SKI: Fotovoltika na každej novej budove?

20.07.2022

Klimatická iniciatíva: „Fotovoltika na každej novej budove? Dopyt je, ale masívnemu využitiu OZE bráni administratíva záťaž a zdĺhavý povoľovací proces.“

Zverejnením akčného plánu REPowerEU a solárnej stratégie EÚ otvorila Európska komisia cestu masívnemu využívaniu obnoviteľných zdrojov a hlavne solárnej energie na výrobu elektrickej energie a tepla. Keďže Európska komisia navrhuje vyšší cieľ v oblasti obnoviteľnej energie už na rok 2030 bude potrebné, aby Slovensko urýchlene znížilo administratívnu záťaž a skrátilo lehoty na povoľovanie projektov obnoviteľných zdrojov. Postupne tiež budeme musieť do našej legislatívy zakotviť povinnosť umiestňovať na strechy v nových verejných, komerčných a bytových budov fotovoltických panelov. 

torstensimon z Pixabay

Zdroj: torstensimon z Pixabay.com

„ V čase, keď sa aj Slovensko snaží zabezpečiť alternatívne zdroje energie, je vhodná chvíľa pozrieť sa na rozšírenie strešnej fotovoltiky a zabezpečiť bezpečné dodávky energie pre svojich občanov a zároveň ich chrániť pred kolísaním cien energií. Verejný dopyt po energii vyrobenej zo slnka je a na Slovensku vysoký.  Fotovoltika umožňuje, aby sa občania a komunity zohrali svoju úlohu pri transformácii energie a pomôcť zmierniť už aj tak jasné dôsledky zmeny klímy, “ povedala Kateřina Chajdiaková, koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy.

Investície do strešných solárnych fotovoltických panelov znižujú účty za energiu a umožňujú občanom a komunitám stať sa výrobcami vlastnej obnoviteľnej elektriny. Sú to riešenia, ktoré pomáhajú zvyšovať našu energetickú sebestačnosť a pomáhajú aj pri riešení klimatickej krízy. „Signál, ktorý dala Európska komisia prostredníctvom svojho plánu REPoweREU vítame a podporujeme logický sled, kde v prvom rade je potrebné podporiť úspory energií, následne podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a až následne hľadať zdroje pre diverzifikáciu zdrojov. Slovensko musí však aj ako krajina prijať jasný plán a vyslať jednoznačný signál, ako sa postupne zbavíme závislosti na fosílnych palivách a to nie len z Ruska. Na takýto signál od kompetentných predstaviteľov štátu však ešte len čakáme,“, konštatovala Kateřina Chajdiaková.

Slovenská klimatická iniciatíva podporila výzvu, ktorú v apríli iniciovala platforma Budovy pre budúcnosť a vyzvala predsedu vlády Eduarda Hegera, aby Vláda SR urýchlene začala pracovať na dvoch akčných plánoch – „Pripravení na zimu“, ktorý by riešil konkrétne zníženie dovozu ruského plynu do konca roku 2022 a „Nezávislí na ruskom plyne“, ktorý by riešil dlhodobé ukončenie našej závislosti na ruskom plyne do konca roka 2026.

Dnes aj 26 odborných organizácií vyzýva v rámci šiestich krajín EÚ vyzýva svojich lídrov, aby urýchlene zaviedli potrebné opatrenia a umožnili bezprecedentné rozšírenie solárnych fotovoltických zariadení na strechách, čo budú prvé veľké kroky v solárnej strešnej revolúcii. To umožní občanom a komunitám plne sa zapojiť do spravodlivého energetického prechodu, pretože solárna fotovoltika je inštalovaná na strechách v celom našom regióne aj keď budú plynové ventily vypnuté.

Zdroj: SKI

Prieskum

Top ponuky