Ako vidí developerský trh HB REAVIS

09.10.2012

Tretí článok zo seriálu o pohľadoch na slovenský developerský trh prináša názor Mareka Vrbovského, Leasing Directora, HB REAVIS Slovakia a.s., ktorý si myslí, že šancu na trhu majú kancelárske developmenty, ale aj developmenty retailové, ktoré sú situované v dobrej lokalite.

V ktorých segmentoch je podľa vás priestor pre rast a kde nastane stagnácia?

V blízkej budúcnosti je pravdepodobné, že na trh nebude doručených toľko developmentov ako v rokoch minulých. Myslím si ale, že šancu stále majú kancelárske developmenty, nakoľko trh naznačuje dopyt po projektoch, ktoré by mohli pokryť expanzné, resp. konsolidačné dopyty. Taktiež retailové projekty vo výnimočných lokalitách, vo väčších mestách, kde ešte nie je naplnený trh, by mohli mať šancu na úspech. Horšie je to ale v tomto segmente s financovaním a potenciálnym predajom developmentu. V ostatných segmentoch predpokladám v strednodobom horizonte nízku aktivitu. Toto sa samozrejme týka špekulatívnych projektov, aktivita mnohých developerov smeruje k dokončeniu prípravnej fázy projektov a snahe aktivizovať fázu výstavby až po dosiahnutí určitého percenta prenajatosti v rámci predprenájmu.  Konstruktorska Business Center

Aký vplyv majú a budú mať požiadavky klientov na „zelené“ stavby?

Tzv „zelené“ stavby sú v súčasnosti trendom. Podľa môjho názoru však ide o prirodzený technologický pokrok, ktorý umožňuje za akceptovateľné investície viac využívať prírodné zdroje a tým vytvára možnosť udržať pri takýchto výdavkoch ekonomickú efektivitu developmentu. Popri ekologickom dosahu ma využitie takýchto technológií aj vplyv na výšku prevádzkových nákladov, takže efekt pre nájomcov je morálny aj ekonomicky. Väčšina požiadaviek certifikácií však bola do našich projektov zakomponovaná už v minulosti, takže nejde o žiadnu prevratnú zmenu.

Aké sú súčasné požiadavky klientov, nájomcov na budovy a servis? Sú klienti náročnejší?

Myslím, že klienti sú hlavne skúsenejší. Veď prvé „ozajstné“ biznis centrum  sme v Bratislave postavili už v roku 1996 a odvtedy väčšina bonitných firiem mala možnosť priestory tohto typu užívať. Na základe týchto skúseností si pri rokovaniach a pri vytváraní podmienok existovania v danej administratívnej budove vyjednajú takú úroveň služieb a kontroly cien energií, akú dokážu akceptovať. Súčasťou podmienok výberu je samozrejme aj prostredie, ktoré daná budova svojim nájomcom ponúka.

Ktoré vaše projekty by ste vypichli ako zaujímavé súčasné resp. postavané v horizonte 2-3 rokov?

Tých projektov je veľa, takže ťažko vypichnúť niektoré. Myslím si, že každý projekt bol na svoju dobu tým najlepším, čo tento trh ponúkal. O tom svedčí aj plná obsadenosť všetkých projektov a zotrvanie nájomcov v našich projektoch. Architektúra je veľmi subjektívna vec, takže názor na každú je individuálny. Vždy sme sa však snažili v rámci ekonomických možností byť mestotvornými. Myslím, že ďalšie projekty, hlavne Twin City, budú znova krokom vpred a pripravené na úspešné účinkovanie na tomto trhu.

Ako sa prispôsobujete zmenšenej aktivite zo strany nájomcov na trhu s kanceláriami?

Všetky budovy, ktoré máme v portfóliu, aj tie ktoré máme v realizácii, sú takmer plne prenajaté. Požiadavky trhu citlivo vnímame, ale odvaha nám určite ani do budúcna nechýba, o čom svedčia naše súčasné aktivity.

Zdroj vizualizácie: HB Reavis, Konstruktorska BC, Varšava

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste
Prieskum

Top ponuky