Najväčšou kancelárskou budovou bol dlhé roky Pentagón. V rebríčku ho však prebehol iný kancelársky komplex. Stojí severne od Bombaja, v indickom meste Surat. Jeho plocha je neuveriteľných 660 000 metrov štvorcových a stálo okolo 359 miliónov eur.
Budova amerického ministerstva obrany Pentagón je menšie o takmer 40 000 m2. Administratívny komplex Surat Diamond Bourse, teda sídlo indickej diamantovej burzy v štáte Gudžarát totiž má plochu až 660 000 m2. Táto indická megastavba si prvenstvo získala rozložením plochy do 9 výškových veží. Všetky majú 15 poschodí a spolu so základňou stoja na pozemkoch s rozlohou vyše 14 hektárov. Drvivú väčšinu prenajímateľnej plochy zaberajú administratívne priestory.
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Výmera tých najmenších kancelárií má 28 m2, najväčšie majú niekoľko stoviek m2. Samozrejme okrem kancelárií sa v megakomplexe nachádzajú aj obchodné prevádzky, food courty, reštaurácie, wellness zázemie aj konferenčné priestory. V exteriéroch je veľké nádvorie, vodné prvky a zeleň.
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Prečo vlastne vznikol taký obrovský projekt? Dôvod je proazický: spojiť čo najviac obchodníkov s diamantmi pod jednou strechou. Okrem nich však v budove pracujú aj zamestnanci a špecialisti, ktorí pracujú priamo s diamantmi. Bude ich tu okolo 65000 a majú k dispozícii takmer 5000 kancelárií, čím sa z komplexu v meste Surat stáva zároveň aj najväčšia diamantová burza na svete. Napokon práve Surat sa pýši titulom " hlavné mesto diamantov. Podľa spravodajského portálu CNN sa tu brúsi približne 90 % všetkých diamantov na svete!
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Zaujímavým spôsobom tu pristúpili k obsadzovaniu priestorov. Budovy architekti navrhli tak, aby vytvorili rovnaké podmienky pre malé aj veľké firmy. Prístup do žiadnej z kancelárií od vstupných brán do komplexu, netrvá dlhšie ako 7 minút. Všetci nájomníci majú rovnaký prístup k všetkému vybaveniu v komplexne. O tom, aké kancelárie kto získa, sa údajne rozhodovalo žrebovaním.
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Keďže sa v budove nachádzajú drahé kamene, nie je tu núdza o kamery a bezpečnostné prvky. Samotný vstup do kancelárií je riešení pomocou biometrie. Okrem kancelárií je tu aj niekoľko desiatok obchodov s diamantovými šperkami. Kým predtým cestovali obchodníci do Bombaja, ktoré bolo hlavným miestom obchodovania s diamantmi, tak dnes už sídlia v jednom komplexe aj s brúsičmi diamantov.
Zdroj: Gallery - Surat Diamond Bourse
Zdroje: suratdiamondbourse.in, morphogenesis.org, Forbes