Investičné nehnuteľnosti v SR, AT a HR

16.11.2023

Slovensko: Stúpajúci trh s investičnými apartmánmi

Slovensko je na trhu investičných apartmánov nováčikom. Napriek tomu aj tu možno nájsť prvé ponuky, ktoré sa inšpirujú rakúskym modelom. Jedným z týchto zaujímavých miest je turistické a lyžiarske stredisko Tále, nachádzajúce sa na južnej strane Nízkych Tatier. Čo je však kľúčové, je možnosť uzatvoriť zmluvu s agentúrou, ktorá sa postará o komplexný servis. Pre investorov je významné, že očakávaný ročný výnos z prenájmu na turistické účely môže dosahovať medzi 4 a 8 %. Agentúra si za svoje služby berie 35% z celkového výnosu, čo je ale cena za kvalitný servis.

Slovensko sa tak môže časom stať atraktívnou destináciou pre investorov hľadajúcich stabilné príjmy a zaujímavé investičné príležitosti v oblasti apartmánov. Je však stále potrebné myslieť na skutočnosť, že tento koncept ešte nie je úplne preverený časom a je preto dôležitá starostlivá rešerša.

Investovanie do apartmánov v zahraničí je dôležité rozhodnutie, ktoré vyžaduje stanovenie osobných cieľov a priorít, prípravu finančného plánu av prímorských destináciách aj analýzu a ošetrenie špecifických právnych rizík. Dôkladne preskúmajte každý trh a vždy konzultujte s odborníkom na nehnuteľnosti alebo právnikom, aby ste zaistili, že budete brať do úvahy všetky faktory pri výbere najvhodnejšej krajiny pre vašu investíciu.

Toa Heftiba / Unsplash.com

Zdroj: Toa Heftiba / Unsplash.com

Nákup zahraničnej nehnuteľnosti už nie je len pre bohatých. Česi sa stále viac stávajú majiteľmi víl pri Jadranskom mori či horských chát v Alpách. Hlavným motívom ich investície pritom nie je rekreácia, ale snaha ochrániť svoje finančné prostriedky pred infláciou. Investičné nehnuteľnosti, ako už názov napovedá, totiž slúžia nielen na vlastné využitie, ale súčasne generujú príjmy z turistického prenájmu. Investori tak pravidelne získavajú nájomné, a navyše priebežne rastie cena ich nehnuteľnosti. Možnosť využiť apartmán pre vlastnú dovolenku je potom veľmi príjemný bonus.

Európa ponúka mnoho atraktívnych destinácií pre investície. V tomto článku sme sa zamerali predovšetkým na Rakúsko, Slovensko a obľúbené Chorvátsko. Zhodnotili sme predovšetkým ich výhody a nevýhody pre potenciálnych investorov.

Rakúsko

V rakúskych Alpách platí, že zahraniční majitelia musia vo veľkej väčšine prípadov svoje byty a apartmány prenajímať na krátkodobé turistické ubytovanie povinne. Využitie apartmánu pre ich súkromný pobyt je obmedzené na niekoľko (obvykle 4 až 6) týždňov v roku. Povinnosť ponúkať nehnuteľnosť na ubytovanie je zakotvená v územnom rozhodnutí a stavebnom povolení, a Rakúsko si tým zaisťuje nízku zastavanosť svojich turistických a lyžiarskych stredísk.

Veľkou výhodou je fakt, že majitelia apartmánov nemajú žiadne starosti s prevádzkou, údržbou, upratovaním ani hľadaním nájomníkov, respektíve ubytovaných hostí - o všetko sa stará prevádzková agentúra, ktorá majiteľom vypláca čistý výnos z prenájmu. Ročný výnos z prenájmu sa pohybuje medzi 3,5 až 7% z kúpnej ceny. Výrazným bonusom je aj stabilný rast hodnoty nehnuteľností v rakúskych Alpách, a to priemerne o 7 % ročne, čo je dôsledkom obmedzenia súkromnej výstavby.

„Pre tých, ktorí chcú mať investičný apartmán v zahraničí a neriešiť starosti s prevádzkou a prenájmom, je Rakúsko ideálnou voľbou. Je to krásna krajina so stabilným právnym prostredím, kde investícia do nehnuteľnosti znamená mať bezpečne uložené peniaze, inkasovať pravidelný príjem z prenájmu, a ešte pri zimných či letných pobytoch v Alpách bývať "vo vlastnom". Ale pre tých, ktorí by chceli využívať apartmán primárne pre svoju súkromnú potrebu, nie je model povinného prenájmu vždy ideálny,“ zhŕňa Tomáš Chrobák zo spoločnosti SUR REAL Investments, ktorá sa špecializuje práve na predaj investičných apartmánov v Alpách.

Chorvátsko

V Chorvátsku, krajine s nádherným pobrežím a priezračným Jadranským morom, turistická sezóna kvitne, avšak trvá len krátko. Investície do nehnuteľností tu preto nemusia byť vždy najvýhodnejšie. Pre tých, ktorí milujú Chorvátsko, však môže byť aj rozumnou alternatívou, ako zhodnotiť svoje úspory. Dobre vybraná nehnuteľnosť na atraktívnom mieste môže ponúknuť zaujímavé zhodnotenie. Ceny nehnuteľností v Chorvátsku za posledné roky rastú. V roku 2022 dokonca v dôsledku inflácie stúpli o 13,6 % (a to aj po odčítaní inflácie, čo znamená rast o 1,4 %).

„Avšak, pri hľadaní nehnuteľnosti majte na pamäti právne riziká. Až 60 % chorvátskych nehnuteľností má problémy s dokumentáciou v katastri, čo do procesu nákupu vnáša prvok značnej neistoty. Odporúča sa preto využiť služby overených realitných kancelárií,“ upozorňuje Tomáš Chrobák zo spoločnosti SUR REAL Investments. Chorvátsko láka nielen krásou, ale aj investičnými príležitosťami pre tých, ktorí chcú využiť turistický potenciál tejto obľúbenej destinácie.

Zdroj: SUR REAL Investments

Prieskum

Top ponuky