CEEC: 3 z 10 stavebných firiem budú zdražovať

07.04.2016

Zdražovanie stavebných prác avizuje pre rok 2016 takmer tretina stavebných firiem a to v priemere o 9 %. Hlavným dôvodom je snaha o vytvorenie alebo zvýšenie zisku. Najmenšiu úlohu naopak zohrávajú mzdové a režijné náklady. Priemerná aktuálna výška marže dosahuje u veľkých stavebných firiem 5 %, u stredných a malých firiem sa jedná o 17 %. Pätina všetkých firiem predikuje v tomto roku rast svojich marží. Zníženie marží či dokonca stratu predpokladá iba necelá desatina spoločností. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q1/2016 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research a Považskou cementárňou Ladce.

Rast cien stavebných prác avizuje pre rok 2016 takmer tretina firiem (27 %) a to v priemere o 9 %. Oproti tomu sedem z desiatich (71 %) stavebných spoločností plánuje zachovať ceny na súčasnej úrovni a iba minimum uvažuje o zlacnení (2 %). Výraznejšiu odchýlku predstavujú veľké firmy, u ktorých je plánované navýšenie cien iba trojpercentné a firmy zaoberajúce sa inžinierskymi stavbami, kde naopak zdraženie dosiahne až 13 %.

Rail

Ilustračné foto: Pixabay.com

„V prípade, ak budú zahájené všetky plánované projekty, pravdepodobne sa zvýši dopyt na odborné personálne kapacity, materiál i  subdodávky. Ak si situácia na stavebnom trhu vyžiada tento krok, tak budeme naň primerane reagovať,“ komentuje Miroslav Beka, riaditeľ organizačnej zložky Slovensko, HOCHTIEF CZ, a. s. „Váhostav neplánuje v najbližšom období zvyšovať ceny. Projekty, ktoré momentálne realizujeme alebo do ktorých sa plánujeme zapojiť, sú postavené na reálnych cenách,“ hovorí Marián Moravčík, generálny riaditeľ, VÁHOSTAV-SK, a. s.

Hlavným dôvodovom pre rast cien poskytovaných služieb je snaha o vytvorenie či zvýšenie zisku. Ten bol v krízových rokoch v počte prípadov stlačený na minimum, niektoré firmy zaznamenali aj stratu. Na stupnici od nuly do desať, kde desiatka predstavuje kľúčový dôvod pre zdraženie, tomu priradili riaditelia firiem číslo 7,0. Ďalším významným faktorom je nárast cien subdodávateľských prác (6,4). Za najmenej podstatný je pri tomto rozhodovaní naopak považovaný rast interných mzdových (4,7) a ďalších režijních nákladov (4,9). Pre veľké stavebné spoločnosti je potom, na rozdiel od ostatných, hlavným dôvodom navýšenie cien subdodávateľských prác (8,2). „Kríza naučila mnohé firmy zracionalizovať výrobné procesy a tým zvýšila ich konkurencieschopnosť. Viaceré firmy boli nútené siahnuť až na dno svojich rezerv a realizovať projekty pod hranicou trvalej udržateľnosti. Rast cien stavebných prác je preto prirodzený proces ozdravovania stavebného sektora. Ďalšou výzvou je požiadavka investorov na realizáciu nových projektov v čoraz kratšom čase. Schopnosť výstavby stavebného diela v kratšom čase pri podmienke dodržania požadovanej výstupnej kvality dáva stavebným firmám veľkú konkurenčnú výhodu. Firmy využívajúce inovatívne stavebné metódy a materiály dokážu zrealizovať stavebné dielo rýchlejšie a zároveň s menším počtom pracovníkov. Tí, ktorí sledujú tento trend, dokážu v budúcnosti lepšie prosperovať,“ hovorí Martin Hudec, riaditeľ predaja spoločnosti Peikko. „Naše ceny na stavby sú tvorené individuálne, sú determinované hlavne cenami vstupných materiálov, dostupnosťou zdrojov a  ich vývojom a  nie je možné obecne hovoriť o cene stavieb, keďže každá stavba je originál a má iné podmienky technické, geografické či zmluvné,“ vysvetľuje  Magdaléna Dobišová, generálna raditeľka, Skanska SK, a. s.

Riaditelia stavebných firiem v najnovšej Kvartálnej analýze slovenského stavebníctva Q1/2016 uviedli, že aktuálna výška marží veľkých stavebných spoločností dosahuje 5 percent. Nižšie sú tiež marže firiem pôsobiacich v oblasti inžinierskych stavieb, ktoré sa pohybujú na úrovni 10 percent. U stredných a malých firiem sa naopak jedná až o 17 %, v pozemnom staviteľstve o 16 %.

Rast aktuálnych marží predikuje v tomto roku pätina (22 %) stavebných firiem. Rovnakú úroveň marží očakávajú cez dve tretiny (69 %) spoločností a iba necelá desatina opýtaných (9 %) predpokladá ich zníženie či dokonca stratu. Odpovede na túto otázku sa v závislosti na veľkosti firmy či jej odborovom zameraní líšili iba minimálne.

Zdroj: CEEC

Podobné články

  1. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  2. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  3. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  4. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  5. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  6. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  7. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  8. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  9. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  10. Dopady štátnych opatrení na
  11. Stavebníctvo porastie i v tomto roku
  12. Stavebníctvo porastie v tomto roku
  13. Analýza UniCredit: Stavebné povolenia v Európe
  14. Analýza: Stavebné povolenia v Európe v
  15. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
  16. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  17. Rok 2017 v znamení opatrného rastu
  18. Euler Hermes: Stavebná produkcia porastie o 3,8 %
  19. CEEC: Investori vyhlásili od januára už1980 verejných obstarávaní
  20. Investori vyhlásili od januára do 4/2017
  21. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  22. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  23. CEEC: Rok 2016 zaznamenal pokles obstarávaní
  24. Rok 2016 zaznamenal v aktivite
  25. Hodnota vyhlásených zákaziek
  26. CEEC: Obstarávania od januára do novembra 2016
  27. CEEC: Očakávaný rast stavebného sektora
  28. Slovenský stavebný sektor by sa mal
  29. CEEC: Obstarávania za prvých 8 mesiacov
  30. Počet vyhlásených zákaziek
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky