Pod lupou: Nové Apollo s novými technológiami

08.10.2021

Budova na začiatku zóny Nové Nivy je aktuálne vo výstavbe. Po dokončení stane jej hlavným nájomcom IBM, ktorý zaberie plochu takmer 30.000 m2. Transakciu sprostredkovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE. Transakcia je zároveň významným krokom vpred pre celý trh komerčných nehnuteľností, ktorý sa spamätáva po pandémii.  

Štvrť Nové Nivy bude ucelenou zónou v rámci mesta. Vďaka revitalizácii industriálneho dedičstva je v rukách developera HB Reavis, aby sa stalo živou štvrťou hlavného mesta Slovenska s mixom komerčných a kancelárskych budov. Postupne pribúdajú aj rezidenčné projekty ďalších developerov, najmä Peta Real Estate, J&T Real estate a YIT. Do štvrte nedávno pribudla nová autobusová stanica spojená s nákupným centrom a administratívnou budovou Nivy Tower. Projekt stanice Nivy navrhlo londýnske architektonické štúdio Benoy v spolupráci so slovenským ateliérom Siebert + Talaš.

 

1

Zdroj: HB Reavis

Názov „Nové Apollo“ nie je náhodný. Pôvodné Apollo Business Center I bolo nutné asanovať a keďže sa názov Apollo už vžil a Apollo Business Center II už existuje, nazvať projekt Novým Apollom bolo prirodzené. Niekdajší objekt postavaných v rokoch 2003-2005 mal 44 140 m2 prenajímateľnej plochy, z čoho kancelárie tvorili 38 420 m2 a retail 5 720 m2. Budovu navrhla architektonická kancelária Jančina Architekti. Okrem komerčných firiem tu sídlilo aj Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a bol tu supermarket Billa. Objektu blízko frekventovanej križovatky Prievozská – Bajkalská v Bratislave však hrozilo zrútenie. Závažné problémy so statikou boli zistené už v roku 2015 a budovu museli nájomníci opustiť. Budova i tak bola technicky zastaraná a opotrebená. Po zvážení alternatív pristúpil developer k búracím prácam v marci 2018 a asanáciu dokončil v prvom štvrťroku 2019.  

2

Zdroj: HB Reavis

Za dizajnom projektu Nové Apollo, ktoré by hmotou malo byť podobné Apollo 1, stojí britské architektonické štúdio Make Architects opäť v spolupráci s miestnym štúdiom Siebert + Talaš. Dokončenie Nového Apolla je plánované na rok 2023 s celkovou prenajímateľnou plochou takmer 48.000 m2 na siedmich nadzemných podlažiach. Budúcich nájomníkov oslovila aj vizibilita budovy stojacej na hlavných dopravných tepnách.

3

Pôvodnému Apollu sa nový projekt bude podobať nielen hmotou, ale aj otvoreným átriom so stĺpovou kolonádou, pribudnú však átriové terasy a eventové lobby. Priestranná vstupná lobby v bude doplnená o zeleň. Vďaka nej sa spolu s ostatnými prvkami na podporu wellbeingu projekt uchádza o certifikáciu WELL. Navyše, v každom bode výstavby, ale aj dizajnu a samotnej prevádzky budovy berie developer do úvahy aj udržateľnosť a ekológiu, čím sa s projektom uchádza aj o certifikáciu BREEAM.

IBM sa do budovy sťahuje zo štyroch budov a samotná relokácia je plánovaná na rok 2023, kedy by už budova mala byť skolaudovaná. Relokácia administratívy v takomto meradle nemá, a dlho nebude mať, na Slovensku obdobu. Navyše, aj v rámci CEE regiónu patrí medzi veľmi významné. „Z pohľadu prenájmu kancelárskych priestorov ide jednoznačne o najväčšiu relokáciu takýchto priestorov v dejinách Slovenska. Sme radi, že môžeme našimi dlhoročnými skúsenosťami prispieť ku kvalitnému manažovaniu a realizácii tak komplexného projektu,“ uviedol Oliver Galata, riaditeľ oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov CBRE Slovensko. Spoločnosť CBRE vypracovala pre IBM aj konkrétnu a detailnú „workplace stratégiu“. To znamená, že vo vybranej budove po detailnom zanalyzovaní všetkých poskytnutých podkladov, absolvovaní niekoľkých workshopov, konzultácií a interview s klientom premietli relevantné zistenia do výslednej workplace stratégie. Jej súčasťou je aj definícia hlavných zón budúcich priestorov, distribúcia pracovísk, určenie ich charakteru, priradenie typológie práce, overenie priestorovej a funkčnej uskutočniteľnosti.

4

Zdroj: HB Reavis

Nové Apollo ponúka najväčšiu prenajímateľnú podlahovú plochu v celom regióne strednej a východnej Európy – 7.000 m2 na jedno podlažie. Okrem tradičného lízingu si tu nájdu svoje miesto aj servisované pracovné priestory Qubes z dielne HB Reavis. Poskytujú krátkodobý až strednodobý prenájom, čím technologickému gigantovi poskytnú možnosť flexibilne využívať priestor a získať tak maximálnu efektivitu, v ktorej tkvie samotný koncept Nového Apolla. IBM plánuje využiť aj platformu More. Tá slúži na efektívnu správu budovy, ale prináša aj služby concierge a bike-sharing, či rôzne aktivity zamerané na wellbeing a zdravý životný štýl. Digitálnu skúsenosť v Novom Apolle podporí Symbiosy. Technologická platforma slúži na podporu wellbeingu a zdravého životného štýlu zamestnancov. Jej účelom je vylepšovať spoluprácu vďaka smart technológiám.

5

Zdroj: HB Reavis

V budove bude približne 484 parkovacích miest a veľký cyklistický hub. Nové Apollo má potenciál priniesť benefity aj miestnej komunite. Projekt ráta so širokou škálou maloobchodných priestorov a služieb, vrátane cyklistického zázemia s cyklokaviarňou Bikehub. Podpora alternatívnej – najmä cyklistickej - dopravy je totiž v DNA projektu.

Nové Apollo

Podlažná plocha kancelárie 48000 m2
Počet parkovacích miest  484
Nájomníci IBM
Oficiálny web

web

 

Zdroje: HB Reavis

Noveapollo

Podobné články

 1. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 2. CBRE: Takmer 90 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 3. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 4. CBRE: Až 84 % firiem chce pracovať v energeticky úsporných budovách
 5. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do realít
 6. Analýza CBRE: Slovensko minulý rok dominovalo v objeme investícií do nehnuteľnos
 7. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
 8. Koľko metrov štvorcových kancelárii skutočne potrebujete?
 9. Analýza CBRE: Výška nájomného v kancelárskych budovách je zatiaľ stabilná
 10. Analýza CBRE: Výška nájomného v kancelárskych budovách je zatiaľ stabilná
 11. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
 12. Ako dosiahnuť dokonalý hybridný pracovný model?
 13. 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o metaverze
 14. 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Metaverse
 15. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 16. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 17. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 18. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 19. CBRE: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG
 20. CBRE: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG
 21. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
 22. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
 23. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
 24. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
 25. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 26. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 27. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
 28. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
 29. CBRE: Objem investícií do nehnuteľností sa v Q2 2021 vyšplhal vysoko
 30. CBRE: Objem investícií do nehnuteľností sa v 2. Q 2021 vyšplhal vysoko
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky