Energetická legislatíva v EÚ a na Slovensku

23.04.2013

Vlastníkom budov od nového roku pribudla povinnosť mať v niektorých prípadoch vypracovaný Energetický certifikát budovy. Majitelia budov novú povinnosť neprijali s veľkým nadšením a berú ju ako ďalší prírastok do nedokonalého byrokratického systému Slovenska. V tomto článku sa zameriam na to, prečo sa schvaľuje legislatíva o energetickej hospodárnosti a ako sú na tom ostatné štáty Európskej únie.

EnergieausweisPrečo energetický certifikát?

Budovy zodpovedajú za 40 % celkovej spotreby energie v Európskej únii. Počet budov narastá, čo má za následok zvyšovanie spotreby energie. Európska únia prijala opatrenia na zníženie spotreby energie spolu so zvýšeným využívaním energie z obnoviteľných zdrojov, čím plní dohody  Kjótskeho protokolu. Práve opatrenia v podobe zvyšovania energetickej efektívnosti budov je dôvod prečo bol prijatý zákon o Energetickej hospodárnosti a v ňom definovaný energetický certifikát. Totiž práve certifikát a jeho výstupy v podobe kategorizácie budov a návrhy opatrení na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov sú nástrojoe ako tieto ciele plniť. Preto sa na Slovensku od roku 2005 stretávame s pojmom Energetická hospodárnosť a Energetický certifikát. Ďalšie dôvody sú ekologické a ekonomické.

EnergyA ako to vyzerá v ostatných štátoch Európskej únie?

Zvyšovanie energetickej hospodárnosti a s ňou spojené legislatívne úpravy a povinnosti sa týkajú všetkých štátov Európskej únie. S pojmom energetický certifikát sa stretneme len u nás. V Českej republike sa doklad o energetickej hospodárnosti budovy volá Energetický průkaz, vo Veľkej Británii Energy Performance Certificate (foto dolu), vo Francúzku Diagnostic de performance énergétique, v Nemecku a v Rakúsku Energieausweis (foto vľavo). Tak ako sú rozdielne názvy tak ich podoba a aj cena je iná. Rozdielne sú aj finančné postihy, ale aj výhody. Kým na Slovensku je úžitok z certifikátu spojený len s jeho výstupmi, čo je predstava o energetickej hospodárnosti a odporúčania na jej zlepšenie, tak v niektorých krajinách majitelia budov s lepšou energetickou triedou odoberajú energie za nižšie ceny, alebo v prípade zlej energetickej hospodárnosti majú možnosť požiadať o príspevok na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy.

Spoločné, sú povinnosti vlastníkov budov, rozsah a kritika. Ako na Slovensku, tak aj vo väčšine štátov Európskej únie je hodnotenie energetickej hospodárnosti často kritizované. Dôvodom sú najmä administratívne náklady na aplikácie smernice a náklady na energetických špecialistov, ktorí dáta o energetickej náročnosti budov spracovávajú. Na druhej strane odborníci tvrdia, že zákon znižuje účty za teplo o desiatky percent a znižuje závislosť na fosílnych palivách a dovoze plynu.

Foto: Energieausweis.de, Labccymru.co.uk

Ing. Jaroslav Devečka
Obchodný a projektový manažér firmy oprávnenej na vykonávanie energetických auditov, energetických certifikácií budov, štúdií, posudkov, vypracovávanie projektových dokumentácií a návrhov technického a technologického vybavenia objektov.
Prieskum

Top ponuky