Dopyt po stavebných prácach poklesol

06.09.2023

Stavbári mali v lete dovolenku. Záujem o ich služby počas letných mesiacov poklesol takmer vo všetkých profesiách. Inštalatéri, strechári či montéri sadrokartónu tak mohli načerpať silu na jesennú sezónu. Ukazuje to prieskum spoločnosti 123dopyt, ktorá sleduje záujem o konkrétne profesie na svojom portáli.

Vplyv na tento vývoj mala nielen sezónnosť, ale aj celková nálada v spoločnosti. Podľa Štatistického úradu SR produkcia z dominantnej výstavby budov, ktorá je od marca 2023 v poklese, sa aj v prvom letnom mesiaci znížila až o 6,7 %. Nárast cien stavebných materiálov, inflácia a zníženie apetítu investovať do výstavby nehnuteľností sa podpísali aj na objeme zákaziek v stavebníctve.

 Brett Jordan  / Unsplash.com

Ilustračné foto: Brett Jordan  / Unsplash.com

Portál sledoval vývoj na trhu počas mesiacov január až júl 2023. Napriek spomaleniu stavebnej činnosti, svoju pozíciu oproti rovnakému obdobiu minulého roka si obhájili odborníci na kladenie sadrokartónu, s jemným nárastom o viac ako 13 %. „Viac sa darilo inštalatérom zemného plynu, ktorí si medziročne polepšili o takmer 40 %,“ hovorí Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk. Naopak, najhoršie štatistiky majú firmy a živnostníci ponúkajúci zemné práce (pokles až o 36, 3 %), ale aj inštalatéri či montéri podláh (pokles o 25,12 %). Svoju pozíciu si udržiavajú maliari, natierači, ale aj strechári, ktorí v lete vďaka vhodnejším poveternostnými podmienkam môžu realizovať aj väčšie objednávky.
Vývoj na trhu je plný očakávaní, ako sa bude meniť ekonomická situácia a čo prinesú nadchádzajúce parlamentné voľby. Aj ekonomická nálada bola v júli oproti mesiacu jún negatívnejšia. Pesimistickejší boli podnikatelia v službách, ich dôvera klesla najviac za posledných 13 mesiacov, pokles bol dvojciferný. Výrazne sa zhoršila aj nálada v stavebníctve. Opačne vnímali ekonomickú situáciu podnikatelia v priemysle, obchode a aj spotrebitelia, ich dôvera sa oproti minulému mesiacu zvýšila. 

Napriek rozpačitej nálade väčšina opýtaných živnostníkov a firiem hodnotila svoju ekonomickú situáciu v celku dobre. „Negatívne sa vyjadrila tretina opýtaných respondentov. Neutrálne až pozitívne vníma svoje podnikanie 64,5 % oslovených,“ interpretuje výsledky prieskumu Otto Kočí. Portál sa pýtal aj na získavanie nových obchodov a objednávok v segmente stavebníctva. „Takmer 70 % firiem konštatovalo, že nové zákazky sa im darí získavať a realizovať bez problémov. Je to mierne paradoxné, ale zároveň to poukazuje na fakt, že firmy sú zrejme spokojné s priemerným vývojom trhu a dokážu nové objednávky zabezpečiť aj po personálnej stránke,“ dopĺňa Otto Kočí. 

Zdroj: 123dopyt.sk

Prieskum

Top ponuky