Ako dosiahnuť vizuálny komfort pomocou denného svetla

11.09.2019

Architekti si čoraz viac uvedomujú svoj vplyv na blaho a dobré zdravie užívateľov svojich projektov. Prirodzené osvetlenie – a to, ako by malo byť doplnené s umelým osvetlením – je zásadným faktorom, ktorý treba vziať do úvahy pri vytvárani vizuálne komfortných vnútorných priestorov. Vieme však, ako s ním správne zaobchádzať?  

1

 

 

 

Foto: Atelier_142 / Atelier Wilda. © David Foessel

Neprítomnosť nepríjemného pocitu počas videnia nestačí na zmeranie vizuálneho úspechu priestoru. Kvalitu osvetlenia v miestnosti pomáhajú určiť napríklad intenzita osvetlenia, úroveň oslnenia alebo citlivosť očí na svetlo. Medzi ďalšie kľúčové veci, ktoré je potrebné vziať do úvahy patrí určenie farieb,  odraz a rovnomerné rozloženie svetla. Ľudia majú radi aj jasný výhľad von, takže okrem toho je nevyhnutné aj zdokonaliť množstvo a umiestnenie otvorov v stenách, aby bolo možné regulovať intenzitu prirodzeného svetla.

Vizuálne nepohodlie môže spôsobiť príliš málo alebo príliš veľa svetla.  Dôležité zmeny v intenzite svetla alebo ostrý kontrast (ktorý je vnímaný ako oslnenie) môžu spôsobiť stres a únavu, pretože ľudské oko sa neustále prispôsobuje rôznej intenzite svetla. [1]

2

Ilustrácie Elisa Géhin. Obrázok so súhlasom Saint-Gobain

A tak všetko, čo vstupuje do nášho vnútra cez oči, ovplyvňuje zdravie našej mysle a tela, ovplyvňuje naše biologické hodiny (spánok a bdelosť), tep nášho srdca, fungovanie našich orgánov a náš psychický stav. Premenlivá a dynamická povaha prirodzeného svetla je príležitosťou pre architektúru, aby pozitívne prispela ku  všeobecnému blahu obyvateľov.

3

Ilustrácie Elisa Géhin. Obrázok so súhlasom Saint-Gobain

Čo je potrebné zvážiť pri navrhovaní vizuálne komfortného prostredia

Vždy uprednostňujte prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo bude pre človeka vždy to najpohodlnejšie, keďže je to zdroj osvetlenia, ktorému sa naše oči prirodzene prispôsobujú. Nielenže má preukázaný vplyv na zdravie a pohodu – počas dňa zvyšuje bdelosť, zlepšuje spánkový režim, znižuje riziká depresie a mnoho ďalších vplyvov – ale vytvára aj obrovské zásoby energie vyhýbajúc sa opakovanému používaniu umelého svetla. 

Pri navrhovaní nového projektu plne využívajte výhody geografickej orientácie objektu a poskytnite používateľom čo najlepšie prirodzené svetlo vďaka správnemu dizajnu stenových otvorov. Podľa konkrétneho účelu každej miestnosti by ste mali zvážiť aj rôznorodosť využitia priestoru počas dňa alebo roka.

5

Foto: Architekti Maison Kochi / Meister Varma. Obrázok © Praveen Mohandas

Zmapujte si rozloženie svetla, nezávisle od pozorovateľa: Osvetlenie a jas

Osvetlenie, vyjadrené v luxoch, je sila svetla, ktorá prichádza zo všetkých smerov a dosahuje vopred stanovený bod, v ktorom sa vykoná konkrétna úloha. [1] Ak ho meriate na určitom povrchu, napríklad na pracovnom stole v kancelárii, zabezpečte, aby osvetlenie dosiahlo 500 luxov. Hodnoty, ktoré sú oveľa nižšie alebo vyššie ako je táto, vyvolávajú pocit nepohodlia. Platí to pre umelé osvetlenie v kanceláriách, ale ak chcete zohľadniť prirodzenú variabilitu denného svetla, je lepšie dodržať európsku normu pre denné osvetlenie, ktorá je stručne vysvetlená nižšie.

6

Ilustrácie Elisa Géhin. Obrázok so súhlasom Saint-Gobain

Jas svetla, vyjadrený v kandelách na meter štvorcový (cd/m2), označuje rôznu silu svietivosti rozloženú na určitej ploche. Vyžaruje alebo odráža svetlené zdroje a povrchy, ktoré nás obklopujú. V podstate opisuje jas svetla z hľadiska vizuálneho vnímania a psychologického dojmu. Meraním jasu dokážeme určiť kontrasty svetla a oslnenia a pochopiť, či je svetlo rovnomerne rozložené, alebo či pochádza z konkrétneho zdroja. V obidvoch prípadoch sa musí použiť fotometer. Osvetlenie meriame v luxoch (lx) a jas (cd/m2) meriame v kandelách.

7
Foto: © Hey!Cheese

Zhodnoťte množstvo a kvalitu svetla

Na zhodnotenie množstva svetla by sa mali zmerať rozloženie svetla v priestore a osvetlenie, a to v konkrétnych a relevantných bodoch kvôli účelu, ktorý budú spĺňať v miestnosti.

8

Foto: Atelier_142 / Atelier Wilda. Obrázok © David Foessel

Aby sa vyhodnotila kvalita svetla, musí sa najskôr určiť intenzita denného svetla (UDI), ktorá spája vyhodnotenie denného svetla a oslnenia a nastaví tak prijateľný rozsah hodnôt, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 100 a 2000 luxov. [2] Potom sa musí vypočítať autonómia denného svetla (DA), ktorá predstavuje percentuálny podiel denných hodín v roku, počas ktorých je určitý bod v priestore udržiavaný nad určitou úrovňou osvetlenia, nastavenou používateľom. V novej európskej norme pre denné osvetlenie EN17037 sa uvádza, že by sa mali splniť nasledovné kritériá (minimálne požiadavky na samostatné priestorové denné svetlo): osvetlenie 300 luxov nad 50% priestoru počas viac než polovičnej doby denného svetla a osvetlenie 100 luxov na 100% priestoru na viac než polovicu doby denného svetla.

9

Ilustrácie Elisa Géhin. Obrázok so súhlasom Saint-Gobain

Samostatné denné svetlo je určené umiestnením, orientáciou, žalúziami a pozičným riešením okien, pomerom okien k podlahe a prenos svetla cez sklo. Nasledovný stav je nevyhnutný na dosiahnutie efektívnej rovnováhy medzi všetkými týmito premennými:

Zvážte vzťah medzi otvormi v stenách a priestorom: pomer okna k podlahe

Výpočet vzťahu medzi plochou s otvormi v stenách a plochou priestoru sa nazýva pomer okna k podlahe (WFR) a získame ho vydelením celkovej plochy otvorov v stenách celkovou plochou priestoru, ktorý je s nimi prepojený. Tento faktor pomáha určiť počet otvorov, ktoré budú efektívne fungovať vo všetkých priestoroch nášho projektu. Pomôže vám aj ako návod pri určení veľkosti otvorov v stenách, ich umiestnení a výbere typu zasklenia. V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, je povinné mať najmenej 17% WFR vo všetkých nových bytových budovách.

Hodnota WFR sa musí vynásobiť hodnotou prenosu svetla cez zvolené sklo (VLT), ktorá je vysvetlená nižšie, aby sa zabezpečilo, že navrhnutá konštrukcia sa pohybuje v rámci hraníc, ktoré zaistia efektívne úrovne vizuálneho komfortu (zvyčajne je to hodnota nad 0,15).

10

Foto: Scheune Minden / Architekten Stein Hemmes Wirtz. Obrázok © Linda Blatzek Photography

Rozhodnite o množstve svetla, ktoré musí prejsť cez sklo: Prenos svetla

Ako je už spomenuté vyššie, vzťah medzi otvormi v stene a priestorom musí byť zladený s prenosom svetla (VLT), ktorý zodpovedá množstvu svetla, ktoré prechádza cez sklo. Sklo s 50% VLT umožňuje prenos 50% svetla a zvyšných 50 percent svetla blokuje. Vďaka tomu sa môžeme rozhodnúť začleniť do nášho projektu veľké otvory a zároveň regulovať množstvo svetla, ktoré nimi prechádza a pridať aj ochranu pred UV žiarením a oslnením.

11

Foto: ‘Hope’ Lavan’s Studio Apartment / MMGS ARCHITECTS. Obrázok © Ramitha Watareka

Aby sme dosiahli efektívne výsledky, musia sa všetky tieto analýzy pripojiť k výpočtom ďalších relevantných faktorov, akými sú napríklad koeficient tepelného zisku zo solárnej energie a hodnota prestupu svetla U. Je potrebné vziať do úvahy aj miestne predpisy, ako aj technické údaje zvolených typov okien.

Okrem toho je nevyhnutné vyhodnotiť pohľad zvnútra na vonkajšie okolie, zahrnúť kvalitatívne faktory, akými sú prírodná krajina, mestská scenéria alebo iné prvky, ktoré možno pozorovať z každého miesta s výhľadom. Zvážte zaradenie riadiacich solárnych systémov alebo iných metód, ktoré majú vplyv na vizuálny komfort interiérov v architektonickom projekte. 

12

Cardamom Club / Kumar La Noce. Obrázok © Vivek Muthuramalingam

 

autor: redakcia, Pôvodný autor: José Tomás Franco  Zdroj: Archdaily.com

[1] Indoor Environment And Well-Being. The Saint-Gobain Building Science Handbook. 
[2] Useful Daylight Illuminance (UDI) / Daylighting Pattern Guide. <https://patternguide.advancedbuildings.net/using-this-guide/analysis-methods/useful-daylight-illuminance> (accessed February 2019).
[3] Daylight Autonomy (DA) / Daylighting Pattern Guide. <https://patternguide.advancedbuildings.net/using-this-guide/analysis-methods/daylight-autonomy> (accessed February 2019).

Podobné články

  1. BRF: Výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1. štvrťrok 2024
  2. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 1. štvrťrok 2024
  3. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel Slovensko
  4. Navštívili sme kancelárie Kuehne+Nagel
  5. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2022
  6. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. štvrťrok 2023
  7. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
  8. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 3.Q 2023
  9. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
  10. Report CBRE: Firmy v Európe chcú pracovať vo flexibilných priestoroch
  11. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
  12. WOOD&Company: Home office sa mení na hybrid
  13. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
  14. BRF: Vvýsledky trhu kancelárskych priestorov za 2. štvrťrok 2023
  15. irmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
  16. Firmy očakávajú zvýšený záujem o prácu v kanceláriách
  17. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
  18. 108 AGENCY: Nové prenájmy brzdia aj vysoké náklady na refity kancelárií
  19. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2023
  20. BRF zverejňuje výsledky trhu kancelárskych priestorov za 1.Q 2023
  21. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
  22. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
  23. 108 AGENCY: O kancelárskom trhu rozhodujú ceny energií a náklady
  24. 108 AGENCY: O kancelárskom trhu rozhodujú ceny energií a náklady
  25. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. Q 2022
  26. BRF: Trh kancelárskych priestorov za 4. Q 2022
  27. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  28. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  29. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
  30. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky