v spoločnosti a geopolitike. Podľa Petra Mucinu k ekonomickej neistote v roku 2024 prispeje aj fakt, že v krajinách, ktoré dokopy tvoria 60 % HDP sa budú konať voľby. Tie môžu zásadne zmeniť geopolitické nastavenie krajín. Tento kontext zvyšuje náročnosť obchodných dohôd, ale aj tvorbu prognóz. Situácii nepomáhajú ani sprísňujúce sa regulácie, ktoré môžu viesť k ďalším nákladom firiem s cieľom dodržať predpisy.

3. Napäté podmienky financovania

Firmy aj naďalej čelia vysokým nákladom, a tento fakt je priamo prepojený s obavami o ich schopnosť splácať pôžičky. Na druhej strane, obmedzená dostupnosť financovania ohrozuje viacero odvetví. Najviac firiem, ktoré balansujú na úrovni neistoty sa nachádza v Spojenom kráľovstve (15 %), Francúzsku (14 %), Taliansku (9 %) a v Nemecku (7 %).

4. Skúška odolnosti nových firiem

Po-pandemické zrýchlené zakladanie firiem zrejme prispeje k nárastu platobnej neschopnosti firiem v tomto roku. V Európe narástol v rokoch 2021 až 2023 počet nových firiem a podnikov o 14 % v porovnaní s rokmi 2016 až 2019. Z hľadiska sektorov pribudli firmy v týchto oblastiach: informácie/komunikácie (32 %), doprava/skladovanie (28 %) a reality/B2B služby (24 %). Aj pre tieto novovzniknuté spoločnosti bude rok 2024 skúškou odolnosti.

5. Vyššie riziká v rôznych oblastiach ekonomiky

Kombinácii rizík nevyváženého dopytu a pretrvávajúcich vysokých nákladov čelia tie odvetvia, ktoré sú závislé na nie nevyhnutných výdavkoch spotrebiteľov (hotely, reštaurácie, cestovný ruch a voľnočasové aktivity), ale aj tie, ktoré si vyžadujú špecifickú pracovnú silu (stavebníctvo, cestná doprava, hotely, či reštaurácie).

Stavebníctvo a reality v Európe zaznamenali citeľný skok insolvencií už v roku 2023 a tým pomáhajú k rastu platobnej neschopnosti. Pokračovanie tohto tempa môže znamenať koniec viac ako 16 000 firiem vo Francúzsku a viac ako 7000 v Spojenom kráľovstve.

Čo čaká strednú Európu?

Vývojová krivka regionálneho indexu platobnej neschopnosti poisťovne Allianz Trade naznačuje mierne klesanie v rokoch 2024 a 2025 (-3 % tento rok, -5 % budúci) – v istej miere tomu pomáhajú špecifické prípady z Poľska a Maďarska. Na Slovensku sa predikuje rast insolvencií o 8 %, čo predstavuje miernejší rast oproti minulému roku (12 %). V roku 2025 by mali insolvencie rásť ešte pomalšie (5 %).

Zdroj: Allianz Trade

Prieskum

Top ponuky