Bratislava stále priťahuje biznis

17.05.2011

Kancelárskych budov s aspoň 1 000 m2 voľných je tu do dvoch desiatok, tvrdí štúdia JLL.

Poradenská realitná spoločnosť Jones Lang LaSalle vydala štúdiu s názvom „Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure? A 2011 Central & Eastern European Perspective“, v ktorej sa zemeriava na analýzu atraktivity jednotlivých trhov Strednej a Východnej Európy z hľadiska presunu funkcií a operácií do týchto krajín t.j. outsourcingu.

Na Slovensku sa trh práce zameriava na skončených vysokoškolákov, „back-office“ administratívu, podporné úlohy a posty vo finančníctve. Počet pracovných príležitostí v biznis alebo podpornom centre oproti vlaňajšku vzrástol. Tento rok by mali pribudnúť nové finančné centrá a tie existujúce by mali pokračovať v presune ďalších funkcií a operácií na Slovensko. Spoločnosť Jones Lang LaSalle vo svojej štúdii taktiež analyzovala potenciál jednotlivých trhov z hľadiska toho, či sú podmienky nastavené viac v prospech nájomcov alebo majiteľov. Zatiaľ čo vo Varšave, Budapešti a Bukurešti sa pozícia medzi prenajímateľmi a nájomcami začína dostávať do rovnováhy, v Bratislave a Prahe je trh viac naklonený na stranu nájomcu.

Majitelia budov bojujú o nájomcov s tzv. „rent-free“ obdobiami a príspevkami na vybavenie kancelárií. Pri podpise novej zmluvy je na týchto trhoch v súčasnosti možné získať až 5 – 7 mesiacov „prázdnin“ od platenia nájmu. Príspevky na vybavenie sa líšia v závislosti od štandardu projektu. Zvyčajná výška príspevku sa pohybuje medzi 50 až 100 eur/m2.

Štúdia tiež porovnala počet administratívnych budov (vrátane pripravovaných), ktoré majú do konca tohto roka voľných aspoň 1000 m2. Zatiaľ čo v Budapešti sa ich množstvo blíži k 250, v Prahe je ich vyše 100, vo Varšave a Bukurešti zhruba 80, Bratislava sa umiestnila na konci rebríčka pod úrovňou 25.

Zdroj: TRENDreality.sk 22.03.2011 / Martin Rojko

http://reality.etrend.sk/…-biznis.html

Prieskum

Top ponuky