CEEC: Stavebníctvo dosiahlo svojho dna

12.07.2014

Slovenské stavebníctvo v roku 2014 ukončí svoj predchádzajúci päťročný prepad a jeho výkon v tomto roku veľmi mierne vzrastie. Podľa riaditeľov stavebných firiem bude mierne pribúdať práca. Rast, o ktorom firmy hovoria, je ale zanedbateľný v porovnaní s prepadom, ktorým stavebníctvo v posledných piatich rokoch prešlo (od roku 2008 prepad o 41,8 %) a návrat k predkrízovým hodnotám sa v blízkej budúcnosti neočakáva. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research, ktorá je v plnom znení k stiahnutiu na www.ceec.eu.

Prepad dosiahol dno

Riaditelia stavebných firiem potvrdzujú svoju marcovú predikciu budúceho vývoja slovenského stavebníctva. Sektor po výrazných prepadoch minulých rokov - dvojpätinový prepad (v inžinierskom staviteľstve klesol objem výkonov o 39,1 percenta, pozemné staviteľstvo znížilo objem produkcie dokonca o 43,5 percenta), našiel svoje dno a k ďalšiemu zhoršovaniu už nedôjde. Podľa najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014, ktorá vychádza z rozhovorov so 100 riaditeľmi veľkých, stredných i malých spoločností, peňazí, ktoré sektorom v tomto roku pretečú, dokonca veľmi mierne pribudne, a to o 1,2 percenta (marcová predikcia pre rok 2014 bola 1,6 percenta). Budúci rok by malo zákaziek ešte pribudnúť, a to o 3,5 percenta (v marci 2014 o 3,2 percenta).

CraneVeľkí sú optimistickejší

Optimistickejší sú vo svojich predikciách hlavne veľké stavebné spoločnosti, ktoré očakávajú zlepšenie výkonu sektora o 2,8 %, malé a stredné firmy očakávajú skôr podobný objem výkonov v sektore ako v minulom roku (0,6 percenta). Vývoj slovenského stavebníctva z pohľadu firiem zamerajúcich sa na pozemné alebo inžinierske staviteľstvo naznačuje  veľmi podobné očakávania v oboch segmentoch (0,9 % vs. 1,4 %). „Slovenské stavebníctvo sa v tomto roku pomaly začne dostávať z predchádzajúcich prepadov objemu stavebnej produkcie – krízy výkonov. Bohužiaľ ale na trhu je ešte druhá kríza – kríza podnikateľského prostredia, spôsobená výrazným prebytkom stavebných kapacít nad aktuálnym dopytom. Jej prejavmi sú napr. dumpingové ceny, problémy s platobnou morálkou firiem, porušovanie vlastných predpisov kvôli získavaniu zákaziek atď. S touto krízou sa bude trh ešte vyrovnávať niekoľko rokov,“ vysvetľuje aktuálnu situáciu na trhu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research. Rovnako  to s výkonom sektora v tomto roku vidí i Július Mihálik, riaditeľ, DOPRASTAV EXPORT s.r.o.:„Stavebníctvo by ďalej klesať nemalo, výraznějšie posilovať však tiež v tomto roku nebude.“ Tento vývoj potvrdzuje aj zástupca významného dodávateľa stavebných materiálov na Slovensku - Michal Fickuliak, marketingový riaditeľ SGCP, divízia Weber: „Keď sa obzrieme za seba na predchádzajúce obdobie, tak treba povedať, že je veľmi ťažké odhadnúť smerovanie a vývoj trhu slovenského stavebníctva. My však veríme, že rok 2014 bude objemom zákaziek veľmi podobný roku 2013 a dúfame, že situácia sa ustáli.“

Dobiehajú problémy z minulosti

Čo sa týka tržieb, ich rast očakávajú aktuálne takmer dve tretiny podnikov (62 %, v marci 67 %), a to priemerne o 1,8 % oproti marcovým 2,8 %. „Objem zákaziek, ktoré sa aktuálne realizujú, začínajú realizovať alebo ešte sú v zámeroch investorov pre realizáciu v období rokov 2014 až 2015 hlavne v segmente inžinierských stavieb, dávajú už veľmi hmatateľné záruky pre rast slovenského stavebníctva. Škoda, že to „hluché“ obdobie trvalo tak dlho a priviedlo mnohé firmy v sektore do existenčných problémov,“ uvádza Robert Šinály, generálny riaditeľ Eurovia SK. Problémom však zostávajú niektoré stratové zákazky z minulosti, ktoré ťahajú aktuálne ekonomické výsledky časti firiem dolu. „Napriek tomu, že stavebný trh začína opatrne rásť, mnohé spoločnosti stále dobiehajú problémy z minulosti ako napr. stratové zákazky alebo nezaplatené faktúry. Predpokladám, že krach (príp. reštrukturalizácia) môže postihnúť aj väčšie spoločnosti,“ uvádza Miroslav Zobaník, generálny riaditeľ, METROSTAV Slovakia a.s.

Očakávané zastavenie predchádzajúcich poklesov potvrdzuje i nárast objemu zákaziek stavebných firiem v porovnaní s obdobím pred 12 mesiacmi. Už len približne štvrtina stavebných spoločností (27 %, v marci 26 %, v novembri 42 %) aktuálne uvádza, že majú menej zákaziek než pred rokom. Podiel spoločností, ktoré majú zákaziek viac než pred rokom, sa v porovnaní s marcom ďalej mierne zvýšil (aktuálne 33 %, v marci 32 %, v novembri 30 %). Stabilizáciu objemu zákaziek a rovnaké množstvo práce ako pred rokom potvrdzujú štyri firmy z desiatich (40 %, v marci 42 %, v novembri 28 %). Aktuálne využitie kapacít je na úrovni 74 %, čo je ale stále veľmi nízke, naviac s prihliadnutím k aktuálnej hlavnej stavebnej sezóne.

Zdroj: CEEC Research, Ilustračné foto: Freeimages.com

Podobné články

  1. Stavebníctvo porastie v tomto roku
  2. Stavebníctvo porastie i v tomto roku
  3. Rok 2017 v znamení opatrného rastu
  4. Euler Hermes: Stavebná produkcia porastie o 3,8 %
  5. CEEC: Investori vyhlásili od januára už1980 verejných obstarávaní
  6. Investori vyhlásili od januára do 4/2017
  7. CEEC: Rok 2016 zaznamenal pokles obstarávaní
  8. Rok 2016 zaznamenal v aktivite
  9. Hodnota vyhlásených zákaziek
  10. CEEC: Obstarávania od januára do novembra 2016
  11. CEEC: Očakávaný rast stavebného sektora
  12. Slovenský stavebný sektor by sa mal
  13. Počet vyhlásených zákaziek
  14. CEEC: Obstarávania za prvých 8 mesiacov
  15. CEEC: Výkon slovenského stavebníctva porastie
  16. Stavebné firmy očakávajú
  17. Investori vyhlásili od januára
  18. CEEC: Obstarávania za prvých 7 mesiacov
  19. Prvý polrok zaznamenal najnižší objem
  20. CEEC: Obstarávania za prvých 6. mesiacov
  21. CEEC: Obstarávania za prvý polrok 2016
  22. Počet aj objem stavebných zákaziek
  23. V prvom štvrťroku roka 2016 vyhlásili
  24. CEEC: Verejné obstarávania za 1. kvartál
  25. Za prvé dva mesiace roka 2016
  26. CEEC: Rekordné prvé mesiace roka 2016
  27. Od začiatku roka 2016 vyhlásili
  28. Slovenské stavebníctvo očakáva
  29. CEEC: Stavebníci očakávajú zvýšenie výkonu o 3,7 %
  30. CEEC: 727 mil. EUR je hodnota obstarávaní za prvé 2 mesiace 2016
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky