Podpora Windows 10 končí. Čo ďalej?

15.04.2025

Blíži sa zmena, ktorá sa dotkne polovice počítačov na Slovensku. Už len do 14. októbra majú jednotlivci a firmy čas pripraviť sa na ukončenie podpory Windows 10, najrozšírenejšieho operačného systému u nás. Používanie nepodporovaného operačného systému po tomto dátume bude znamenať riziko pre jednotlivcov aj firmy. Riešenie v podobe bezplatnej aktualizácie na Windows 11 je však možné len pre zariadenia, ktoré spĺňajú minimálne hardvérové požiadavky. Väčšinu starších počítačov bude potrebné vymeniť za nové. Podľa odhadov sa to môže týkať stoviek tisíc firemných počítačov.

Foto

Foto: eD system

Operačný systém Windows 10 v súčasnosti používa približne polovica (48 %)1 počítačov na Slovensku. Platnosť aktualizácií a bezpečnostných záplat pre Windows 10 však vyprší 14. októbra tohto roka. Bez nich bude systém zraniteľný voči novým typom kybernetických útokov, malvéru a ďalším bezpečnostným hrozbám. Firmy, ktoré zostanú so systémom Windows 10 aj po skončení podpory, riskujú potenciálne narušenie súkromia a stratu údajov. „Hoci podiel počítačov s Windows 10 dlhodobo klesá, stále ide o najpoužívanejší operačný systém na Slovensku. Pre státisíce ľudí a firiem tak znamená tohtoročný október zlom, po ktorom by nemali v používaní Windows 10 pokračovať, inak riskujú bezpečnostné problémy a finančné náklady na ich riešenie,“ vysvetľuje Lucie Adámková, produktová manažérka IT distribútora eD system.

Okrem zabezpečenia systému bude mať ukončenie podpory Windows 10 vplyv aj na funkčnosť niektorých aplikácií a služieb. Spoločnosť Microsoft oznámila, že po 14. októbri už nebude poskytovať telefonickú, chatovú a e-mailovú podporu pre aplikácie Microsoft 365 na zariadeniach s nepodporovanými systémami. Hoci programy ako Word, Excel, Powerpoint, Outlook alebo Teams budú na zariadeniach so systémom Windows 10 naďalej dostupné, nové funkcie alebo aplikácie nemusia na nepodporovaných operačných systémoch fungovať.2

S bezplatným upgradom nemôže počítať každý

Operačný systém Windows 10 je možné bezplatne aktualizovať na systém Windows 11 v počítačoch, ktoré spĺňajú minimálne hardvérové požiadavky.3 Práve v minimálnych požiadavkách však na starších počítačoch leží kameň úrazu. Ak váš počítač nemá TPM čip verzie 2.0, ktorý sa stará o celkové zabezpečenie systému, nebudete môcť prejsť na Windows 11.

„Nie všetky zariadenia s Windows 10 tento čip majú. V starých počítačoch zvyčajne chýba a nie je možné ho dodatočne nainštalovať. Kto má takéto zariadenie a chce mať svoje dáta v bezpečí aj po 14. októbri, bude si musieť zaobstarať nový počítač,“ upozorňuje Lucie Adámková.

Čakanie sa nemusí vyplatiť

Ukončenie podpory Windows 10 sa dotkne všetkých používateľov systému vrátane podnikov, z ktorých niektoré budú musieť vymeniť desiatky alebo stovky počítačov. A čas sa kráti, keďže na takúto rozsiahlu výmenu zostáva menej ako pol roka, a to na celom svete. Dopyt po nových počítačoch sa teda v priebehu tohto roka pravdepodobne prudko zvýši.

„Ak používate systém Windows 10 doma alebo vo firme, ukončenie podpory si nevyhnutne vyžiada vašu pozornosť. Preto je dobré zorientovať sa čo najskôr. Ušetríte si tým starosti a pravdepodobne aj časť nákladov. Ukončenie podpory Windows 10 je totiž globálna udalosť, ktorá sa dotkne stoviek miliónov zariadení. Nikto zatiaľ nedokáže povedať, ako sa výrobcovia vysporiadajú s výrazne zvýšeným dopytom,“ uzatvára Lucie Adámková.

Zdroj: eD System

Prieskum

Top ponuky