Sedavé zamestnanie verzus šport

18.04.2013

Ak máte sedavé zamestnanie, dlho cestujete autom alebo cez deň prevažne sedíte, treba sa mať na pozore pred zdravotnými problémami. Sedavý spôsob života negatívne vplýva na naše zdravie. Trpí hlavne pohybový systém, ktorý je na pohyb predurčený. Nedostatok pohybu a statické preťaženie treba dostatočne kompenzovať.

Športujte zdravo

Moderným spôsobom života je návšteva fitnes centra, behanie alebo domáce cvičenie. Veľa ľudí sa pár krát do týždňa vydá do posilňovne, aby spálili nahromadené kalórie, rozhýbali telo a v neposlednej rade sa odreagovali. Často je to, ale nedostatočná kompenzácia, ktorá nestíha zmierniť následky sedavého spôsobu života.Stretching

Ideálny pohyb je  vonku na čerstvom vzduchu. Najlepšie na telo aj dušu pôsobí pohyb v prírode. Cez deň je dobré uprednostniť chôdzu a pravidelne sa jednoducho rozcvičiť a ponaťahovať.

Najlepšie je pohyb zakomponovať do života rovnako ako sedenie. To znamená, že ak má telo fungovať správne, je dobre každé ráno začať jednoduchou rozcvičkou. V práci je potrebné v pravidelných prestávkach vstať a prejsť sa, poprípade rozcvičiť si aj kĺby a chrbticu. Väčšinu dňa trávime v miernom predklone a preto jednoduchým cvikom je postaviť sa, chytiť sa za kríže a pár krát sa zakloniť. Rovnako dôležité je rozcvičiť si krčnú chrbticu a plecia a zápästia. V kancelárii nám svaly ochabujú, preto je dobré sedávať  aktívne (napr. na fitlopte, dynamickej podložke).  Na svoju chrbticu a kĺby treba myslieť dopredu, kým nie sú zničené a poškodené.

Hýbte sa. Prečo? Pretože môžete!

Po práci je vhodné venovať sa chôdzi a doma krátkemu cvičeniu. Pre zdravie je prospešné pravidelne športovať.  K obľúbeným a moderným športom patrí napríklad beh a bicyklovanie. Veľa ľudí  robí chybu, že rovno od stola ide športovať, pričom má nesprávne držanie tela,  stiahnuté a oslabené svaly alebo si zvolí jednostranne preťažujúci šport. Ak sa chcete venovať športu mali by ste správne vykonávať techniku, pretože Vám inak hrozí úraz a zafixovanie nesprávnych pohybových návykov. Netreba zabúdať, že na každú športovú aktivitu sa treba pripraviť. Krátka rozcvička „premaže“ kĺby a ponaťahuje svaly. Niekedy je potrebné  aj svaly posilniť, aby Vás pri športe „podržali“. Po každom športe je nevyhnutný strečing svalov a šliach. Strečing celého tela pomáha minimalizovať únavu a preťaženie. Svaly Vám ostanú silné a pružné.

Ilustračné foto: Dreamstime.com

Mgr. Daniela Biščová
Daniela Biščová pracuje ako fyzioterapeutka. Okrem diagnostiky a liečby funkčných ochorení chrbtice a pohybového aparátu sa sústreďuje na ich prevenciu. Popri ambulantnej rehabilitácii sa venuje aj oblasti poradenstva, edukácie a vedie kurzy a semináre Školy chrbta. Zameriava sa na vyváženú ergonómiu práce a pracoviska. Je autorkou webového stránky Škola chrbta.
Prieskum

Top ponuky