PlanRadar: Premeny kancelárií

07.12.2022

Pandémia koronavírusu v uplynulých rokoch výrazne ovplyvnila spôsob práce väčšiny kancelárskych zamestnancov. Niektoré zmeny sa preukázali iba ako dočasné, avšak z iných sa postupom času vyvinuli trvalé princípy, ktoré ovplyvňujú celý pracovný trh. Tím spoločnosti PlanRadar, ktorý stojí za poprednou európskou platformou pre riadenie stavieb a správu nehnuteľností, sa vo svojom poslednom prieskume realizovanom v 12 krajinách sveta vrátane tuzemska okrem iného zameral na hlavné trendy, ktoré budú segment kancelárií v budúcnosti utvárať. Z jeho výsledkov vyplýva niekoľko kľúčových zistení, ktoré sa premietnu do spôsobu navrhovania kancelárií, aj riadenia pracovníkov.

PlanRadar

Foto: PlanRadar

„Denne spolupracujeme so spoločnosťami z celého sveta, ktoré pôsobia v oblasti výstavby a dizajnu kancelárií. Pokiaľ im chceme byť rovnocenným partnerom, ktorý im uľahčuje prácu, musíme mať prehľad o aktuálnych trendoch. Tak, aby sme mohli predvídať ďalší rozvoj odvetvia a aplikáciu PlanRadar tomu adekvátne prispôsobovať. Realizovaný prieskum poukázal na štyri hlavné smery, ktoré kancelárie v súčasnosti ovplyvňujú. Spolu s meniacim sa účelom ich využitia a stále rastúcim dôrazom na udržateľnosť, ktorá rezonuje naprieč všetkými segmentmi realít, sa premieňa ich fyzický vzhľad i vybavenie,” komentuje Ivan Petráš, expert spoločnosti PlanRadar zameriavajúci sa na digitalizáciu procesov pri stavebných a realitných projektoch.

Ako by teda mali vyzerať kancelárie v nadchádzajúcich rokoch?

Z prieskumu vyplýva, že kancelárie budúcnosti by mali byť situované v pasívnych administratívnych budovách, ktoré budú vznikať z udržateľných stavebných materiálov, a vo svojich interiéroch budú klásť dôraz na biofilný dizajn (obsahujúci prírodné prvky v najrôznejších podobách) a väčšie využívanie prirodzeného svetla. Stále rastúca podpora hybridného modelu práce kombinujúceho prácu z kancelárie s prácou na diaľku, najčastejšie z domova, zároveň povedie k zmene vo využívaní kancelárií s dôrazom na tímovú spoluprácu a flexibilitu. To sa prirodzene premietne ako do organizácie samotných priestorov, tak aj do voľby nábytku a deliacich prvkov tak, aby ich bolo možné variabilne prispôsobovať. Zásadná bude aj implementácia chytrých technológií, ktoré okrem iného vedia podporovať prirodzený biorytmus ľudí (ako napríklad adaptívne osvetlenie a pod.). „Zjednodušene povedané, náš prieskum ukazuje, že veľkosť kancelárií, ich rozvrhnutie, dizajn aj využitie momentálne prechádza veľkou premenou, ktorá pozitívne reflektuje skutočné potreby ľudí,“ opisuje Ivan Petráš.

Medzi aktuálne trendy v oblasti kancelárií patria:

1. Úpravy a rekonštrukcie s dôrazom na väčšiu flexibilitu

Fyzické premeny kancelárií sú dlhodobým javom vychádzajúcim z aktuálnych firemných požiadaviek (napr. zefektívňovanie procesov, expanzie a pod.), ale pandémia covidu-19 tento vývoj významne urýchlila. Asi najväčšou zmenou je v tomto ohľade stagnácia vo zväčšovaní firemných priestorov. Tie si zachovajú buď rovnakú veľkosť ako pred pandémiou, alebo sa budú skôr zmenšovať. Dôvodom je už spomínaný rozmach práce na diaľku. Prechod k hybridnému modelu práce totiž môže znamenať, že časť pracovných miest bude zamestnancami zdieľaná. Uvoľnené priestory môžu firmy buď efektívne využiť na vytvorenie nových miest, kde sa ľudia budú stretávať na spoluprácu a zdieľať nápady, alebo ich ďalej preprenajať. Na druhej strane existujú aj krajiny, ktoré naopak predpovedajú rast kancelárskych priestorov. Napríklad v USA sa už priemerná podlahová plocha pre jedného zamestnanca zvýšila z 13,9 m2 pred pandémiou na 18,2 m2 v roku 2020 a tento trend pokračuje. Vo väčšine krajín tiež rastie záujem o flexibilné priestory. To zahŕňa použitie mobilných priečok, stolov a ďalšieho vybavenia, ktoré zamestnancom umožnia rýchlo upraviť dispozícii kancelárie podľa meniacich sa potrieb.

2. Prijímanie hybridného modelu práce s apelom na tímovú spoluprácu

Základný účel kancelárií je ďalšou oblasťou, ktorá prechádza radikálnou premenou. Hybridný model práce sa stáva novým normálom a kancelária prestáva byť miestom, kde sa trávi väčšina pracovného týždňa. Skôr sa jedná o priestor na vykonávanie špecifického typu úloh alebo aktivít – miesto, kde sa ľudia zoznamujú s firemnou kultúrou, upevňujú vzťahy a podieľajú sa na úlohách vyžadujúcich spoluprácu, ktoré nemožno urobiť na diaľku. Toto flexibilné poňatie kancelárií sa tiež odráža v masívnom raste coworkingových centier. Hoci bol coworking rastúcim trendom už pred pandémiou, z prieskumu vyplýva, že počet týchto zdieľaných pracovísk bude naďalej rásť. Veľká Británia a USA zostávajú v tomto ohľade na špici, ale záujem je možné evidovať aj vo väčšine Európy. Tieto centrá sa navyše začínajú presúvať zo stredu miest aj do okrajových častí a na vidiek, teda bližšie k pracujúcim, ktorí tak ušetria čas pri dochádzaní do zamestnania.

3. Zmeny v dizajne kancelárií – alebo návrat k prirodzenosti

Prieskum tiež ukazuje niekoľko kľúčových trendov v dizajne kancelárií. Ide najmä o premeny v ich rozvrhnutí, type použitého vybavenia i zvolených dekorácií. Väčšej popularite sa tešia dizajnové prvky, ktoré v kancelárskom priestore stavajú do centra pozornosti človeka. Odborníci na kancelársky dizajn z celého sveta hľadajú inšpiráciu v prírode, kladú dôraz na prirodzené svetlo, čistejšiu vodu aj vzduch. Cieľom je zaistiť ľuďom pri práci pocit komfortu a bezpečia. Do kancelárií sa tiež začínajú implementovať miesta na rôzne vedľajšie aktivity a odreagovanie zamestnancov ako sú herne, posilňovne či meditačné miestnosti. A zatiaľ sa zdá, že tento proaktívny prístup voči vlastným zamestnancom je pre firmy tým najvýhodnejším.

4. Udržateľnosť ako veľká šanca, a nie obyčajná fráza

Globálna klimatická kríza je pálčivou témou súčasnosti, a preto dizajnéri kancelárií i ďalší profesionáli v odbore stále viac zdôrazňujú potrebu udržateľnosti. Experti v polovici krajín zahrnutých v prieskume hľadajú cesty, ako urobiť kancelárie šetrnejšie k životnému prostrediu. Súčasne s tým tiež stúpa záujem o biofilný design. Rastie záujem o využitie rastlín, vodných prvkov a ďalších aspektov, ktoré sa postarajú o „zelenší“ interiér aj exteriér (napríklad zelené strechy alebo tzv. vertikálne záhrady na fasádach kancelárskych budov). Ďalším príkladom podpory udržateľnosti môžu byť vlastné požičovne bicyklov, či držiaky na bicykle pre zamestnancov, rozvoj lokálnej biodiverzity (či už napríklad formou včelích farmičiek, búdok pre vtáky a i.) aleboinštalácia solárnych panelov.

Viac o prieskume

V júni 2022 uskutočnila spoločnosť PlanRadar prieskum v 12 krajinách (Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Spojené arabské emiráty, Španielsko, USA a Veľkej Británie) so zameraním na budúce trendy, priority a stratégie v oblasti urbanizmu a architektúry. Informácie čerpala z verejne dostupných údajov od odborníkov, nezávislých inštitútov, profesijných združení a vládnych orgánov v jednotlivých krajinách. Najstaršie zahrnuté zdroje pochádzajú z júna 2020 tak, aby bolo možné vylúčiť predpandemické prognózy.

Zdroj: PlanRadar

Prieskum

Top ponuky