Schlaďte si kanceláriu slnkom

15.10.2012

Hoci sa už leto ukazuje len ako "babie", vráťme sa k tomu, ako budete svoje svoje kancelárie chladiť v budúcom roku. Ak patríte medzi tých, ktorí pravidelne stojía pred dilemou ako sa schladiť počas horúcich dní, čítate správny článok. Mnohí zamestnávatelia  sa snažia svojim spolupracovníkom poskytnúť čo najlepšie pracovné podmienky, nad rámec zákona. Klimatizované kancelárie sa stávajú už aj na Slovensku štandardom, i keď zamestnávatelia pochopiteľne stále zvažujú náklady s tým spojené. Spoločnosť Schüco prináša riešenie, ktoré ušetrí náklady na chladenie kancelárií do budúcna.

Fotovoltaické chladenie

V mnohých krajinách je klimatizácia jedným z najväčších spotrebiteľov energie v budovách. Väčšina tejto elektrickej energie pochádza z fosílnych palív, čo  prispieva nevyhnutne k zmene vonkajšej klímy  prostredníctvom emisií CO2. Veľmi jednoducho povedané, ak sa vonkajšia teplota zvyšuje, zapnutím klimatizácie ovplyvňujeme, že vonkajšia teplota sa zvýši ešte viac.Vďaka solárnym systémom Schüco majú aj zamestnávatelia možnosť vyrábať si energiu sami, a to vo forme solárneho tepla alebo solárneho elektrického prúdu. To trvale znižuje výdavky za energie a chráni životné prostredie i prírodné zdroje energie.

ESUFotovoltaické chladenie využíva solárne panely na výrobu solárnej elektrickej energie pre napájanie elektrických zariadení na chladenie. Fotovoltaické systémy používajú menič prúdu na prevedenie jednosmerného prúdu vyrobeného z fotovoltaických panelov na striedavý prúd. Striedavý prúd zabezpečuje elektrickú energiu na napojenie bežných klimatizácií. Existuje aj niekoľko klimatizačných jednotiek, ktoré sú priamo napojené na jednosmerný prúd. V týchto prípadoch nie sú potrebné meniče prúdu.

Fotovoltaické panely sa skladajú z rôznych solárnych článkov, ktoré sú chránené pred poveternostnými vplyvmi sklom a väčšinou sú obrúbené rámom. V solárnych článkoch sa slnečné svetlo priamo mení na elektrický prúd. Výkon panelov sa meria vo Watt peakoch (Wp). Panel s 170 Wp dodá za štandardných podmienok výkon 170 Wattov. Všetky panely majú výlučne kladnú prípustnú odchýlku výkonu. To znamená, že čistý výkon nových panelov sa v každom prípade dosiahne, alebo prekročí. To môže viesť k výrazne vyššiemu výkonu systému a tým aj k jeho atraktívnemu efektívnemu zúročeniu.

Schüco ponúka niekoľko druhov fotovoltaických panelov vhodných pre každú strechu či fasádu budovy. Mono- a polykryštalické panely - pre najvyššie zisky z najmenšej plochy, veľkoplošné kryštalické fotovoltaické panely série Premium pre rozmanité možnosti montáže a veľký výber farieb, tenkovrstvové panely aj pre neoptimálne nasmerované plochy a fotovoltaické panely Schüco ProSol na fasády.

Energetické zisky a straty

Meniče Schuco efektívne premieňajú solárne zisky na striedavý prúd. Na vyhodnotenie solárnych ziskov sú včlenené komunikačné rozhrania. Tak možno údaje systému preniesť na Datalogger Schüco Sunalyzer a prehľadne vyhodnotiť energetické zisky. Datalogger Schüco Sunalyzer Web vyhodnocuje údaje solárneho systému  z viacerých meničov súčasne. Pohodlné vyhodnotenie a vizualizácia údajov je pritom umožnená prostredníctvom dotykového displeja. Ďalej možno preniesť údaje na Schüco Sunalyzer webportál, aby sa z každého internetovému prístupu dali zistiť informácie o energetických ziskoch, výkone a hlásenia o udalostiach.

S montážnymi systémami Schüco je možné mimoriadne rýchlo a bezpečne namontovať všetky bežné kryštalické fotovoltaické panely a tenkovrstvové panely na šikmú aj plochú strechu, na fasády budov, na voľnom priestranstve, ale aj integrovať do strechy. Spoločnosť Schüco môže po zoznámení sa so stavebnými pomermi a okolím firmy spoľahlivo naplánovať rozsah montážnych prác. Predloží návrh systému a prepočet návratnosti, poradí aj v otázkach financovania. S fotovoltaickým zariadením sa môžete stať výrobcom elektrického prúdu, ako súkromná osoba alebo živnostník. To, aký model si zvolíte, má vplyv na projektovanie zariadenia. Spôsob odpisov môže, napríklad, závisieť od typu montáže fotovoltaického panelu, keďže podľa neho sa stanoví, či bude fotovoltaické zariadenie hnuteľným alebo nehnuteľným majetkom. Po odsúhlasení projektu zariadenia predloží spoločnosť Schüco konkrétnu ponuku. Po zadaní zákazky prihlási zariadenie u príslušného prevádzkovateľa elektrickej siete, ktorý pri zariadeniach nad 10 kWp uvedie systém do skúšobnej prevádzky. Zariadenie sa namontuje v priebehu niekoľkých dní od dodávky a pripojí sa na sieť. Prevádzkovateľ siete prevezme zariadenie a uzavrie zmluvu o odoberaní dodávok solárneho prúdu.

Spotrebúvajte energiu rozumne

Dosiahnutie rozumnej spotreby energie patrí dnes medzi základné úlohy. Energia je stále nielen drahšia, stále vzácnejšia, ale jej rastúca výroba poškodzuje životné prostredie natoľko, že začína priamo ohrozovať existenciu ľudstva. Solárne chladenie ponúka významnú príležitosť k boji proti klimatickým zmenám a šíreniu skleníkových plynov ako ak k znižovaniu emisií.

Foto: novostavba budovy ESU Lindner, Zdroj a foto: Schüco

Peter Škvaril
**vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.** Vyštudoval katedru jadrových energetických strojov a zariadení na Strojníckej fakulte SVŠT ( dnes STU). Po ukončení vysokoškolského štúdia nastúpil do Elektrárne Mochovce na pozíciu operátora blokovej dozorne. Pracoval dva roky v Nemecku, po návrate skúšal podnikať. Od roku 1995 pracuje nepretržite v riadiacich pozíciách zahraničných výrobných aj obchodných spoločností. Od roku 2001 je zodpovedný za aktivity spoločnosti Schueco International na Slovensku. Hovorí po nemecky, rusky a anglicky.
Prieskum

Top ponuky