Blockchain: Budúcnosť v realitách

26.09.2022

O pojmoch ako kryptomena, blockchain a NFT ste už pravdepodobne počuli. Dávno to už nie sú iba módne slová. Spoločnosť Blockchain.com, ktorá poskytuje finančné služby v oblasti kryptomien, vyhodnotila, že každý deň je vykonaných viac ako 300 000 potvrdených transakcií s kryptomenami. Tieto digitálne meny založené na blockchaine ovplyvňujú všetky odvetvia, vrátane toho realitného. A núdza nie je ani o kreatívne spôsoby investovania ako je napríklad crowdfunding. Čo má crowdfunding a NFT spoločného? Otvárajú investorom nové svety, a to doslova.

Nie je potrebné byť boháčom

Vďaka crowdfundingu sa môžu ľudia zapojiť do investičných príležitostí, ktoré boli predtým prístupné iba veľmi bohatým jednotlivcom. V rámci realitného crowdfundingu obvykle skupina investorov spojí svoj kapitál na financovanie realitného projektu organizovaného online platformou. Napríklad developer chce postaviť nový bytový dom za 300 miliónov, ale od banky si zaistí úver iba vo výške 160 miliónov. Na dokončenie projektu mu tak chýba 140 miliónov, ktoré môže získať od investorov cez crowdfundingové platformy. Následný výnos pri nehnuteľnostných crowdfundingových príležitostiach sa obvykle pohybuje medzi 6 až 12 percentami.

„Žijeme vo svete, kde nemusíte byť milionármi, aby ste mohli začať investovať do nehnuteľností, a možnosti presahujú rámec hmotného majetku. Nové sľubné alternatívy – crowdfunding a NFT v oblasti nehnuteľností – umožňujú investovať a budovať bohatstvo viacerým ľuďom po celom svete,“ hovorí Jan Večerka, zakladateľ a CEO aplikácie BrikkApp.

Metaverse

Ilustračné foto: Pixabay.com

Krypto a nehnuteľnosti

Kryptomeny ako je Bitcoin a Ethereum sú digitálne peniaze, ktoré fungujú v blockchaine. Blockchain je distribuovaná databáza, ktorú je možné pripodobniť k účtovnej knihe, a je zdieľaná medzi uzlami počítačovej siete. Ako databáza uchováva blockchain informácie v elektronickej podobe v digitálnom formáte, čím udržuje bezpečný a decentralizovaný záznam transakcií. Spotrebitelia v posledných rokoch vykonávajú na báze blockchainu každodenné transakcie. A realitný priemysel si to všíma a predbieha tento najnovší trend. Transakcie prebiehajú ako v digitálnom priestore – metaverse, tak aj v reálnom svete.

„Do budúcnosti vidím veľký potenciál v tokenizácii nehnuteľnosti, ktorá rozdelí nehnuteľnosť na viac „tokenov“ v blockchaine, čo umožní frakčné alebo čiastočné vlastníctvo aktíva. Tokenizácia navyše umožní, aby sa investovanie do nehnuteľností stalo likvidnejšie, čo znamená, že investori môžu so svojimi podielmi ľahko, lacnejšie a rýchlejšie obchodovať. Toto ďalej rozšíri súčasné možnosti mikroinvestovania do nehnuteľností na báze crowdfundingu,“ hovorí Jan Večerka, zakladateľ a CEO aplikácie BrikkApp.

Budúcnosť digitálneho pozemku

Internet sa posúva do ďalšej fázy a presúva reálny svet do kyberpriestoru, známeho aj ako metaverse. Metaverse je virtuálne prostredie prístupné cez internet, ktoré obsahuje a spája najrôznejšie virtuálne svety. Ľudia v nich komunikujú a interagujú v podobe avatarov v 3D vykreslených komunitách.

Predaj a vlastníctvo pozemkov sa v metaverze zaznamenáva prostredníctvom prevodu nepeňažných tokenov (NFT). Tieto tokeny sa od ostatných kryptomien líšia svojou podstatou. Tým, že je NFT nezastupiteľné, každý reprezentuje unikátny objekt. Najdrahšie lokality sa nachádzajú v blízkosti miest, kde sa zhromažďuje veľké množstvo používateľov – nedávno napríklad niekto zaplatil 450 000 dolárov za to, aby sa stal susedom Snoop Dogga vo virtuálnom svete zvanom Sandbox.

Záver

Kryptomeny a blockchain dnes menia všetky odvetvia od bankovníctva po zdravotníctvo. Predovšetkým sa však ukazuje, že jedno z najsľubnejších využití blockchainu sú nehnuteľnosti. Či už sa jedná o byt na prenájom, pozemok na predaj, financovanie realitného projektu alebo vylepšenia nehnuteľnosti, blockchain dokáže optimalizovať všetky aspekty realitných transakcií.

Zdroj: BrikkApp

Prieskum

Top ponuky