Vzdialené riadenie energie vedie k úsporám

10.04.2013

V médiách sa o úsporách energií hovorí často. Zdá sa, že ide iba o klišé bez reálneho presahu. Efektívny energetický manažment a monitoring spotreby však usporí nemalé prostriedky. Taká je jednoducho skutočnosť.  

Efektívne nástroje energetického manažmentu sú v mnohých sektoroch zabehnutou realitou. Umožňujú dosiahnuť ročnú úsporu energie niekedy až 30%. Príkladom je energetický program globálneho obchodného reťazca, ktorý dokázal redukovať náklady na energiu vo svojich 158 prevádzkach v Brazílii a 70 obchodoch v Taliansku o 21 %. Štvorročné úspory projektu pokryli ročné náklady na energiu pre 100 obchodov. Ako to dosiahli?

REMTajomstvo úspor je skryté v komplexnom energetickom manažmente. Prostredníctvom štyroch krokov – energetického auditu, výmeny neefektívnych zariadení, automatizácie energetického manažmentu a monitoringu, je možné dosiahnuť spomínaný úsporný efekt. Príkladom komplexného monitoringu energií je Schneider Electric REM.

Pod skratkou REM sa skrýva Remote Energy Management, teda vzdialený energetický manažment. Mohlo by sa zdať, že ide iba o zložitejší externý monitoring. V skutočnosti ide o sofistikovaný kontrolný systém, ktorého implementácia je základným predpokladom pre významnejšie úspory energie a financií. Z technologického hľadiska ide o platformu SAAS (softvér ako služba), ktorá pomáha spoločnostiam rýchlejšie odhaľovať únik energie a vhodne reagovať.

Údaje, získané monitoringom spotreby energie jednotlivých prevádzok, sa centrálne ukladajú vo vzdialenom dátovom centre. Čím je podrobnejší monitoring na pracovisku, tým kvalitnejšie výsledky možno dosiahnuť. Stačí napríklad komplexné pokrytie elektromermi a ich napojenie na REM a výsledkom môžu byť prekvapivé zistenia – prečo majú dve porovnateľné pracoviská až o tretinu rozdielnu spotrebu. Samotný monitoring nestačí pre celkové zefektívnenie energetických procesov v rámci firmy. Získané údaje treba využiť na optimalizáciu, čo je silnou stránkou spoločnosti Schneider Electric. Kvalitné informácie vedú k dobrým manažérskym rozhodnutiam

REMMedzi kľúčové prínosy patrí

  • škálovateľnosť,
  • minimalizácia poruchových stavov a dopadov neplánovaných výpadkov,
  • jednoduchá správa v podobe mapovania, profilov zaťaženia, konceptov udržateľnosti, účtovania energií, alarmov a analýz,
  • otvorený priemyselný štandard umožňujúci integráciu do systémov tretích strán,
  • vzdialený mobilný prístup ku kľúčovým dátam.

Ešte významnejšie sú manažérske a ekonomické výhody tohto systému. Manažér má dokonalý prehľad o spotrebe jednotlivých miest, prevádzok či nájomníkov vrátane možnosti odhaliť, kto pri odberoch zavádza.

V praxi sa ukazuje aj určitý psychologický efekt. Po zavedení systému monitoringu sa pracovníci správajú energeticky zodpovedne. Systém tiež dokáže identifikovať možnosti úspor a kvantifikujte vplyv na návratnosť nákladov. Prínosom je aj optimalizácia taríf a bezproblémové dodržiavanie európskych štandardov. Vzdialené riadenie spotreby energie je ideálne najmä pre subjekty, ktoré majú viac pobočiek ako hotely, závody alebo obchodné centrá.

Autor: Peter Dzurko, Schneider Electric
Foto: Schneider Electric

Podobné články

  1. Navštívili sme kancelárie Schneider Electric
  2. Navštívili sme kancelárie Schneider Electric
  3. Slnečné tienenie pre kancelárie
  4. Slnečné tienenie pre kancelárie
  5. O úsporách rozhodujú aj maličkosti
  6. O úsporách rozhodujú aj maličkosti
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky