Princípy feng shui v kancelárii

14.03.2012

Ako sa cítiť v kancelárii príjemne a produktívne? Niekomu pomáhajú litre kávy a výhľad z okna, inému uzavretý, odhlučnený priestor. Všeobecne sa odporúča – a nie je to módny trend – zariadiť kanceláriu v súlade so zásadami feng shui.

Elementárne zásady

Úplne elementárne princípy feng shui by mal rešpektovať každý, kto si vyberá kanceláriu, jej orientáciu a rozmiestnenie prvkov interiéru. „Najdôležitejšie je zvoliť vhodné miesto pre kanceláriu, podľa účelu a spôsobu ako a na čo bude využívaná. K tomu má tradičné feng shui desiatky postupov ako atribúty diagnostikovať. Následne je dôležité vybrať vhodné umiestnenie a orientáciu vstupných dverí do kancelárie. Potom nájsť vhodnú pozíciu pre umiestnenie a orientáciu jednotlivých osôb v priestore kancelárie,“ hovorí Ing. Norbert Synčák z portálu Tradicne-feng-shui.sk.

Kritérium využitia priestoru je azda najdôležitejšie. Od neho sa odvíja zariadenie nielen kancelárie, ale aj celej budovy. Celý priestor delí stavebný prvok, ktorému sa nevyhne žiaden dizajnér, a síce steny. Feng shui odporúča steny vymaľovať vo farbách piatich prvkov drevo, oheň, zem, kov a voda. Účelom všetkého je, aby priestor nekládol „odpor“ toku energie. Vhodné sú béžové, svetlo žlté, svetlo zelené farby.

Druhým kritériom v poradí dôležitosti je obyvateľ, majiteľ priestoru. Pre manažérov odporúča mať stôl čo najďalej od vchodových dverí, a najmä dbať na orientáciu týchto dverí. Zo svojho miesta by všeobecne mali ľudia v kancelárii vidieť na dvere a ideálne aj na väčší priestor kancelárie.

Energie a lietajúce hviezdy

Zariaďovaniu priestoru podľa feng shui najčastejšie predchádza diagnostikovanie, vyšetrenie metódou tzv. lietajúcich hviezd. Lietajúce hviezdy patria k najstarším a najpoužívanejším školám Feng Shui. Jej podstatou je kombinácia zemepisnej orientácie a energetických vplyvov priestoru, času (časových periód) a ľudí pôsobiacich v danom priestore. Pre zjednodušenie si ju možno predstaviť ako rozdelenie priestoru mriežkou s deviatimi políčkami. Účelom diagnostiky je aktivovať dobré hviezdy, v dobrých políčkach ako úspech a bohatstvo, a naopak, potlačiť, vyliečiť tie zlé, ako choroby a nešťastie.

Samotné energie musia byť zharmonizované. Preto je nevhodné mať dvere a okná priamo oproti sebe, takisto stoly oproti sebe kumulujú negatívnu energiu. Vyhýbajte sa priestorom s množstvom záhybov, skoseným stropom, stolom priamo pod policami. Naopak feng-shui odporúča rôznorodosť, harmóniu a vyváženosť jin-jang, kombinácie oblého s hranatým, tmavých prvkov so svetlými, drevo s kovom.

Voda pomáha prúdeniu energie

Aktívna, tečúca, prúdiaca voda vyjadruje pohyb a život. Je známe, že i voda a feng shui ako také zohrali úlohu pri výbere miesta žilinského závodu KIA. V Šanghaji hľadali miesto v ohybe rieky, ktoré sa nazýva „dračie oko“ podľa podobnosti s bielou časťou symbolu jin-jang. Na tomto z hľadiska feng shui ideálnom mieste vyrástla (úspešná) banka. Voda totiž symbolizuje vo feng shui aj peniaze, prosperitu, a preto je veľmi často využívaná pri aktivácii bohatstva a hojnosti. Ak je vodný prvok aplikovaný správne, je umiestnený buď v správnom smere alebo v mieste, dokáže voda posilniť a podporiť celkovú prosperitu daného objektu. Malá izbová fontána alebo aspoň obrázok vody v kancelárii budú mať rovnako pozitívny účinok. Veľmi vhodné je akvárium, keďže aj ryby sú symbolom hojnosti.

Pracovný stôl

Čo je dôležité pre výkonnosť osadenstva kancelárie, nech už ide o šéfa alebo radových zamestnancov, je vyvážený pracovný stôl. Vyvážený v zmysle rozdelenia na pracovnú časť a pasívnu, skladovaciu oblasť. Čo najviac, vecí ktoré nepoužívate na dennej báze, by malo byť uložených v zásuvkách stola. Pozor však na stohy papierov a všeobecne na neporiadok v kancelárii, ktoré pôsobia podobne ako múr pred stolom – brzdia tok energie. Vyhýbajte stolom v tvare L alebo U a stoličkám s opierkou menšou ako váš chrbát. Pre kancelársky nábytok sú vhodné farby čierna a antracitová.

Feng shui a Home Office

Moderným trendom je práca z domu, anglicky Home Office. Je vôbec možné zosúladiť zásady feng shui domácej kancelárie s feng shui domu či bytu? Podľa N. Synčáka to možné je, bez problémov: „Každá časť priestoru vyžaduje iné vlastnosti. Cieľom je nájsť a usporiadať priestor tak aby vyhovoval obom požiadavkám.“

Vhodné je napríklad umiestniť kanceláriu čo najďalej od spálne, čo vlastne narúša zažitú predstavu, že ten, kto robí z domu, robí aj v pyžame v posteli. Feng shui odporúča oddeliť pracovný priestor od rodinného. Ideálne, no nie vždy aj možné je mať dva vchody: jeden pre rodinu a druhý firemný. Do home Office určite patrí dostatok čerstvého vzduchu a svetla, kvety, dekorácie späté z prvkami piatich elementov, napríklad element dreva v juhovýchodnom sektore prosperity.

Každopádne je omylom si myslieť, že slony so zdvihnutým chobotom pri zle orientovaných dverách, sú zárukou nápravy. „Používanie symbolov a doplnkov je viac zábavou pre dospelé deti a nemá žiadny koreň v skutočnom feng shui. Začalo sa praktizovať v západnom svete v rámci komercionalizácie koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia. V autentických postupoch feng shui sa doplnky nepoužívali a ani nepoužívajú. Pre posúdenie vhodnosti priestoru je k dispozícii niekoľko stoviek diagnostických algoritmov, ktoré umožňujú popísať potenciál a vlastnosti priestoru vo vzťahu k okolitému prostrediu a prevládajúcim časovým vplyvom v interakcií na jednotlivých obyvateľov priestoru. Tradičné feng shui pracuje z úpravou priestoru, ktorá vychádza z porozumenia exteriéru a skúmaniu ako je interiér umiestnený a orientovaný vzhľadom k jeho okoliu, ako je interiér prepojený na exteriér, ako je interiér vnútorne členený, ako sú umiestnené a orientované kľúčové prvky v interiéry (vstupné dvere do miestností, oheň, rozloženie miestností a spôsob ich využívania, pozície a orientácie miest na spanie a pod.),“ vysvetľuje N. Synčák.

Zdroj: Juraj Púchlo, 13.3.2012

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste
Prieskum

Top ponuky