V kategórii Zdravá kancelária bodovala firma SCS Software

13.03.2018

V poradí už 4. ročník prestížnej súťaže CBRE zasadačku roka pozná svojich víťazov. Kategóriu Zdravá kanceláriu, ktorej garantom a odborným hodnotiteľom je každoročne Česká rada pro šetrné budovy, tento rok ovládol český výrobca počítačových hier SCS Software. Ten porotca zaujal svojimi nadštandardne riešenými kanceláriami s výbornou akustikou, efektívne regulovanou cirkuláciou vzduchu a variabilitou pracovného prostredia. Pripojil sa tak k víťazom z minulých rokov, ktorí sa týmto ocenením môžu pýšiť.

"Víťaza kategórie Zdravá kancelária vyhlasujeme v rámci súťaže CBRE zasadačku roka už tretíkrát v rade. Naším cieľom je poukazovať na príklady dobrej praxe tak, aby sa kvalitné vnútorné prostredie postupom času stalo absolútnym štandardom slovenských kancelárií. Sme preto veľmi radi, že záujem o účasť v súťaži stúpa, čo súčasne svedčí o rastúcej ambíciu zamestnávateľov vytvoriť pre svojich zamestnancov čo najvhodnejšie pracovné podmienky. Kvalita prostredia totiž zásadne ovplyvňuje nielen zdravie, ale aj celkovú spokojnosť pracovníkov a tým aj ich produktivitu - vydýchaný vzduch či kolísajúca teploty môžu znížiť výkonnosť o 10 %, hluk potom vedie k poklesu koncentrácie až o 66 %. Vytvorenie príjemných podmienok pre prácu sa preto stáva dôležitou konkurenčnou výhodou na trhu a firmy si toho sú veľmi dobre vedomé," uvádza Simona Kalvoda, výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre šetrné budovy.

SCS Software

Foto: Víťaz kategórie Zdravá kancelária SCS Software

Kritériá Zdravé kancelárie - od akustiky po wellbeing

Rovnako ako v minulých ročníkoch sa Rada pri prihlásených kancelárií zamerala na hodnotenie šiestich základných kritérií - akustiku, kvalitu vzduchu, ergonómiu, svetelné a tepelné podmienky a v neposlednom rade aj tzv. wellbeing zahŕňajúci aspekty kvalitného a spokojného života, medzi ktoré patrí napr. množstvo zelene vnútri aj mimo budovy či dostupnosť služieb. Vo vzťahu k nim odborná porota posudzovala nielen technické kritériá, ale na základe odovzdaných dotazníkov zároveň aj subjektívne vnímanie priestoru samotnými užívateľmi. Zo štvorice finalistov, ktorí sa prebojovali do záverečného kola, sa absolútnym víťazom v tejto kategórii stala spoločnosť SCS Software. "Kancelárie firmy SCS Software nás oslovili najmä perfektne riešenú priestorovú akustikou prostredníctvom stropných panelov, stenových absorbérov a paravánov a súčasne veľmi dobrou nepriezvučnosťou jednotlivých miestností. Tento aspekt sa prejavil aj na spokojnosti zamestnancov - 96% z nich kvalitu akustiky ohodnotilo v dotazníkoch pozitívne. Ocenili sme tiež vhodne nastavenú reguláciu privádzaného vzduchu do zasadacích miestností a nízku koncentráciu oxidu uhličitého (CO2), ktoré sa podľa vykonaných meraní pohybovala pod normou stanoveným limitom 1 500 ppm," zdôvodňuje výber víťaza porotca a predseda predstavenstva Rady Tomáš Andrejsek zo spoločnosti ELAN Interior. Popri tom experti Rady kladne hodnotili aj priestorové riešenie kancelárií, ergonómiu či svetelné podmienky. "Množstvo denného svetla je možné regulovať pomocou vonkajšieho a vnútorného tienenia. Vďaka nastaviteľným stoličkám, stolom aj monitorom môžu ďalej zamestnanci uspôsobiť svoje pracovné miesto v závislosti od svojich potrieb a súčasne môžu k práci využiť i iných miestností a nemusí nutne pracovať u svojho stola," dopĺňa k výhodám kancelárií firmy SCS Software Andrejsek.

Pokoj na prácu i príjemné občianske zázemie

Pri zvyšných finalistov, ktorí postúpili do záverečného kola, vyzdvihla porota obzvlášť kvalitu vnútorného ovzdušia a nízku koncentráciu CO2. U lídra v oblasti podnikových aplikácií SAP Services ocenila ďalej akustické riešenie na chodbách vrátane počtu call boxov a ďalších miest pre nerušenú prácu či vhodné umiestnenie vzduchotechniky nasmerované tak, aby prúdiaci vzduch nefúkal zamestnancom priamo za krk.

SAP Services

Foto: Kancelárie SAP Services

Technologická firma Red Hat Czech naopak odborníkmi nadchla najmä celkovým pojatím priestoru s dôrazom na prírodné motívy. Experti uvítali aj variabilitu pracovného zázemie s možnosťou individuálne nastaviť vzdialenosť monitora, výšku stola či polohu stoličky.

Red Hat Czech

Foto: Kancelárie Red Hat Czech

Vo vzťahu ku kritériu wellbeing dosiahol najvyššieho hodnotenia vývojár mobilných aplikácií Ackee, ktorý zaujal urbanistickým začlenením budovy, občianskou vybavenosťou a množstvom zelene v okolí.

Ackee

Foto: Kancelárie firmy Ackee

Vo všetkých kanceláriách sa porotcovia stretli s veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu hlboko pod optimálnym rozpätím od 50 - 60%. Finalistom všeobecne preto odporučili do interiéru začleniť väčší počet živých kvetov a rastlín, aby bolo prostredie z hľadiska vlhkosti pre zamestnancov príjemnejšie. Zároveň je upozornili aj na prílišné prekurovaniu v zimnom období, pretože namerané teploty presiahli mnohokrát až o 2 ° C odporúčanú teplotu 22 ° C.

Komfort užívateľov budov na prvom mieste

"Rok od roka sa súťaž CBRE zasadačku roka teší stále väčšej popularite a významu. Zároveň je zaujímavé sledovať silnejúca zastúpenie IT firiem v jednotlivých súťažných kategóriách - napríklad len v prípade Zdravej kancelárie sú všetci štyria finalisti práve z tejto sféry. Vzhľadom k vysokej konkurencii na trhu práce, obzvlášť v oblasti IT, a boji o schopných a kvalitných zamestnancov je tento trend úplne logický. Preferencie zdravých budov zohľadňujúcich primárne komfort užívateľov a ich fyzickú a psychickú pohodu je preto kľúčovým faktorom, na ktorý by zamestnávatelia aj z ďalších odborov podnikania mali do budúcnosti klásť zvýšený dôraz," upozorňuje Simona Kalvoda. Vzhľadom na komplexnosť problematiky zdravého vnútorného prostredia, ktorá sa dotýka prakticky všetkých oblastí ľudskej činnosti, spustila Rada začiatkom tohto roka aj nový web www.zdravabudova.cz, určený nielen zamestnávateľom, ale aj širokej verejnosti, s množstvom zaujímavých a užitočných informácií.

SCS Software

Foto: Víťaz kategórie Zdravá kancelária SCS Software

SCS Software

Foto: Víťaz kategórie Zdravá kancelária SCS Software

Zdroj: CBRE, Foto: Crestcomm

Podobné články

 1. 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Metaverse
 2. 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o metaverze
 3. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 4. CBRE: Trh komerčných realít v SR prekoná hranicu 1 mld. €
 5. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 6. Prieskum CBRE: Kancelárie sa menia, počet flexibilných priestorov stúpa
 7. CBRE: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG
 8. CBRE: Budúcnosť nehnuteľností je jasná, základom úspechu je agenda ESG
 9. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
 10. Prieskum CBRE: Koronakríza zmenila spôsob našej práce
 11. Pod lupou: Nové Apollo s novými technológiami
 12. Pod lupou: Nové Apollo s novými technológiami
 13. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
 14. CBRE: Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?
 15. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 16. Prieskum CBRE: Flexibilná práca je stále obľúbenejšia
 17. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
 18. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
 19. CBRE: Objem investícií do nehnuteľností sa v 2. Q 2021 vyšplhal vysoko
 20. CBRE: Objem investícií do nehnuteľností sa v Q2 2021 vyšplhal vysoko
 21. CBRE a TPA: Na Slovensku minulý rok prebehlo 17 realitných transakcií
 22. CBRE a TPA: Na Slovensku minulý rok prebehlo 17 realitných transakcií
 23. CBRE: Slovenský coworkingový trh je v rovnováhe
 24. CBRE: Slovenský coworkingový trh je v rovnováhe
 25. Pripravte sa na 5G pracoviská a 5 generácií zamestnancov
 26. Pripravte sa na 5G pracoviská a 5 generácií zamestnancov
 27. CBRE: Plány nájomcov logistických nehnuteľností mení koronakríza aj Brexit
 28. CBRE: Plány nájomcov logistických nehnuteľností mení koronakríza aj Brexit
 29. Objem investícií do európskych nehnuteľností
 30. CBRE: Objem investícií do európskych nehnuteľností
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky