PAS: Index podnikateľského prostredia je 56

08.03.2016

Vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku sa podľa vlastného hodnotenia podnikateľov dlhodobo uberá negatívnym smerom. Inak to podľa nich nebolo ani v poslednom štvrťroku 2015. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) je už len 56 bodov, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 2,52 percenta.  

Hlavnými dôvodmi negatívneho hodnotenia podnikateľov bolo veľké množstvo legislatívnych zmien a zlá vymožiteľnosť práva, ako aj zameranie vlády na lákanie veľkých zahraničných investorov, pričom súčasne sťažuje podnikanie hlavne malým domácim podnikom. IPP na základe vlastného prieskumu pripravuje od roku 2001 Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

 

Podnikateľ

Ilustračné foto: Freeimages.com

V hodnotení jednotlivých položiek Indexu podnikateľského prostredia si za posledný štvrťrok vlaňajška pripísala najväčší pokles „vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva“. Hoci táto oblasť prešla za posledný rok a pol viacerými zmenami, tie sa z pohľadu podnikateľov neprejavili na riešení bežných problémov, s ktorými sa v justícii stretávajú.

Zahltené súdy, vlečúce sa súdne spory, či procesné chyby často podnikateľom znemožňujú domôcť sa svojich práv. Hodnoteniu neprospeli ani pretrvávajúce problémy pri vymenúvaní sudcov Ústavného súdu SR, či doťahovanie sa medzi predsedkyňou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou a Štefanom Harabinom.

V poradí druhou položkou s najhorším hodnotením bolo v tesnom závese „uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom“. Podpora niekoľkých veľkých zahraničných investorov, avšak často na úkor všetkých ostatných, ktorí ich podporu zaplatia v podobe vyšších daní či odvodov, zasahuje najmä menších podnikateľov veľmi negatívne. Okrem investičných stimulov, či daňových prázdnin pre vybrané podniky vadia podnikateľom aj niektoré zákony či opatrenia, šité na mieru konkrétnym podnikom, ako to bolo aj pri novele stavebného zákona. Takýto prístup deformuje
podnikateľské prostredie, znižuje dôveru podnikateľov v štátne inštitúcie a ich schopnosť zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých.

Zložité a nezrozumiteľné zákony – kladivo na malých

„Zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov“ bola medzi podnikateľmi treťou najhoršie hodnotenou položkou IPP, k čomu dopomohlo veľké množstvo zmien zákonov, ktoré sa vláda snažila stihnúť do volieb. Časté zmeny spôsobujú podnikateľom problémy, keďže musia vynaložiť dodatočné prostriedky a čas na oboznámenie sa s nimi a tiež im sťažujú dlhodobejšie plánovanie. Dobrou ukážkou tohto problému, na ktorý poukázali aj sami podnikatelia je zákon o verejnom obstarávaní. Ten bol len dva mesiace po poslednej novele schválený úplne nanovo. Podnikatelia sa sťažujú, že účasť na verejnom obstarávaní je už aj tak dosť zložitá a neustále sa meniaca legislatíva im to ešte viac sťažuje.

Okrem toho býva často najmä pre menších podnikateľov, ktorí nemajú na sledovanie legislatívy vyčlenených zamestnancov, problémom aj zrozumiteľnosť právnych predpisov, v komplikovane napísaných zákonoch sa im ťažšie orientuje. Príkladom takéhoto zákona je novela zákona o DPH, ktorá umožňuje malým a stredným podnikateľom v stavebníctve prenos daňovej povinnosti na odberateľa. Z komplikovane formulovaného zákona majú problém určiť, či sa ich táto možnosť dotýka alebo nie. Firmy tak musia vynakladať ďalšie náklady na externé právne služby.

Podnikatelia okrem všetkých položiek z kategórie vlastného vplyvu podnikov na kvalitu podnikateľského prostredia pozitívne hodnotili aj položky cenová stabilita, stálosť a predvídateľnosť hodnoty výmenného kurzu, prístup k finančným zdrojom a úroveň infraštruktúry. Za rast týchto položiek môže napríklad politika centrálnych bánk, oživenie ekonomiky, nízka inflácia, ktorú podporuje aj veľmi nízka cena ropy, ale aj výstavba diaľnic a rýchlostných ciest, kde boli v poslednom štvrťroku otvorené úseky Jánovce - Jablonov na D1 a Pstruša – Kriváň na R2, či rozširovanie vlakovej dopravy a príchod nového mobilného operátora na trh.

Zdroj: PAS

Podobné články

  1. Čaká Slovensko osud amerického Detroitu?
  2. Čaká Slovensko osud amerického Detroitu?
  3. Tento rok bude na pracovnom trhu prelomový
  4. Tento rok bude na pracovnom trhu prelomový
  5. APAS: Bude Slovensko atraktívne pre zamestnancov?
  6. APAS: Bude Slovensko atraktívne pre zamestnancov?
  7. PAS: II. antibyrokratický balíček je snaha správnym smerom
  8. PAS: II. antibyrokratický balíček je snaha správnym smerom
  9. Negatívny pohľad podnikateľov
  10. Negatívny pohľad podnikateľov sa zmiernil
  11. Korupcia je na Slovensku bežná a rastie
  12. Korupcia je na Slovensku bežná a rastie
  13. PAS: Slobodný prístup k informáciám
  14. Podnikatelia požadujú rozšíriť platnosť
  15. Najlepšie sa podniká v Singapure
  16. Singapur je aj tento rok najlepšou krajinou
  17. Podnikatelia stále nevidia zlepšenie
  18. PAS: Podnikatelia stále nevidia zlepšenie
  19. PAS: Dane z nehnuteľností sa zvyšovali
  20. Dane z nehnuteľností sa zvyšovali
  21. PAS: Podnikateľom sa nepáči protekcia
  22. Podnikateľom sa nepáči protekcia
  23. Investičné stimuly pre veľké
  24. PAS: Investičné stimuly veľké firmy nepotrebujú
  25. PAS: Investičné stimuly nielen pre vybraných
  26. Investičné stimuly skôr zhoršujú
  27. Podnikatelia zaplatia v Púchove
  28. PAS: Dane z nehnuteľností
  29. PAS: Študenti sa už nechcú vrátiť do vlasti
  30. Polovica z 30-tisíc študentov
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky