Koncern DHL Group, popredný globálny poskytovateľ logistických služieb, uzavrel strategické memorandum o porozumení so spoločnosťou Boston Dynamics, globálnym lídrom v odbore vyspelej robotiky. Uzavretá zmluva nadväzuje na úspešné praktické využitie robotov Stretch, ktoré spoločnosť Boston Dynamics skonštruovala na manipuláciu s balíkmi. Spoločnosť DHL najprv využila tieto roboty na automatizáciu vykládky tovaru z kontajnerov. Na základe novej zmluvy bude na celom svete využitých viac ako 1 000 ďalších robotov. DHL plánuje, že v budúcnosti okruh využitia týchto robotov ešte viac rozšíri, napríklad o vychystávanie tovaru.
Novo uzavretá dohoda je významným míľnikom v úspešnej spolupráci, ktorá začala už v roku 2018 a odvtedy prináša hmatateľné vylepšenia v oblasti automatizácie logistiky. Na čele tohto vývoja stojí DHL Supply Chain, koncernová divízia pre zmluvnú logistiku, ktorá zaviedla roboty Stretch do komerčnej prevádzky v Severnej Amerike v roku 2023 a nedávno rozšírila ich využitie aj do Veľkej Británie a ďalších európskych krajín.
Foto: DHL Group
Doposiaľ používaní roboti Stretch dosahujú rýchlosť vykládky až 700 balíkov za hodinu a prispievajú k vyššej spokojnosti zamestnancov, pretože znižujú potrebu fyzicky náročnej práce v návesoch, kde panuje nepríjemné horúco alebo chlad. Partnerstvo podporuje aj spoločný produktový vývoj komplexných automatizačných riešení, ktorých súčasťou sú aj dopravníky a paletizátory, ako názorne ukázal projekt vo Veľkej Británii. DHL Group na základe týchto úspechov aktívne skúma spôsoby využitia tejto technológie, ktoré by mohli byť prínosné aj pre ostatné koncernové obchodné jednotky. Kľúčovou prioritou je vychystávanie balíkov – pracovne najnáročnejšia aktivita v prevádzkach DHL Supply Chain. Ide o ďalší významný krok vo vývoji robotov Stretch, ktorý umožní ich maximálne využitie aj nad rámec vykládky kontajnerov.
"V našom projekte urýchlenej digitalizácie sa snažíme maximálne využívať výhody robotiky a automatizácie vo všetkých našich prevádzkach a obchodných jednotkách,“ hovorí Sally Miller, globálna riaditeľka pre informačné technológie spoločnosti DHL Supply Chain. „Je to zásadný posun, ktorý mení spôsob, akým vykonávame naše každodenné prevádzkové činnosti a ktorý pozdvihuje úroveň služieb pre našich zákazníkov. DHL týmto rozšíreným partnerstvom so spoločnosťou Boston Dynamics začne hrať po boku kľúčových robotiky. Zameriame sa pritom na budovanie odolnejších, pohotovejších a múdrejších riešení, ktoré budú pripravené na jedinečné výzvy v našej spoločnosti.“
DHL sa zameriava na inovácie využiteľné vo všetkých odboroch. Pokrokové systémy úspešne vyvíjané divíziou DHL Supply Chain sú preto vyhodnocované a prispôsobované k širšiemu využitiu v celom koncerne, aby bolo zaistené maximálne využívanie ich prínosov.
Koncern DHL Group investoval v uplynulých troch rokoch viac ako 1 miliardu EUR do automatizácie len vo svojej divízii pre zmluvnú logistiku. Koncern teraz v celej svojej globálnej sieti používa viac ako 7 500 robotov, viac ako 200 000 ručných chytrých zariadení a takmer 800 000 senzorov pripojených k internetu vecí, čo mu umožňuje optimalizovať prevádzkové činnosti, zlepšovať pracovné podmienky pre zamestnancov a dodávať zákazníkom merateľnú pridanú hodnotu. V súčasnosti je viac ako 90 % skladov DHL na celom svete vybavených aspoň jedným riešením na základe automatizácie alebo digitalizácie.
DHL posilňuje svoju priekopnícku automatizačnú stratégiu zvyšovaním dôrazu na spoločný vývoj riešení s novými aj etablovanými partnermi z odboru robotiky, a nespolieha sa tak iba na štandardné technológie.
Tomuto prístupu je podriadený aj model, na ktorom je postavené partnerstvo spoločností DHL a Boston Dynamics. DHL Group ponúka vo svojich prevádzkach reálne pracovné prostredie, ktoré môže slúžiť na testovanie vyspelých technológií na získanie potrebných skúseností a poznatkov zo špecifického použitia v príslušnom odvetví. Obe spoločnosti prekračujú hranice tradičného dodávateľského vzťahu spoločným vývojom, testovaním a rozširovaním riešení v reálnych prevádzkových podmienkach. DHL sa tak môže sústrediť na svoje hlavné silné stránky v logistike, zatiaľ čo poprední svetoví inovátori v robotike vytvárajú technológie prispôsobené požiadavkám spoločnosti a logistického odvetvia. Tento otvorený, prevádzkovo integrovaný prístup taktiež umožňuje spoločnostiam DHL a Boston Dynamics spoločnými silami vylepšovať riešenia, akým sú roboti Stretch, a súčasne posudzovať možnosti ďalších synergií naprieč divíziami.
"Sme hrdí, že môžeme aj naďalej posilňovať našu spoluprácu s koncernom DHL Group. Naše tímy vytvárajú na spoločnej ceste k inováciám praktické a efektívne robotické riešenia pre sklady. Jedná sa o prirodzený ďalší krok v našom skvelom vzťahu. Stretch má ideálne predpoklady na to, aby sa stal prvým viacúčelovým robotom pre vykládku a vychystáva. snažíme byť praktickými lídrami a inšpirovať ostatných k vytváraniu moderných dodávateľských reťazcov,“ dopĺňa Robert Playter, generálny riaditeľ spoločnosti Boston Dynamics.
DHL Group v rámci Stratégie 2030 usiluje o ďalšie prehlbovanie svojich partnerstiev s technologickými lídrami, ktoré povedie nielen k ešte širšiemu využitiu inovácií, ale aj k spoločnému vývoju, spoločným investíciám a hlbšej spolupráci. Tento integrovaný prístup siahajúci od partnerstva v robotike až po vzájomne výhodné podporné programy bude hrať hlavnú úlohu v etablovaní robotiky a automatizácie ako kľúčových faktorov pre zaisťovanie udržateľného, dlhodobého rastu v celom koncerne DHL Group.
Zdroj: DHL Group