Práca s prenosným počítačom

27.08.2012

Notebook sa stal súčasťou väčšiny domácností a kancelárií. Šetrí  nám miestom, nemusíme k nemu využívať žiadne prídavné zariadenia a môžeme ho ľahko prenášať . Na druhej strane nám jeho výhody môžu aj škodiť. Vďaka jeho malým rozmerom ho často používame sediac priamo na gauči alebo sa nad ním hrbíme celý deň v kancelárii. Aj každodenné prenášanie notebooku na pleci má tiež svoje úskalia.

Nezáleží na tom, či ste doma alebo v kancelárii, je potrebné mať svoje pracovné miesto nastavené správne. Často pracujeme s prenosným počítačom v posteli alebo s ním sedíme v kresle a držíme ho v lone. Pritom  už po 30 minútach, začíname výrazne škodiť chrbtici. Preťažujeme  svaly a kĺby, čo vedie k bolesti a ťažkostiam s pohybovým aparátom.

Notebook

Nízka výška notebooku neumožňuje vzpriamené držanie tela. Vedie k sedu s  guľatým chrbtom, čo spôsobuje:
- preťaženie svalov šije a krčnej chrbtice
- stlačenie hrudníka a preťaženie svalov medzi lopatkami
- preťaženie driekovej chrbtice a oblasti krížov (driek má byť správne prehnutý mierne dopredu a pri tomto sede je presne v opačnej pozícii)


Malá klávesnica

Notebooky majú pomerne malú klávesnicu. Práca s ňou môže zle vplývať nie len na zápästie, ale aj na lakťový a plecový kĺb. To isté platí aj pre ovládač kurzora.

Touchpad a trackpoint

Tieto ovládače sa hodia skôr na krátku prácu. Pravidelný používateľ nemusí mať s nimi problém, ale pre každodenné použitie je najvýhodnejšie pripojiť k notebooku externú myš.

Hmotnosť a prenos

Moderným trendom firiem sa stáva možnosť priniesť si do práce svoj vlastný notebook (BYOD - Bring Your Own Device) alebo akékoľvek iné zariadenie. Výhodou tohto trendu je, že pracujete na svojom zariadení a v svojom rozhraní, ktoré dobre poznáte. Treba však myslieť aj na každodenný prenos zariadenia. To platí aj u ľudí, ktorí sú v práci mobilní a denne sa viac krát so svojim počítačom presúvajú. Prenosný počítač:

- do 2 kilogramov - je určený na každodenné prenášanie, pre ľudí, ktorí potrebujú mať notebook stále k dispozícii. Treba si dávať pozor na nosenie bremena na jednom pleci, hlavne keď sa jedná o ťažší počítač. Ideálne je na prenos používať batoh na notebook, ktorý zabezpečí jeho pohodlný prenos.  Výber je na trhu dostatočne široký, aby ste našli ten vhodný k elegantnému aj športovému oblečeniu.
- 2 až 3 kilogramov - vhodný na nepravidelné prenášanie, alebo prenášanie na krátke vzdialenosti
- nad 3 kilogramy - notebook je určený na prenos výnimočne, je skôr určený na stabilné použitie

Nastavte si správne pracovné miesto a vyhnete sa ťažkostiam s pohybovým aparátom:
- bolesti chrbtice (krčnej, hrudnej, driekovej, krížovej)
- stuhnutá šija alebo svaly chrbta
- bolesti hlavy
- únava
- zápal šliach lakťa
- syndróm karpálneho tunela

Notebook sedenie

Aké je najlepšie riešenie?

1. Ideálne je používať dokovaciu stanicu na notebook. Jednoducho k nej pripojíte notebook a môžete pohodlne používať externé zariadenia ako monitor, klávesnicu, myš a iné. Môžete si vybrať aj dokinu ku ktorej netreba externý monitor, pretože vie využiť obrazovku notebooku.
2. Ďalšia možnosť je využiť jednoduchú podložku pod notebook, ktorá ho zdvihne tak, aby horný okraj monitoru bol približne vo výške vašich očí. Potom si môžete jednoducho pripojiť externú klávesnicu a myš.
3. Východisková možnosť je aj využitie podložky pod notebook na stôl, ktorá šikmo zdvihne klávesnicu smerom k vám a tým jemne zvýši aj obrazovku - netreba k nej ďalšie externé zariadenia, ale neodporúčam toto riešenie na celodennú prácu s notebookom.
4. V prípade, že nemôžete využiť kancelársku stoličku a stôl, pracujte s notebookom zásadne v sede s využitím opierky pre chrbát. Pomôže vám aj podložka pod notebook, ktorá by mala zabezpečiť stabilné postavenie počítača a pohodlnejšiu prácu.

Aj keď pracuje z domu (tzv. home office), nezabudnite si vyčleniť vaše pracovné miesto. Gauč, posteľ a  ani kuchynská stolička by to nemala byť. Zvoľte si také pracovné riešenie, čo vyhovuje nielen  vám, ale aj vašej chrbtici. Nastavenie pracovného priestoru - stoličky, stola a samotného počítača si nájdete v článku Sedavé zamestnanie: zdravé či nezdravé.

Foto: Autor

Mgr. Daniela Biščová
Daniela Biščová pracuje ako fyzioterapeutka. Okrem diagnostiky a liečby funkčných ochorení chrbtice a pohybového aparátu sa sústreďuje na ich prevenciu. Popri ambulantnej rehabilitácii sa venuje aj oblasti poradenstva, edukácie a vedie kurzy a semináre Školy chrbta. Zameriava sa na vyváženú ergonómiu práce a pracoviska. Je autorkou webového stránky Škola chrbta.
Prieskum

Top ponuky