Optimálny kávový režim v kancelárii (II.)

10.04.2013

Tak ako nemôžem prehlásiť, že tá či oná značka, alebo presnejšie povedané zmes je tá najlepšia, tak ostanem zdržanlivý aj pri odporúčaní konkrétneho riešenia pre vašu kanceláriu. Záleží najmä na požiadavkách klienta. Za dôležité však považujem držať sa troch základných pravidiel, pri ktorých platí Paretovo pravidlo, že 20 % vstupov prináša 80 % pridanej hodnoty.

Prvé pravidlo: Znalosť prípravy štandardného Espressa

Štandartné espresso je základom, všetkých kávových nápojov od cappuccina cez caffe latte až po viedenskú kávu. Podľa  štandartov SCAE  (Speciality Coffee Association of Europe) neexistuje žiadne „picollo“, či „veľké presso“. Je len jeden štandard, ktorým je správne pripravené 30 ml espresso obsahujúce 60-80 mgkofeinu, pričom štandartná zdraviu prospešná dávka pre dospelého človeka sa pohybuje od 150 do 250 mg v závislosti od individuálnych proporcií. Správne pripravená filtrovaná káva sa pohybuje v rozmedzí od 130 -150 mg na 200 ml porciu. Bohužiaľ často však dostávame príliš horký  predĺžený extrakt, kde množstvo kofeínu narastá s časom luhovania a prekračuje hranicu 200 mg.

Spanish chef

Druhé pravidlo: Správne mletie polovica úspechu

Problematika mletia kávy je komplexná téma, v podstate však ide o to, že na prípravu espressa potrebujeme kávu namletú na jemný prášok. Nie však príliš jemný, vôbec však už nie hrubý. V prípade riešenia pre kanceláriu, má túto fázu procesu prevziať poloautomatický stroj, na ktorom len nastavíme hrúbku mletia (väčšinou na maximálnu jemnosť mletia) a zaistíme si tak požadovanú konzistenciu (hustotu a penu) nášho štandardného espressa

Tretie pravidlo : Na stroji skutočne záleží

Nebojte sa, nebudem váženého čitateľa presviedčať, že je potrebné investovať celý majetok do profesionálneho pákového stroja. Ak chcete dostať to pravé espresso, na to sú tu kaviarne a iné  podniky, kde by mali byť skúsení baristi (čo často bohužiaľ nie sú), ktorí vám ho pripravia. V našom prípade ide skôr o jednoduchý spôsob ovládania. Predstavte si, že potrebujete rýchlo pripraviť kávu pred roovaním. Pákový stroj by každé stretnutie predĺžil. Ďalší faktor je odolnosť materiálov, veď kávovar bude používať veľa zamestnancov a denne, často i cez víkendy. Posledným aspektom, na ktorý prihliadajte, je možnosť nastavenia adekvátneho mletia zrnkovej kávy. Neplatí, že to najdrahšie riešenie je vždy i to najlepšie. Pozerajte na optimálnu hodnotu z pohľadu cena / požadovaný výkon (reálny počet káv denne).

Dušan Plichta
Certifikovaný barista v profesionálnej škole kávy Roberta Trevisana. (člena českej barmanskej asociácie, predsedu sekcie Majster kávy a profesionálneho lektora SCAE.) Vďaka, svojím cestám do Vietnamu, Indonézie, Mexika a na Kubu a ročnej stáži v jednej z metropol sveta kávy, Melbourne, mal Dušan možnosť preniknúť k podstate a tajomstvám správnej prípravy kávy, ktorá prináša povzbudenie, pôžitok a blahodárne účinky na zdravie. Momentálne pôsobí ako konzultant pre výber kávy a kávovarov do domácnosti a firiem, lektor španielskej gastronómie v Chefparade, kde pripravuje otvorenie školy kávy s cieľom vzdelávania prevádzkarov, absolventov hotelových akadémii, no i bežnej verejnosti. Dušanova filozofia: "Kvalita nemôže byť náhodou, ale výsledkom úprimného snaženia, inteligentného rozhodovania a správnej exekúcie".
Prieskum

Top ponuky